İçki içmenin en iyi derecenizi yapmanıza yardımcı olacağını kimse söyleyemez, peki arada sırada içmek antrenmanlarınızı ne kadar etkiler?

Sıcakta bisiklet sürdükten yada koştuktan sonra içilen soğuk bir biranın yerini hiçbir şeyin tutamayacağını hepimiz biliriz. Peki sizce eğlence amaçlı spor yapanların bir çoğu için bu çok kötü bir şey mi? Triatletlerin bir çoğunun sorunu ise bir kaç bira içmenin antrenmanlarına etkisi konusunda uzlaşmaya varmamış olmaları. Peki bilim gerçekte ne diyor? Alkolle ilgili sık sorulan dört soruyu yakından inceleyeceğiz.

Alkol iyi bir kalori kaynağı mı?

Alkol oldukça konsantre bir enerji kaynağıdır ve gram başına 7 kilokalori (protein ve karbonhidrat 4 kcal/g  ve yağ 9 kcal/g ile karşılaştırıldığında) içerir. Alkolün içerdiği kaloriler vücut tarafından daha çok ısı üretimi için kullanılır. Faydalı bir enerji kaynağı olan glikojene dönüştürülmez. Alkolün içerdiği kalorilerin “boş” kalori olduğunu belirtmekte fayda var. Zira alkol kayda değer miktarda vitamin ve mineral içermez.

Cevap: hayır
Alkol B vitamini ve mineraller açısından zengin bir kaynak mıdır?

Alkollü içecekler önemsiz miktarda vitamin içerirler. Örneğin günlük önerilen miktarda B2 (riboflavin) alabilmeniz için 11 kutu bira içmeniz gerekir ki, bunu ekmek veya tahıllardan almak daha kolaydır. İyi bir demir kaynağı olduğu söylenen Guiness bile demir açısından zengin değildir. Günlük tavsiye edilen miktara ulaşmak için erkeklerin 35 bardağa, kadınların ise daha fazlasına ihtiyacı vardır. Alkol gerçekte vitamin ve minerallerin vücuttan atılmasına sebep olur. Önce bağırsak hücrelerinin thiamin, folacin ve B12 absorbe etmesini engeller. Karaciğer hücreleri D vitamini aktivasyonunda verimliliğini kaybeder. Ve böbrekler daha fazla miktarda magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko boşaltımı yaparak vücudunuzun bu yararlı mineraller depolarını boşaltır.

Cevap: Hayır
Bir kaç tek atletik performansı zayıflatır mı?

Vücutta alkol varken beyin yeterince hızlı, kaslar da yeterince becerikli çalışmayacaktır. Bir çok araştırma göstermiştir ki, çok az miktarda alkol bile psiko-motor becerileri, tepki zamanını, el-göz koordinasyonunu, görsel takibi, kol sarsılmazlığını, dengeyi ve tetikliği zayıflatır. Yani basitçe ne kadar çok içerseniz, performansınız o kadar kötüleşecektir.

Cevap: Evet
Alkol dehidre eder mi?

Alkol idrar söktürücü içerdiğinden çok daha fazla miktarda sıvı kaybına (beraberinde elektrolit ve mineral) neden olan maddedir. Alkol, beynin sıvı dengesini düzenlemek için kullandığı antidiüretik hormonu (ADH) üretimini azaltır. Eğer egzersiz öncesinde ya da sonrasında alkol alacaksanız yeterli miktarda alkolsüz içecekler de içip kaybedilen sıvıyı yerine koymaya çalışmalısınız.

Cevap: Evet
Suçluluk hissetmeden alkol içme rehberi

Suçluluk hissetmeden keyifle içilecek biranın anahtarı hesaplı /makul miktarda içmektir. Doğru yoldan sapmamak için aşağıdaki esasları takip edin:

  1. Gevşemeniz için yarıştan önceki gece içilecek bir bira ya da bir kadeh şarap uygundur, fakat bir taneyi geçmeyin. Alkol idrar sökücüdür ve start çizgisine geldiğinizde dehidre olmayı istemezsiniz.
  2. Koşu sonrasında bira içmek gevşemek için harikadır, fakat mutlaka yeteri kadar su ve sağlıklı egzersiz sonrası atıştırmalıklarla birleştirin.
  3. Yarış sırasında bir sürü bira içmek oldukça kötü bir fikirdir fakat bir eğlence koşusu sırasında içilecek birkaç yudum size zarar vermez. Sadece fazla olmamasına dikkat edin. Zira, düşük miktarlar bile böyle durumlarda dehidrasyona ve karar vermede zayıflamalara sebep olabilir.
Peki Ya Siz?

Spor yaparken alkol kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Performansınıza olumlu ya da olumsuz etkisini hissettiniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazı TriRadar.Com sayfasından tercüme edilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap