Uzun zamandır sosyal medya hesaplarımızda Cuma Sineması konseptiyle sizlere spor konulu filmler önermeye devam ediyoruz. Bu haftadan itibaren paylaştığımız her filmin daha ayrıntılı çözümlemesini, fragmanını ve daha fazlasını Yarış Bul Blog’da bulabileceksiniz.

⏱ Tahmini Okuma Süresi: 1,5 dakika ⏱

Bu haftaki filmimiz Terabithia Köprüsü (Bridge to Terabithia – 7,1/10 · IMDb)

Çözümlemeye başlamadan önce isterseniz fragmanına bir göz atalım…

Terabithia Köprüsü Özet

2007 yapımı ABD, Yeni Zelanda ortak yapımı olan Terabithia Köprüsü, Katherine Paterson’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Disney’in yapımcısı olduğu filmimizde, Jess (Josh Hutcherson) okulundaki tüm koşu yarışlarının birincisidir. Fakat bu birinciliği Leslie (AnnaSophia Robb) isimli bir öğrencinin okula gelmesiyle son bulacaktır. Çünkü okula yeni kaydolan Leslie’nin sadece erkek çocuklara özgü olan bu yarışa katılıp beklenmedik şekilde birinci olması Jess’i birazcık hayal kırıklığına uğratır. Kısa zamanda çok iyi iki arkadaş olan Leslie ile Jess, evlerinin yakınında bulunan ormanda devlerden, perilerden, trollerden ve cücelerden oluşan, Terabithia adında hayali bir krallık kurarlar. Kurdukları kendi krallıklarında kral ve kraliçe olan hayal gücü kuvvetli iki çocuk, izleyenlere bir müddet sonra ”Keşke hiç büyümeseydik.” cümlesini söylettiriyor.

Genç Yaşta Farklı Branşlarda Spor Yapmanın Avantajları

Macar Yönetmen Gabor Csupo’nun ilk uzun metraj filmi olan Terabithia Köprüsü, daha önce yayınladığımız filmlerden biraz farklı. Bu hafta baştan sona sporun konu edildiği film önermek yerine, içinde biraz da olsa spor barındıran, küçükken özgürce koşup, hayal kurduğumuz dönemlere götürecek bir film önermeyi tercih ettik.

Takdir edersiniz ki küçükken herkesin iç dünyası aynı değildir. Filmimizde Jess, okulunun yanısıra ailesi içerisinde de kendisini dışlanmış hisseden bir öğrencidir. Leslie’nin onu geçmesi sonrası iyi dostluk kurmaları centilmenlikten falan değil. 🙂 Jess’in fikirlerinin, Leslie’nin de kendisini, kızların dünyasında yapayalnız hissettiğini öğrenmesi üzerine değişiyor diyebiliriz.

Bilim Kurgu ve Fantastic konulu filmleri oldum olası çok sevmişimdir. Gerçek dünyadan biraz olsun uzaklaşmak, herkes için de iyi olsa gerek öyle değil mi? İyi seyirler 🙂

Yarışların Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

    1 Yorum

Yorum Yap