⏱ Tahmini Okuma Süresi: 6,5 dakika ⏱

Youtube’de yayınladığı vloglarla sporseverlerin sıklıkla takip ettiği aktif triatlet Fatih Topçu, Yarış Bul’a konuk oldu. 

Spora beş sene önce başladığını belirten Fatih Topçu, ‘’36 yaşında spora başladım. İlk yarışımda Runatolia’da maraton koştum ve 3 saat 59 dakikada bitirdim. Daha sonra Ironman yapma hedefiyle başlayan bir triatlon maceram oldu. 2015’te triatlona başladım. 2016’da yaş grubunda Türkiye Şampiyonu oldum. Böyle de devam etti.’’ dedi.

‘’Triatlon çok zevkli bir spor dalı. Triatlonda en zevk aldığım disiplin koşu ama ultra maratonlar da koşuyorum. UTMB’de Fransa’da koştum. Triatlon daha zevkli, göze daha hoş geliyor ve daha zor olduğu için bu sporu yapıyorum.’’

‘’Yapmak isteyip de yapamadığım bir spor dalı yok.’’ diyen başarılı triatlet, sözlerine şöyle devam ediyor:

‘’Evet, spora geç başladım. Dalışa da geç başladım. Dağcılığa pek geç başlamış olmasam da şu ana kadar böyle bir negatif düşüncem olmadı. Zaten yedi tane spor dalı yapıyorum. Çok da kalmadı aslında. :)’’

İdol olarak aldığı sporculardan bahseden Fatih Topçu, ‘’Ben ilk Bahar Saygılı’yı dinleyerek bu spora başladım. Bir TEDx konferansına gitmiştim. Ufacık bir kız çıkıp, ‘Şunu, şunu yaptım.’ deyince ‘Ben de yaparım.’ dedim. ‘Ironman oluyorum.’ deyince ‘A, ne güzel, ben de yaparım.’ dedim. Aslında 2014 yılında onu dinleyerek başladım. İdol mü dersiniz? Evet, çok başarılı bir sporcu. Ondan çok şey öğrendim. Sonra da kendisi benim antrenörüm oldu. Açıkçası onun dışında hayatımı etkileyen çok da insan yok.’’ 

‘’Keşke yapmasaydım.’’ diyebileceği dönemleri çok düşündüğünü belirten Topçu, ‘’Spor başlamadan üç sene önce çok eğlendiğim zamanlar oldu. Fakat alkolle biraz fazla haşır neşir oldum. Onlardan da hiç mutsuz olmadım. Onlar olmasaydı belki de şu ana gelemeyecektim. 2007 yılında bir motor kazası geçirdim. ‘O olmasaydı çok daha iyi olurdu.’ yine diyemeyeceğim. Kazayı geçirmeseydim belki de çok kilo almayacaktım. Bence hayatımda yaşadığım tüm olaylar beni bu ana getirdi.’’ dedi.

Kuşadası’nda yaşadığı Türkiye Şampiyonluğu’nu unutamadığını belirten Fatih Topçu o anları şu sözlerle anlatıyor:

‘’Triatlondaki ikinci senemdi. Son ana kadar benim böyle bir hedefim hiç olmadı. Bir gece öncesinden puanları hesaplayayım dedim. Bir de baktım üçüncüyüm. En azından kürsü görme ihtimalim var. Yarışa Sinan diye bir abimle karavan aracılığıyla gelmiştik ve erken dönmemiz gerekiyordu. Bana ‘Video çekeceksin, geç kalmazsak iyi olur.’ dedi. Çünkü Türkiye Şampiyonası’nın ödül töreni, 17:00’deydi. Yarış başladı, sudan çıktım. Rakiplerimin bisikletleri henüz değişim alanındaydı. İkinci senem olduğu için çorap giymeye çalışırken, rakiplerim geçti, gitti. ‘Çorap yüzünden kaybedersem çok kötü olur.’ derken bisiklette yakalayamadım fakat koşuda yakaladım. 30 sn. fark atmam gerekirken bayağı bir fark attım. Sinan abinin yanından geçerken, ’Herhalde erken dönmeyeceğiz.’ dedim. ‘Hayırdır, video mu çekeceksin?’ dedi. ‘Hayır abi, sanırım Türkiye Şampiyonu oluyorum.’ dedim. O gün hiç unutamayacağım bir anı olarak kaldı bende.’’ dedi.

Yarışa hazırlanma süreçlerini anlatan Topçu, ‘’Geçtiğimiz senelerde sabit bir yarışa hazırlanmıyordum. Bu sene Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan Full Ironman’a hazırlanıyorum. Türkiye’de yapılan Half Ironman’a da katılacağım. Üç sene Bahar ile çalıştım. Sonra Duygun Yurteri ile çalıştım. Bu sene de İpek Onaran’la çalışıyorum. 4 sene de üçüncü antrenörüm ve çok antrenör değiştirmemek aslında iyi bir şey. Bütün programı İpek yazıyor, bana da uygulamak kalıyor. Mert Onaran’ı bilirsiniz, ‘Zalim’ diye geçer, kardeşi de ona çekmiş :)’’ dedi.

En çok beğendiği parkurdan bahseden başarılı sporcu, ‘’Koşu olarak Kapadokya diyebilirim. Kapadokya Ultra Trail’in parkuru efsane. Orada iki kez 38k koştum. 63k koştum. Bu sene 120k koşmak istiyordum fakat Yenişehir Triatlon Türkiye Kupası’yla aynı zamanda olduğu için koşamayacağım. Geçen sene bisiklet parkuruna başladığımda lastiğim patladı ve tubular lastik olduğu için değiştirme imkânım yoktu. Yoksa ya Türkiye ikincisi ya da Türkiye Şampiyonu olacaktım.’’ dedi.

Beslenme programlarından ve takviye gıda alımı hakkında görüşlerini paylaşan Topçu, ‘’Ben özel bir diyet yapmıyorum. Benim tek yaptığım şey sağlıklı beslenmektir. Paketlenmiş ürün kullanmıyorum. Son zamanlarda eti biraz azalttım. Sebze ağırlıklı beslenmeye başladım. Fakat hiçbir zaman katı kurallarım olmadı. Profesyonel bir atlet değiliz, hayattan da zevk almamız gerekiyor. Supplement konusuna gelirsek, kullanıyorum. Antrenmandan sonra birçok kaybınız oluyor ve bunları supplementler sayesinde karşılıyorum. Bu yüzden de gidip yarım tavuk yemiyorum. Protein ağırlığımı oradan alıyorum.’’ dedi. 

Haftalık 13 saat antrenman yaptığını söyleyen Fatih Topçu, ‘’Ironman antrenmanı yaptığım zaman bu süre 18 saate de çıkacak. Yarışa yakın zamanlarda 20 saati de bulacaktır.’’ dedi.

Youtuber olmakla sporcu olmak arasındaki zorluk derecelerini kıyaslayan Fatih Topçu, ‘’Herkes yarışırken ben de bir de kamera oluyor. Onları çekiyorum ve anlatıyorum. 4 pace ile giderken bir de neler yaşandığını anlatıyorum. Kameraya rağmen kürsü de görebiliyorum. Triatlon yarışlarında kamera kullanılması zaten yasak ama koşu yarışlarında kamerasız yarışamıyorum. ‘İnsanlar yine mi çekeceksin?’ diye sorduklarında ‘Kamerasız nasıl koşuyorsunuz?’ diyorum. Çünkü koşarken canım sıkılıyor. Fransa yarışında 9 saat koştum. Bir hata yaparsam insanlar onu da görüyor. Bileğim burkulduğunda onu da yayınlıyorum. Anlattıklarım orada değişiyor, zorunlu malzemeleri nasıl kullanmamız gerektiğine dönüyor olay. Ben bir yarışta koşuyorum ama o yarışta öğretici bir şeylerin de olmasına dikkat ediyorum.’’ dedi.

Video çekimlerinin %95 spontane ilerlediğini kaydeden Topçu, ‘’Genel olarak baktığım zaman antrenman programıma uygun bir video çekimi gerçekleştiriyorum. Sabah yüzme antrenmanım varsa videonun başlığı da o oluyor. Yüzme, bisiklet ve koşuyu aynı anda çekiyorum. Bunun kurgusunu 15 dakikaya indirmeniz gerekiyor. Yarım saat olursa kimse izlemez. Kurguları da ben yapıyorum.’’ dedi.

Triatlona başlamak isteyenlere önerilerde bulunan Fatih Topçu, ‘’Kesinlikle başlamalarını tavsiye ederim. İnsanlar videolardan da takip ediyordur, çok eğleniyoruz. İlk önereceğim şey, bir antrenörle çalışmalarıdır. Bu tek başına yapılabilecek bir spor fakat bir süre sonra sakatlığa kadar gidecek durumlar oluşturabiliyor. O yüzden imkanları varsa bir antrenörle çalışmaları yoksa da bir spor dalında focuslanmaları gerekiyor. Koşudan zevk almıyorsan triatlonu sevmen çok zor. Üç disiplinin aynı anda antrenmanını yapmak çok zor.’’ dedi.

2020 hedeflerinden bahseden başarılı sporcu, ‘’Bu sene tek hedefim Kopenhag’da gerçekleşecek olan Ironman yarışı. Ekstra olarak Türkiye’de de iyi bir derece yapmak istiyorum.’’ dedi.

Triatlonun ülke içi ve dünyada gelişimi hakkında yorumlarda bulunan Topçu, ‘’Biz sadece triatlon özelinde değil, bisiklette de koşuda da yolun daha başındayız. Onlar spor kültürü açısından ileride oldukları için, bizim yapmamız gereken çok şey var. Özellikle çocukları eğitmemiz gerekiyor. Bizi olimpiyat düzeyinde temsil edebilecek bir tek Esra var ki o bile zorlanıyor. Bu yüzden gençleri eğitmemiz gerekiyor.’’ dedi.

Duatlonları çok sevdiğini belirten Fatih Topçu, ‘’İşin içinde yüzme olmadığı için duatlonları çok seviyorum. :)’’ dedi.

Yarış Bul takipçilerine de mesaj gönderen Topçu, ‘’Güzel bir takvim. Daha güzel yerlere gelecektir. İnsanların kafasında ‘Bu yarışları nereden bulacağım?’ sorusu oluyor. Sizler sayesinde bu soruya cevap alınıyor.’’ dedi. 

Triatlon Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap