Cildimiz vücudumuzun en büyük organı olarak tanımlanır. Kompleks yapıda ve dinamik bir organdır. Dışarıya karşı travma, enfeksiyon açısından bariyer olmasının yanı sıra su ve protein kaybının önlenmesi, vücut ısısının düzenlenmesi, ağrı, dokunma, basınç, sıcaklık hislerine karşı duyu, bağışıklık sistemine destek, UV ile temas sonucu D vitamini sentezine yardım, altındaki yağ dokusu sayesinde enerji deposu, ter ve salgı bezleri sayesinde salgı ve koruma, tırnak ve saç gibi ekleriyle psikolojik ve kozmetik etkileri de mevcuttur.

Cilde ait tanımlanmış ve tanımlanamamış birçok hastalık mevcuttur. Spor yapan kişilerde;

Terleme ile cildin dış yapı ve kimyasının değişmesi, ıslak kıyafetlerle uzun süreli temas, tekrarlayan sürtünme, travma veya yaralanmalar ve tüm bu sebeplerden cildin kendini koruma mekanizmasının bozulması sonucunda cilt hastalıkları sık görülür. 

Temaslı sporlar, ortak malzeme kullanımı, uygunsuz malzeme kullanımı, spor yapılan zeminin kirliliği, ortak kullanım alanları, havuz, açık deniz, soğuk hava, yüksek irtifa, aşırı güneş gibi spor yapılan ortamın özelliği cilt ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yoğun spor bağışıklık sistemini zayıflatarak altta yatan bir cilt hastalığı varsa bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sporcularda görülen cilt ile ilgili soruların başında enfeksiyonlar gelir. Bakteri, virüs, mantar, parazit kaynaklı olabilir.

Blister-su toplaması, genelde uygun olmayan malzemeden kaynaklanır. Steril bir şekilde boşaltılmadıkça ciddi ağrı yapabilir.

Tekrarlayan bası veya travma sonrası topuk ya da avuç içinde renk değişiklikleri, ciltte kalınlaşmalar, nasır, nodül gibi yapılar gelişebilir. Kıl köklerinde iltihaplanma- follikülit izlenebilir.

Özellikle uzun mesafe koşucularında ayak tırnaklarında şekil bozuklukları, renk değişiklikleri, mantar izlenebilir. Topukta, özellikle dış kısımda görülen küçük ciltten kabarık lezyonlar- papül cilt altı yağ dokusunun fıtıklaşması sonucu gelişebilir.

Uygunsuz malzeme kullanımı sonucu tahriş, özellikle bisiklette sele kaynaklı ülsere varabilen cilt hasarı izlenebilir.

Dermatit, allerji veya temas sonucu gelişebilir. Ciltte pürüzlü bir görüntü, bazen kaşıntı, hassasiyet oluşturabilen lezyonlardır.

Stria- çatlak, aşırı ağır kaldırma, aşırı esneme, hızlı kilo alımı ya da kaybı, hızlı uzama, anabolik steroid kullanımı gibi durumlarda görülebilir, sedef rengi cilt değişikliğidir.

Akne- sivilce, sporcularda özellikle giyim veya aksesuara bağlı travma sonucu gelişebilir.

Güneş yanıkları sıcak havada antrenman sonucu gelişebilirken soğuk havalarda da soğuk yanıkları izlenebilir. UV ışınlarının uzun vadede cilt kanserlerine yol açabileceği akılda bulundurulmalıdır.

Havuz veya denizde antrenman yapan kişilerde özellikle ciltte ve saçlarda kuruluk, ciltte incelme, saçlarda azalma, hatta saçta yeşil renk izlenebilir. Havuz, deniz veya göllere bağlı enfeksiyon, allerji, dermatit görülebilir.

Soğuğa bağlı damarlarda daralma ve dokudaki oksijenin az olması sonucu donma ya da donma benzeri durumlar gelişebilir.

Reynaud fenomeni, özellikle genç kadınlarda, vücudun uç noktalarında soğukla temas etme sonrası gelişebilir, uçlarda morarma gelişir.

Ürtiker, soğuk, sıcak ya da herhangi başka bir sebepten tetiklenebilen cilt döküntüsüdür. Kaşıntı ve kızarıklık yapabilir.

Cildimizin bedenimizi koruyabilmesi için bizim de onu korumamız gerekir. Dolayısıyla öncelikle gerçekleşebilecek sorunları öngörüp önlemeye çalışmalıyız. 

Bedenimize, sporumuza, ortamımıza uygun kıyafet, malzeme ve aksesuar seçimi, güneş koruyucu krem veya ekipmanlar, su sporları ile ilgilenen kişilerde su geçirmez bariyer kremler korunmada önemlidir. Bol sıvı tüketmek, cildimizi nemlendirmek, temizlik konusunda abartılı olmamak da malzeme seçimi kadar önemlidir.

Bazen her ne yapılırsa yapılsın cilt hastalığı gelişebilmektedir. Bu durumda da bir uzmana görünmek ve profesyonel yardım ile ilerlemek uygun olacaktır.

Yarışların Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!

KAYNAKLAR:

 1. Sports Dermatology; Brian B. Adams: 2006
 2. Sports Dermatology; Common Dermatoses; Anatoli Freiman, Benjamin Barankin, David J. Elpern; CMAJ 2004
 3. Sports Dermatology; Swimming and Other Aquatic Sports; Anatoli Freiman, Benjamin Barankin, David J. Elpern; CMAJ 2004
 4. Outdoor Sports and Skin Cancer; Matthias Moehrle, Clinics in Dermatology 2008
 5. Sports-related Pads; Rio Dickens, Brian B. Adams, Diya F. Mutasim; International Journal of Dermatology 2002
 6. Winter Sports Dermatology: A Review; Sumedha Lamba Englund, Brian B. Adams; Cutis 2009
 7. Sports Dermatology; Traumatic or Mechanical Injuries, Inflammatory Conditions, and Exacerbations of Pre-existing Conditions; Jason Emer, Rachel Siyek, Brian Marciniak, J. Clin Aesthet Dermatol 2015
 8. Dermatologic Disorders of the Athlete; Brian B. Adams; Sports Med 2002
 9. Skin Manifestations of Athletes Competing in the Summer Olympics: What a Sports Medicine Physician Should Know; Jacqueline F. De Luca, Brian B Adams, Gil Yosipovitch; Sports Med 2012
 10. Skin Conditions in Figure Skaters, Ice-Hockey Players and Speed Skaters: Cld-Induced, Infectious and Inflammatory Dermatoses; Brook E Tlougan, Anthony J Mancini, Jenny A Mandell; Sports Medicine 2011
 11. Sports Dermatology: Skin Diseases in athletes; Patrick C Carr, Thomas G Cropley; Clin Sports Med 2019
 12. Dermatology and Sports; Renato Marchiori Bakos, Katia Sheylla Malta Purim, Antonio Macedo D’Acri; Dermatology in Public Health Environments 
 13. Dermatology Issues in Sports; Bannerman Elena, Stevenson John Herbert; Current Sports Medicine Reports 2017
Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap