⏱ Tahmini Okuma Süresi: 4,5 dakika ⏱

2019 Elit Atletler Türkiye Şampiyonu Bertuğ Polatçı, yeni sezon öncesi Yarış Bul’a açıklamalarda bulundu.

Spora başlama dönemlerinden bahseden Polatçı, ‘’Fizik tedavi önerisi sonucu spora başladım. Tedavi olarak yüzmem söylendi. Bu sayede de triatlonla tanıştım.’’ dedi.

Sezona hazırlanma süreçlerinden bahseden elit triatlet, ‘’Temel hazırlık, ileri hazırlık, antrenman ve yarışma dönemi olarak devam ediyorum. Bu antrenman biliminin temel girişidir. Bu periyotlarda antrenmanlara devam ediyorum.’’ dedi.

Off sezonun verimli geçtiğine inanan Polatçı, ‘’Benim antrenmandan keyif aldığım dönemler off sezon dönemleridir. Mesafelerimiz uzuyor, tempoların süratleri düşüyor. Haftalık 35 saatlik antrenman yapıyorum.’’ dedi.

MECBURİYETTEN KULLANIYORUM

Belli başlı supplementler kullandığını kaydeden Polatçı, ‘’Yurt dışındaki rakiplerim bunları çok ileri boyutta kullanıyor. O yüzden belli başlı takviyeleri çok kullanmayı sevmesem de mecburiyetten alıyorum.’’ dedi.

DUATLONLAR 1 NUMARALI YARIŞLARIM

Duatlon yarışlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Polatçı, ‘’Duatlon yarışları, her zaman benim bir numaralı yarışlarım olmuştur. Üç senedir de Duatlon Türkiye Şampiyonuyum. Yüzmem benden önce başlamış sporculardan bir tık gerideydi. O yüzden bisikletim ve koşum daha iyi olduğu için kendimi iyi hissedip, iyi yarışıyordum.’’ dedi.

‘’Yarışmaktan en çok keyif aldığım parkur, Alanya parkuru. Parkur dolayısıyla bunu söyleyemem ama yarışma atmosferi konusunda oldukça iyi durumda.’’

”HERKESE AYNI ÖNEM VERİLMİYOR”

Ülkemizde elit atletlere verilen değerden bahseden Polatçı, ‘’Bu konuda oldukça konuşabilirim. Her spor branşına aynı önem ve özen gösterilmiyor. Çoğumuz bu sebepten ötürü spordan uzaklaşmak zorunda kalıyor. Elit sporcu dediğimiz zaman belli bir yaşın üstündeki sporculardan bahsediyoruz. Bütçeniz yeterliyse devam edebiliyorsunuz. Bütçe ve ailevi durum buna yeterli değilse spordan uzaklaşmak durumunda kalıyorsunuz.’’ dedi.

‘’Şu an Jandarma Gücü Triatlon Spor Kulübü adına yarışıyorum. Onlardan destek alıyorum ve aynı zamanda JordanRed sponsorum.Triatlon çok pahalı bir spor. Üç farklı branş olduğundan dolayı bütün branşların teknik ekipmanlarını temin etmeniz gerekiyor. Yüzücü gibi yüzme, bisikletçi gibi bisiklet, koşucu gibi koşu antrenmanları yapıyoruz ve bu yüzden ekipmanların tam olması gerekiyor.’’

”HİÇBİR DİYETİSYEN ‘BUNLARA UYACAKSIN!’ DİYEMEZ”

Beslenme konusunda kuralları olduğunu belirten Polatçı, ‘’Her sporcunun olduğu gibi benim de kurallarım var. Şeker, basit karbonhidratlar veya düşük seviyede doymuş yağlar gibi besinlerden kaçınmanız gerekiyor. Beslenme programına gelecek olursak, yaklaşık bir buçuk seneye kadar hep standart diyet programlarını uyguluyordum. Sürekli eksik olduğunu fark ediyordum. Kendim müdahale etmeye, araştırmaya çalışıyordum. Şu an daha önce benden başka kullanan olmadığını düşündüğüm bir diyet uyguluyorum. İnsan anatomisi çok farklı bir dünya. Herkesin bünyesi, fiziksel özellikleri, genetik yapısı farklı olabiliyor. Hiçbir diyetisyen, ‘Sabit bir diyet programı var, bunların hepsine uyacaksınız.’ diyemez. Bana göre sporcunun kendi besinlerini seçmesi, kendi diyet programlarını uygulaması çok daha önemlidir.’’ dedi.

Yeterince Yiyor Musunuz?

”DESTEK OLMADAN BAŞARI GELMEZ!”

Beş sene sonrasını göremediğini söyleyen başarılı triatlet, ‘’Üstü kapalı olarak söylemek gerekirse Türkiye’de üç tane elit sporcu varız. Üçümüzde çok az destek görüyoruz. Açıkça söyleyebilirim üçümüzde sporu bırakma eşiğinde olabiliriz. Destek olmadan başarı gelmez. Bizden başarının gelmesi isteniyor fakat destek göremiyoruz.’’ dedi. 

”BIRAKABİLİRİM”

Sağlam çalışıldığı takdirde 2024 Olimpiyatları’na katılımın zor olmadığını belirten Polatçı, ‘’Birkaç sezon daha denemek istiyorum. Önümü göremezsem maalesef antrenörlüğe yönelmek zorunda kalacağım.’’ dedi.

Yeni sezonda tekrar Türkiye Şampiyonluğu hedefleyen Polatçı, ‘’Bunun haricinde yurt dışındaki müsabakalar benim için çok önem taşıyor. Yurt içinde rekabet olsa da yurt dışında rakip olmaktan çıkıyorsunuz. Bu sezonda da kendimizi diğer ülkelerle kıyaslayıp, gelişimimize odaklanacağız.’’ dedi.

2017 yılının ikinci yurt dışı yarışını unutamadığını söyleyen Polatçı, ‘’Benim canımı sıkan yarışlardan birisiydi. O yarışta lastiğim patlamıştı. Çok iyi yarışabilecekken, lastiğimin patlamasıyla dört dakika bir zaman kaybedip, 11. oldum.’’ dedi.

”BAYRAM YALÇINKAYA, İDEALİST VE BAŞARIYA AÇ…”

Türkiye Triatlon Federasyonu yönetimi hakkında olumlu görüşlerinin olduğunu belirten Polatçı, ‘’Bu zamana kadar gelmiş federasyonlar bence herhangi bir başarıya imza atabilmiş değiller. Çalışmalar yaptıkları aşikâr ama benim öz eleştirim yetersiz olduğu yönünde. Bayram hoca çok idealist ve başarıya aç bir adam. Geldiği günden beri çok fazla olumlu gelişmelere sebep oldu. Keşke birkaç yaş daha küçük olabilsem de Türkiye’de triatlonun geliştiği dönemde bu sporu yapabilsem. Tam bir değişim içerisindeyiz. Ya değişime ayak uydurup devam edeceğiz ya da değişimin içinde kaybolup gideceğiz.’’ 

YarışBul.com takipçilerine de mesaj gönderen Bertuğ Polatçı, ‘’YarışBul takipçilerine yeni sezonda başarılar diliyorum. Güzel bir kuruluş, güzel bir organizasyon. Kendi arkadaşlarımın röportajlarını okumak bana keyif veriyor. Bizim gibi sporculara değer verip, bu konuşmaları yapmamıza imkân sağladığınız için sizlere teşekkür ederim.’’ dedi.  

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap