Bu hafta bisiklet sporunda hemen hepimiz tarafından arka plana atılan, birçok bisikletçinin sorun yaşadığı ama sık dile getirilmeyen bir soruna, el ve el bileği ağrılarına değineceğim.

El bileği, el kemikleri ve kol kemikleri arasında 8 kemikten oluşan bir eklemdir. 

El bileğinden serçe parmak tarafından ulnar sinir, baş parmak tarafından median sinir geçer. 

Bu sinirlerin el ve parmaklarda etkilediği bölgeler aşağıdaki gibidir.

Bisiklet kullanırken ellere binen yükün fazla olması ya da el bileklerinin fazla bükülmesinden dolayı sinirler ve damarlar etkilenerek el ve bilekte ağrı, uyuşma meydana gelebilir.

Bu sorun 2 ayrı şekilde gelişebilir;

  • Bisikletçi eli= Gidon felci- Ulnar nöropati: Bisikletin selesi yüksekse, selenin burnu fazla aşağı eğimliyse, gidon alçaksa, gidon çok sıkı tutuluyorsa, titreşimli bir yolda bisiklete biniliyorsa ellere binen yükün fazla olmasından dolayı ulnar sinir basıya uğrayabilir, küçük parmak ve yüzük parmaklarında ağrı, uyuşukluk, güç kaybı gelişebilir. 
  • Karpal tünel sendromu: El bileğinin dışa doğru aşırı bükülmesi ve uzun süre aynı pozisyonda tutulması sonucunda el bileğinden geçen median sinirin basısı sonucu serçe parmak dışındaki tüm parmakların ve avuç içinin hissizleşmesidir. İlerleyen süreçte güç kaybı da gelişebilir. 

🡪 El veya el bileğinde ağrı varsa yine öncelikle bisiklet ayarlarına bakmak gerekir. 

  • Yukarda da bahsedildiği gibi; sele gidondan çok yukarda ise, selenin eğimi aşağı doğruysa, gidon alçaksa ellere binen yük artar.
  • Gidon çok uzaktaysa, gidon tutuş açısı omuzlardan genişse bilekler fazla bükülür ve el bilekleri %15-20 dereceden fazla geriye bükülmemelidir.

🡪 Bisiklet ayarları dışında sürüş esnasında aşağıdakilere de dikkat ederek el ve el bileği uyuşukluğundan, ağrısından korunabiliriz:

  • Ellerin pozisyonunu ara ara değiştirmek; Sinirlere ve kan damarlarına binen yükün azalmasını sağlar. El tutuş pozisyonu seleye aktarılan gövde ağırlık oranını ve sele üzerindeki basınç dağılımını da etkilediğinden genital bölge sağlığı için de dolaylı olarak önemlidir.
  • Gidonu çok sıkı tutmamak; Core bölgesini daha aktif çalıştırarak gidona uyguladığımız basıncı azaltırken pedallara aktardığımız gücü de arttırarak ek fayda sağlamış oluruz.
  • Dirsekleri hafif bükük tutup amortisör etkisinden faydalanmak; el ve el bileklerimize binen yükü azaltmanın yanında yol titreşiminin omuz ve boynumuza daha az iletilmesini sağlayarak bu bölgelerin ağrımasını engellemiş oluruz.
  • Omuzları rahat tutmak; el ve el bileklerine binen yükü azaltmış oluruz.
  • Destekli eldiven giymek; Yapılan çalışmalarda jel veya sünger destekli eldiven giymenin ulnar sinire binen basıyı %10-30 oranında azalttığı gösterilmiştir. Bu oran az gibi gözükse de yüzeyel duyu sinirlerine binen basıya daha da etkili olduğu düşünülmekte.

Özellikle uzun sürüşlerde el ve el bileklerinde duyulan ağrı, uyuşukluk hem sürüşten aldığımız keyfi azaltmakta hem de gerek vites değiştirme gerek de frenlemeye engel olarak sürüşü tehlikeli hale getirebilmektedir. Bu nedenle de önem verilmesi gerekmektedir!

Bisiklet ayarlarınıza baktırıp, önerilere uyduğunuz halde hala el veya el bileklerinizde ağrı, uyuşukluk gibi şikayetler duyuyorsanız özellikle bisiklet sporuna yakın bir ortopedist, fizik tedavi doktoru ya da fizyoterapist ile görüşmenizi öneririm.

Keyifli sürüşler☺

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap