⏱ Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika ⏱

Geçtiğimiz 2 hafta süresinde bir sağlık çalışanı olarak atipik pnömoni tanısı ile testimde yapılarak, negatif test sonucu ile 14 gün zorunlu ev izolasyonu yaşadım. Bu nedenle bir sağlık personeli olarak sizlere kendimde uyguladığım pulmoner rehabilitasyon (profesyonel solunum egzersizleri) ve fiziksel aktivite için önemli bilgileri detaylıca açmak istiyorum. Kendi izolasyon sürecim boyunca ve hala uyguladığım evde online canlı yoga desteği için Didem Mollaoğlu (@didemmollaoglu) arkadaşıma bizzat teşekkürlerimi bildiririm. Didem’in backgroundu ile profesyonel olarak uyguladığı sağlığı bütünleyici yoga sisteminin, fiziksel-zihinsel sağlığımı korumam ve organlarımın kullandığım ilaçları atması ve düzgün çalışmasını desteklemesinde çok etkili olduğunu belirtmek isterim.

Ülkemizde ve dünyada yayılan Covid-19 pandemisinin hep birlikte atlatılmasında, bilinmeyen bir süre boyunca, kendimize ve birbirimize faydamız olması adına, mümkün olduğunca EVDE KALARAK, ilk adımı atmış oluruz.

Bu süreler boyunca SAĞLIĞIMIZI KORUMAK ve GELİŞTİRMEK için yapabileceklerimiz kolay ancak DÜZENLİ BİR PROGRAMLA ve AZİMLE UYGULAMA gerektirmektedir. 

Ülkemizde ve dünyada fizyoterapistler spor sakatlanmaları, çeşitli ortopedik, nörolojik, pediatrik, geriatrik hastalıklarda, gebelik rehabilitasyonunda, yoğun bakım ünitelerinde, yanık ünitelerinde, huzurevlerinde… hekimlerimiz ve diğer sağlık personelimiz ile birlikte koordineli çalışmaktadır. Hastaneler ve çeşitli kurumlarda verilen bu fizyoterapi hizmetleri sadece hastalıklar sonrasında uygulanmaz, diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de sağlığın korunması ve geliştirilmesinde fizyoterapistler aktif rol almaktadırlar. Bulaşıcı olmayan hastalıklar olarak adlandırılan; KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), astım, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve egzersiz, hipertansiyon ve egzersiz, 0-18 yaş sağlıklı çocuklarda, gebelik ve postpartum dönemde egzersiz, obezite ve egzersiz, kanser fizyoterapi ve rehabilitasyon, yaşlı bireylerde egzersiz gibi alanlarda koruyucu rehabilitasyon için her ilimizde bulunan sağlıklı hayat merkezlerinde özel eğitimli fizyoterapistler görev yapmaktadırlar. 

Ülkemiz ve tüm dünyanın içinde bulunduğu bu dönemde Covid-19 gibi solunum sistemini ciddi şekilde tutan, bu bulaşıcı hastalık döneminde de fizyoterapist arkadaşlarım, hastanelerde, yoğun bakım ünitelerinde, sağlıklı hayat merkezlerinde ve sahada aktif görev yapmaktadırlar. 

Evde yapacağımız fiziksel aktivitelere ek olarak solunum kapasitemizi geliştirmek, sağlıklı ve oksijenli tutmak doğru solunum egzersizleriyle mümkündür. Ayrıca Covid-19 pozitif olup hastalığı yenmiş yüz güldürücü vakaların rehabilitasyonunda fizyoterapistler eşliğinde yaptırılan pulmoner rehabilitasyon çok etkili olmuştur.

PULMONER REHABİLİTASYON NEDİR?

Uzun süreli (kronik) solunum hastalığı olanlar için nefes darlığı nedeni ile günlük yaşam aktiviteleri azalmış, yaşam kalitesi bozulan hastalara yönelik bir programdır. Covid-19 hastalığında pozitif vakalara hastanede doktorlarca belirlenen uygun dönemde fizyoterapistler eşliğinde uygulanır. Covid-19’dan korunmak, akciğer kapasitesini arttırmak için sağlıklı bireylerin, ev egzersizlerine eklemesi gerektiği, dünya literatüründe de yayınlanmaya devam etmektedir. Alanında uzman fizyoterapistlerden ve bilimsel kaynaklardan öğrenilebilecek bu solunum egzersizleri şöyledir.

PULMONER REHABİLİTASYON NELERİ İÇERİR?

  • Kişiye özel egzersiz programı fizyoterapist tarafından oluşturulur.
  • Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hasta ve aile fertleri eğitimi verilir.
  • Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri öğretilir.
  • Beslenme danışmanlığı için diyetisyene danışılması önerilir.
  • Pulmoner rehabilitasyon, destekleyici, motive edici bir iletişim sağlar.
appendixfigure3

 Diyafragmatik solunum önemlidir.

 Torakoabdominal bölgede doğru hareket paterninin yerleştirilmesi için yapılan, kontrollü, yavaş ve derin solunum egzersizidir.  Aşağıdaki videoda detaylıca anlatılmaktadır: 

“Uzman Fizyoterapist Metehan Sarıkaya’ya teşekkür ederiz”

YAVAŞ VE DERİNCE

BURNUNUZDAN NEFES ALIN

AĞZINIZDAN UZUUUNCA ÜFLEYİN.

(en fazla 3 kez yapıp dinlenin, devam edin, 10 dk doldurun)

En basit anlatımıyla, burundan nefes alınmalı, ağızdan üfleyerek (= büzük dudak solunumu) 

verilmelidir. Ağızdan “ÜF” sesi çıkarırmış gibi, dudakları büzerek üflemek, en önemli 

kısımdır. Hava yolunun daralmasını ve akciğerlerdeki küçük alveollerin arkasına havanın 

alınmasını sağlar, kapasitenin her seferinde genişlemesi sağlanır ve oksijenlenme artar. 

Egzersizler sırasında da yapılmalıdır. Açık havada veya havalandırılan bir ortamda günde 5 

kez, 10’ar dakika yapılması önerilir. 10 dakika içerisinde sağlıklı bireylerin yaş ortalaması düşünüldüğünde 3’er nefes alıp vermede 1 nefes dinlenme süresi önerilir.

  • GÖĞÜS SOLUNUMU
  • DİYAFRAM SOLUNUM (karnınıza nefes almanız önemlidir)
  • KONTROLLÜ NEFES ALMAK VE ÜFLEYEREK VERMEK

IMG_20200124_110022 (1).jpg
Sağlık Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!

Kaynaklar:

https://www.fizyoterapistler.org/tfd/index.php/en/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32125127

https://www.ersnet.org/covid-19-blog/rehabilitation-with-covid19–italian-guidance

https://www.pahssc.org.tr/hastalik/8/akciger-rehabilitasyonu-pulmoner-rehabilitasyon

Deniz Alkan
Master Physiotherapist | Website

Having graduated from Hacettepe University in 2000, MSc. PT. Deniz Alkan has been actively working on everything regarding physiotherapy for over 20 years. In particular, the training of healthy life coaching in sports physiotherapy studies. The ability to use test and exercise systems, which are rare in Turkey, and the organising of many specific training courses can be applied. Research on sports are continuing with all manner of interest, and love. Deniz, from Antalya, is also an open water swimmer who crossed the strait in the Intercontinental Bosphorus swimming race. She is currently working as a consultant physiotherapist with the Turkish Ministry of Health.

    2 yorum

Yorum Yap