Bildiğiniz gibi Türkiye Triatlon Federasyonu, Şubat ayının ilk haftasında Antalya IC Hotels Santia Hotel Belek’te iki gün süren ‘Antrenör, Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri‘ni gerçekleştirdi. TTF’nin kuruluşu olan 2001’den bu yana en kapsamlı ve en geniş katılımlı gelişim ve vize semineri olma özelliğini taşıyan organizasyona 120 hakem ve 55 antrenör katıldı. 

Bu yılki hakem semineri eğitimlerine ETU tarafından ‘En İyi Teknik Görevli’ seçilen Andreas Galanos, yeni MHK Başkanı Begüm Ö.Kasapoğlu, Aytuğ Akar, H. Onur Aydemir tarafından verildi. 

Antrenör seminerleri ise Doç. Dr. Selçuk Bora Çavuşoğlu, Prof. Dr. Fatih Kılınç, Göksen Çınar, E. Çisem Uçar, Prof. Dr. Bahtiyar Özçaldıran, Aytuğ Akar, Göksu Şenol, Doç. Dr. Erkan Günay, Dr. Murat Erdoğan, Erdoğan Gündüz’ den oluşan bir ekip verdi. Yanı sıra iki kez kanseri yenen Can Üstündağ ise ironman hedeflerine nasıl ulaştığına dair ilham verici bir sunum yaptı.

TTF Başkanı Bayram Yalçınkaya yaptığı açılış konuşmasında geçtiğimiz yılın kısa bir değerlendirmesini yaptı. TOHM projesi, gelişen ITU ve ETU ile ilişkiler, ETU Gelişim Kampları, Ana Statüdeki yapılan değişiklik, okul sporları, kendi çip sistemimizin hayat geçirilmesi, yarışma sonuç sayfasının şubat ayında hizmete girmesi, geçtiğimiz yıldan bu yana yaş grupları için kafile onayına gerek olmaması, talimatların güncellenip ITU’ye uygun hale getirilmiş olmasından bahsetti.

Konuşmasının devamında, TTF’nin, ITU’ya olan 486 bin TL‘lik borcunun ödendiği bilgisini de veren Yalçınkaya; “Sporcularımız geçtiğimiz yıl 17 uluslar arası yarışta 87 bireysel start aldı, triatlon üstüne kitap çevirileri yapılıyor, bitmek üzere. Yanı sıra, triatlon okulu projesi devam ederken halk eğitimlerde ‘Triatlon Modülü’ sistemi başlayacak.”  dedi. Yalçınkaya, 2020 Nisan sonunda ülkemizde ITU Level 1 Antrenörlük Kursu açılacağının müjdesini vermesinin yanı sıra Fenerbahçe Spor Kulübü ile görüşmelerin de devam ettiğini de söyledi.

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerde TTF Başkanı Bayram Yalçınkaya’ya ulaşıp kendisinden 2020 “Antrenör, Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri”  hakkında genel bir değerlendirme yapmasını istedik. 

Yalçınkaya, yapmış olduğu kısa değerlendirmede: “Seminerin Genel anlamda verimli geçtiğine inanıyorum. Hakemlik eğitimlerini Avrupa Triatlon Birliği ETU’de geçen yıl yılın delegesi seçilmiş olan Galanos ve ülkemizdeki iki 2. Level Uluslararası Triatlon Birliği ITU teknik delegesinden biri olan Aytuğ Akar verdi.” ifadelerinde bulundu.

“Antrenörlük seminerlerinde ise birbirinden değerli hocalarımızın yanında camiamızdan Göksen Çınar, Erdoğan Gündüz ve Fransa’da şu an alt yapılarda antrenörlük yapan Aytuğ Akar bilgilerini aktardı. Yüksek katılım ve aile havasında geçen seminerler bizi gelecek adına daha fazla umutlandırdı.  Bu sene bizim önceliğimiz eğitimle ilgili gerekli alt yapıyı kurmak olduğunu daha önce söylemiştik. Bununla ilgili yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Seminerden sonra katılımcılara yaptığımız anketle bundan sonra yapacağımız seminerleri şekillendireceğiz. Burada tüm katılımcılara, MHK ve eğitim kurulumuza, eğitmenlerimize teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlu – Yorum

Kısaca bir hatırlatma yapmak gerekirse, 2009-2016 yılları arasında iki dönem federasyon başkanlığı yapan Hamdi Güneş zamanında Triatlon Milli Takım Antrenörü Andrea Gabba tarafından verilirken, hakem seminerleri ITU Teknik Delegesi Paul Grooves tarafından verilmişti. 

2016-2018 yılları arasında bir süre TTF Başkanlığı yapan İsa Tamer döneminde ise hakem vize seminerleri yapılırken antrenör seminerleri yapılmamıştı. Önceki dönemlere katılım açısından bakıldığında az sayıda antrenörün katıldığı ya da sadece hakem seminerinin yapıldığını görmekteydik. 2018 yılı ortasında yönetimi devralan Bayram Yalçınkaya ve ekibi geçtiğimiz yıl yapılanma ve yenilikler yaparak geçirdiğini gözlemledik. Bu yıl ilk kez bu kadar kapsamlı ve geniş katılımlı ‘Antrenör, Hakem Gelişim ve Vize Semineri’ gerçekleştirildi. 

Antrenör, Hakem Gelişim ve Vize Semineri konusunda uzman akademisyen ve teknik adamlarca iki tam gün boyunca yoğun bir şekilde sürdü. Yer yer interaktif soru-cevap ve açıklamalarla geçen eğitimler, tüm katılımcıların dünyadaki güncel yenilikleri görme ve bilgilerini tazelemesine faydalı olduğuna inanıyorum.

Bu yılki eğitim ve vize seminerlerinin geçtiğimiz yıllara göre daha kapsamlı olması ve ön plana çıkmasını Yalçınkaya’nın kendisiyle birlikte yönetim kurulunda bulunan akademisyenlerin almış oldukları pozitif bilimin etkisi olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki zamanlarda gerek sporcu, gerek antrenör ve gerekse teknik adamlara yönelik pozitif bilimin ışığında yapılacak olan bu türden eğitim ve gelişim çalışmalarının, sporcularımızın olimpiyat yolunda daha emin adımlarla yürümesine katkı sağlayacağına inanıyorum.

Alpay Akhun

Yorum Yap