Bu hafta bisikletçilerin çoğunda olan ancak çok nadiren dillendirilen konu başlığı; genital sistemden bahsedeceğim.

Triatlon sporuna başladığımda eski bir yüzücü olarak yüzme ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım, koşu ile alakalı derdim büyüktü ama cevaplar hazırdı. Bisiklette ise sürüş esnasında ya da sonrasında genital sistemimde hissettiğim rahatsızlığı anlatabilmek ve çözüm bulabilmek için hayatımda bisiklet sporu ile ilgili deneyimi olan ve bu konu ile alakalı sorularımı yöneltebilecek kadar yakın hissettiğim kız arkadaşlarımı gözden geçirmem gerekti…

Sonuç mu?

Yazının sonunda ☺

Genital sistem kadın ve erkeklerde iç ve dış genital sistem olarak 2’ye ayrılır. Kadınlarda üreme, erkeklerde boşaltım ve üreme fonksiyonları vardır.

Bu yazıda bisiklet sporunun dış genital sisteme etkilerinden bahsedeceğim.

Genel olarak spor yapmanın iç ve dış genital sistemde nasıl etkileri olduğunu okumak isterseniz geçmiş yazılarımdan ‘spor ve genital sistem’ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz ☺

Her zamanki gibi önce basit bir anatomi ile başlayalım:

Kadın dış genital sisteminde: Labium majus- büyük dudaklar, daha içerde labium minus- küçük dudaklar, klitoris, üretra – idrar çıkış deliği ve bezler bulunur.

Erkek dış genital sisteminde: Penis, üretra- idrar çıkış yolu, testis- yumurtalıklar ve bezler bulunur.

Her iki cinsiyette de performans amaçlı kullanılan bisiklet selelerinin sert olmasından ve sert selede uzun saatler geçirilmesinden kaynaklanan özellikle fiziksel şikayetler gelişebilir.

Hem kadın hem erkekte selenin dış genital organlara yaptığı direk bası sonucu hem damar hem sinir yapılarında geçici/kalıcı hasar meydana gelebilir.

Sinirlere uygulanan bası sonucunda en sık uyuşukluk ve ağrı meydana gelir.

Uygun olmayan sele veya kıyafet seçimi genital bölgede sürtünme ve ısı nedeniyle tahriş veya yara oluşumuna sebep olabilir.

Uzun vadede erkekte sertleşme ve boşalma sorunları, kısırlık, kadında zevk alamama ve boşalma sorunları gelişebilir.

Bu konu ile alakalı olarak kullanılan seleler, sürüş süresi, sürüş pozisyonu, sürüş sıklığı gibi birçok değişkene bakılarak yapılmış çalışmalar mevcuttur.

Özetle;

Sele kişiye özel seçilmelidir. Kişinin kalça yapısı, kemik açıklığı gibi parametrelere bakılarak önerilmeli ve kişi o selede rahat edebilmelidir.

Bisiklet taytı sürüş zeminine, süresine, hava durumuna uygun olacak şekilde seçilmelidir.

Sürüşlerde ara ara pozisyon değiştirilmeli, mümkünse ayağa kalkılıp genital bölgeden baskı kaldırılmalı, havalanma sağlanmalıdır.

Mümkünse sürüşler kısa süreli olmalıdır☺

Tayt içine iç çamaşır giyilmemesi biz kadınlar için kulağa hiç hijyenik gelmese de genital bölge mutluluğu ve hijyen arasında seçim yapmayı gerektirecek bir konfor sağladığı konusu nettir.

Genital bölgeye ya da taytın pedine sürülebilecek, sürtünmeyi azaltıcı kremler özellikle uzun sürüşler için önerilebilir.

Selenin özellikle sertleşme ve kısırlık ile ilgili olan çalışmalarının yüz güldürücü noktası verdiği hasarın geri dönüşlü olmasıdır.

Dış genitaller dışında erkeklerde prostat bezinde de sorunlar yarattığı gösterilmiştir.

Kanda PSA denen hormonunun bisiklet sürüşü sonrasında arttığı ancak bu artışın sağlıkla alakalı herhangi bir sorun yaratmadığı, PSA değerinin 48-72 saatte normale düştüğü birçok çalışmada gösterilmiştir.

Bisiklet ve koşu sonrasında idrar yaparken yanma veya idrarda hafif bir kan görülmesi mümkündür. Mikro travmalar ve yeterince sıvı alınmaması gibi sebeplerden gelişebilir. Antrenman sonrasında bol sıvı alımı ile geçmesi beklenir. Geçmemesi halinde mutlaka doktora danışılmalıdır…

Gelelim bisikletle birlikte hayatıma giren genital bölge sorunlarım ve deneyimlerine güvendiğim, ‘yeterince yakın’ hissettiğim kız arkadaşlarımın cevaplarına…

 ‘Ne kadar çok bisiklete binersen acıya o kadar alışırsın’

Yıllar geçip deneyimlendiğimde bu cümleye %100 onay verdim☺

Hepinize mutlu sürüşler!

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap