Günümüzde kapalı alanlarda spor yapmak Covid-19 pandemisinin devam etmesinden dolayı zorlaşmaya başladı. Kapalı spor salonları her ne kadar dezenfekte edilse de, kendimizi genelde açık alanlarda buluyoruz. Açık ve tenha alanda yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, koşmak, kaya tırmanışı, rafting vs. daha çok tercih edilen aktiviteler olmaya başladı.

Daha önce fizyoterapist ve sınıflandırmacısı olarak görev yaptığım tüm branşlardan yerli/yabancı olimpiyat sporcuları, paralimpik branşlardan engelli masa tenisi ve engelli yüzme milli takımı sporcuları ile tecrübelerimden fark ettim ki, spor engel veya zaman tanımıyor. 

Spor ilk başta, insanın kendi iç azmi ile kendisi için yaptığı en güzel yatırımdır. Dolayısıyla yer, mekan, zaman, engel dinlemez. Bunu sizler de zaman zaman yaşamışsınızdır. Örneğin, ‘yağmurlu havada koşuya çıksam mı, çıkmasam mı?’ ikileminde kaldığınızda ve her şeye rağmen koşmaya karar verdiğinizde elde ettiğiniz duygu sizi kendi kendinize onurlandırır. Hele bir de doğada spor yapmayı denediğinizde, kendiliğinden, hiç tahmin etmediğiniz engeller sizin algınızı her daim açık tutmanıza neden olup, her seferinde farklı tecrübe kazanmanızı sağlar. Bu da doğada koşmaya çabalarken farketmediğiniz ancak daha sonra hissedeceğiniz performans artışına destek olur.

Doğada spor yapmak apayrı bir konudur. Daha önce özellikle ormanın ve ormanda aktivitenin faydalarına değindiğim yazımda da bahsettiğim gibi, düzenli olarak doğaya giderek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de katkıda bulunursunuz.

Dünya’da ve ülkemizde engelli spor branşları çok önem taşımaktadır. Bunlara yenisini eklemek üzere Burak Erdoğan arkadaşımız harika bir örnektir.

Antalya’da doğan, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi Burak, aynı zamanda gündüz bir devlet kreşinde memur olarak görev yapmaktadır.

2009 yılında kas gevşetme ameliyatı sonrasında, üniversiteden arkadaşlarının desteği ile fitness yapmaya başlayan arkadaşımız kendini geliştirerek spora ve doğa yürüyüşü aktivitelerine başlamıştır.

Runatolia 2019’da başarı ve yüksek motivasyon ile koşmuştur. Aynı zamanda engelli kategorisinde triatlon sporcusu olma yolunda ilerleyen arkadaşımız, yüzme sporunu severek kendine özel bisikletiyle gittiği sahillerde yapmaktadır.

Dağcılık faaliyetlerine yönelik özel donanımlı bisiklet tasarlayıp, üreterek dağ sürüşleri yapmaya başlamıştır. Türkiye’nin birçok bölgesine tek başına gitmiştir. Başta kanyonlar ve milli parklarda kamp yapmak hafta sonu aktivitelerindendir.

Tabi ki bunları yaparken doğanın kendiliğinden oluşturduğu engelleri aşmayı büyük bir sevgi ile gerçekleştirmiştir. Her açıdan doğal zenginlikleri bulunan güzel ülkemizde, karşılaştığı engelleri aşmasında doğadaki insanlarımızın gönülden desteği de Burak’ı daha ileriye sürüklemiştir.

Pandemi dolayısıyla aktiviteleri azalmış olsa da, en çok yurt içinde ve yurt dışında dağcılık alanında kendini geliştirmeye devam etmek istemektedir.

Her zaman yüzünden gülücükleri eksik olmayan, daima açık bir iletişimde olan doğa sporcusu arkadaşımız ve nicelerinin her birimize örnek olması ve koltuğumuzdan kalkmamıza vesile olması dileklerimle…

Burak Erdoğan ( bitki_doktoru07@hotmail.com

Deniz Alkan
Master Physiotherapist | Website

Having graduated from Hacettepe University in 2000, MSc. PT. Deniz Alkan has been actively working on everything regarding physiotherapy for over 20 years. In particular, the training of healthy life coaching in sports physiotherapy studies. The ability to use test and exercise systems, which are rare in Turkey, and the organising of many specific training courses can be applied. Research on sports are continuing with all manner of interest, and love. Deniz, from Antalya, is also an open water swimmer who crossed the strait in the Intercontinental Bosphorus swimming race. She is currently working as a consultant physiotherapist with the Turkish Ministry of Health.

Yorum Yap