Spor filmleri serimizde koşu filmlerini siz değerli takipçilerimize sunmuştuk. Koşu Tutkunları İçin 10 Film ÖnerisiKoşu Tutkunları İçin 10 Film Önerisi (2)

Bu haftaki önerilerimiz bisiklet tutkunlarını ilgilendiriyor. Güzel bir haftayı bolca spor filmi izleyerek kapatmaya ne dersiniz?

Bicycle Thieves (8,3/10 · IMDb)

Bisiklet Hırsızları’nda, savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçmaktadır. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekmiştir; ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur. Yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşırır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir.

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin mimarlarından Vittorio De Sica’nın imzasını taşıyan Bisiklet Hırsızları, bir savaş sonrası toplumunun portresini oldukça geniş bir perspektiften çiziyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Icarius (7,9/10 · IMDb)

2017 yılı Amerikan yapımı olan belgeselin yönetmeni Bryan Fogel, sporda dopingin etkisini araştırmaya başlar. Aynı zamanda amatör bir bisikletçi olan Fogel, dopingi kendi üzerinde uygulayıp performansındaki değişiklikleri izleyecektir. Bunun için de Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte çalışmaya başlar. Fogel ve Rodchenko, doping etkisini araştırmak için çıktıkları yolda şok edici sonuçlarla karşılaşır. Rusya’nın devlet destekli doping programına ulaşan ikili, dev bir doping skandalının ortasına düşer. Belgesel aynı zamanda Sundance Film Festivali’nde birincilik ödülü almıştır.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Breaking Away (7,7/10 · IMDb)

19 yaşında  küçük bir kasabada yaşayan, ailenin tek çocuğu Dave, 3 yakın arkadaşı ile liseden mezun olduktan sonra ne yapacaklarını düşünür. Bisiklet yarışlarına katılmaktan keyif alan Dave’in hayali hayran olduğu İtalyan Cinzano bisiklet takımı gibi İtalya’da yarışlara katılmak ve İtalyan kültürünü öğrenmektir. Bunun için bisiklet hobisinin yanı sıra İtalyanca dersleri alır, operalara gider.

Amerikalı bisikletçi Dave Blaze’nin hayatından yola çıkılarak çevrilmiş bir film…

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Vecide (7,5/10 · IMDb)

Vecide Sudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad kenti yakınlarında yaşayan 10 yaşında bir kız çocuğudur. Muhafazakar bir çevrede büyümesine rağmen, küçük Vecide eğlenceyi ve eğlenmeyi seven bir kız çocuğudur. Üstelik kendisine sunulan sınırları da hep zorlar.

Arkadaşlarından Abdullah, onu kız olduğu için aşağılayıcı sözler söyler. Vecide bu duruma çok sinirlenir. Bir gün satılık bir yeşil bisiklet görür ve çok beğenir. Ve onunla hor gören Abdullah’ı bisiklet yarışında yenmeyi kafasına koyar. Ama annesi yaşadıkları toplumda bir kızın bisiklete binmesinin uygunsuz olacağına inanarak bisikleti almasına izin vermez.

Vecide ise her şeye rağmen kendi parasını biriktirerek bisikleti almaya kararlıdır. Bir gün okulda ödülü olan Kur’an okuma yarışması düzenlenir ve Vecide yarışmayı kazanmak için kendisini adar. Birincilik ödülü 1000 riyaldir ve Vecide’nin hayaline bir adım daha yaklaşması için bu para yeterli bir miktardır. Tabii yarışmayı kazanmak için de zorlu bir mücadele vermesi gerekecektir

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Line of Sight (7,5/10 · IMDb)

Lucas Brunelle’in henüz GoPro yokken kaskına yerleştirdiği iki adet handycam ile 2012 yılında çektiği görüntüleri ve sert müzikleriyle ön plana çıkan film, bisikletli kuryelerin şehir içinde yaptığı underground yarışlardan oluşuyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Bicycleran (7,3/10 · IMDb)

İran sinemasının en yetkin isimlerinden biri olan Mohsen Makhmalbaf 1989 tarihli filmi Bisikletli Adam’da İran’da yaşayan bir Afgan göçmeni anlatıyor.

Nasim, ağır bir hastalığa yakalanan karısının bakımını karşılamakta zorlanırken, para için karanlık yollara sapmamaya gayret etmektedir. Bir umutsuzluk anında aldığı teklifi kabul eden Nasim, 7 gün 24 saat boyunca bisiklet kullanmak üzere harekete geçer. Böylece adına açılan bahislerden para kazanabilecektir.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Beijing Bicycle (7,2/10 · IMDb)

Guei, on yaşında köyünü terk etmiş, şöhret ve servet peşinde büyük kente gelmiştir. Sonunda bisikletli bir kurye olarak işe girer, gümüş renkli bir dağ bisikleti alabilmek için para biriktirmeye başlar.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

The Flying Scotsman (7,1/10 · IMDb)

2006 yılı İngiltere – Almanya ortak yapımı olan filmimizde, 1993 ve 1994 yıllarında hurda parçalardan kendi imal ettiği bir bisikletle (bazı bölümlerde, örneğin orta göbek, çamaşır makinesi parçaları kullanmıştı) 1 saat rekorunu 2 kez kıran Graeme Obree’nin gerçek yaşamı anlatılmaktadır. ⠀

Yönetmen koltuğunda Douglas Mackinnon’un oturduğu filmin oyuncu kadrosunda, Truva filminin Agamemnon’u Brian Cox ve Yüzüklerin Efendisi’nde Pippin karakteriyle ün yapan Billy Boyd da yer almaktadır.⠀

Alçakgönüllü başlangıçlara ve hayat boyu mücadele ettiği depresyona rağmen bu azimli ve becerikli yarışçı, spor dünyasında kendi yoluyla pedal çevirmeye devam etmiştir. 1993’te, Obree metal hurdalarından ve çamaşır makinesi parçalarından bir bisiklet üretti. En zorlu yarışta güçlü rakiplerine meydan okudu ve dünya rekorunu kırdı. Sonunda bu mücadele fırtınasında kendi yerini edindi.⠀

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Premium Rush (6,5/10 · IMDb)

2012 yılı ABD yapımı olan filmimizde, bisiklet kuryesi olan Wilee, frenleri olmayan bir bisiklet sürerek hayatı sınırlarda yaşamaktadır. Wilee, her zaman olduğunun aksine bu sefer farklı bir zarf seçer ve başkalarının dikkatini üzerine çeker. Bu süreçten sonra onu gittiği her yerde takip edeceklerdir. Wilee’nin her zamankinden farklı bir ölüm kalım savaşı vermesi gerekmektedir. Manhattan sokaklarında macera dolu bir gezintiye çıkmaya hazır mısınız?

Fragmanı izlemek için tıklayın!

American Flyers (6,4/10 · IMDb)

1985 ABD yapımı olan American Flyers’ın baş rolünü Kevin Costner üstleniyor. Filmde eski millî bisikletçi Marcus (Kevin Costner) bisiklete yeni başlayan kardeşi David’i yanına alıyor, beraber Rocky Dağları’nda yapılacak olan Coors Classic yarışına çalışıyorlar. Marcus’un beyninde tümör vardır ve bunu kardeşinden gizlemektedir. Film, Rocky Dağları’ndan şahane manzaralar sunarken, filmin önemli sahnelerinden örnek vermek gerekirse, Eddy Merckx’in göründüğü sahne diyebiliriz. John Badham’ın yönettiği film, yarış bisikletçiliği dünyasına da bir bakış atmamızı sağlıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!


Lütfen filmleri izlerken etrafa mısır dökmeyin 🙂 İyi seyirler.

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap