Küçük bir araştırmada, araştırmacılar dövmelerin terleme biçimimizi etkileyebileceğini ortaya koydu. Bu durumun çok fazla dövmesi olan sporcular için bazı sonuçları olabilir.

Vücudunuzdaki bir dövme sadece bir süsten daha fazlasıdır.

Alma Koleji’nde (Alma College) dövmeli bölgelerin terlemesine ilişkin yapılan bir araştırmada, Prof. Maurie Luetkemeier yönetimindeki bir grup araştırmacı dövmeli bölgelerin terlemeyi etkileyebileceğine dair bulgulara ulaştı.

10 genç erkek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin üst vücutlarının sadece bir tarafında dövme taşımalarına göre seçildiler. Daha sonra deneklerin ciltlerinin hem dövmeli hem de dövmesiz kısımlarına kimyasal olarak terlemeye sebep olan yamalar yapıştırıldı.

“Araştırmamız bu alanda yapılmış ilk araştırma olduğu için sonuçları çok dikkatli bir şekilde yorumlamalıyız, ancak bulgularımıza göre dövmeli alanlar dövmesiz alanlara göre yarı yarıya daha az terliyor.” diyen Prof. Luetkemeier araştırmayı henüz egzersiz sonrasında tekrarlamadıklarını ve kesin bulgulara ulaşmak için önlerinde daha çok yol olduğunu belirtti.

Atletler Üzerinde Etkisi

Terlemek vücudun bir numaralı soğutma sistemi. Prof. Luetkemeier’ın araştırması özellikle güneş altında ve sıcak çarpması tehlikesinde antrenman yapan dövmeli sporcuların çok ilgisini çekecektir.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji eski rektörü ve aynı zamanda Thomas Jeferson Üniversitesi profesörü olan Dr. Angela D. Smith araştırmanın eğer egzersiz sırasındaki bulguları da benzer şekilde çıkarsa sonuçların dikkate değer olacğaını belirtti.

“Bir dayanıklılık sporcusu maksimal kapasitede antrenman yapar ve bu kapasite maksimal terlemeyi de içerir. Eğer dövmeler diyelim ki terlemeyi %10 azaltıyorsa sporcu hiçbir zaman maksimaline ulaşamaz.” diyen Smith, Bu durum sportif performans kadar genel sağlık sorunlarına da sebep olabilir diye ekledi.

Endişe Etmek Gerekiyor mu?

Dövmesi olanlar endişelenmeli mi? Belki hayır.

Leutkemeier takımının araştırmaları devam ettirme planı olduğunu ve aynı testlerin egzersiz sırasında da uygulanacağını söyledi. Fakat çalışmanın şimdiden bir çok soruyu akla getirdiği de bir gerçek.

Bu yazı Elizabeth Pratt’ın Healthline.com sayfasındaki yazısından derlenmiştir. Yazının tamamını okumak için lütfen tıklayın

Yorum Yap