20 yıllık meslek hayatımda yoğun çalışan, hatta çalışırken kendini kaybeden bir fizyoterapist olarak, kendi ağrılarımın kaynağının fasyamdan kaynaklandığını biliyordum. Ağrıların çözümü için güncel yöntemleri arkadaşlarımla kendi üzerimde denedim ve sporumu ihmal etmedim. Son yıllarda bilimsel çalışmalarla fasyanın farklı yönlerinin keşfedilmesiyle birlikte eski terapi teknikleri güncellendi. Araştırmalar hâlâ devam ediyor.

Fasya terapileri hangi durumlarda uygulanır?

 1. Günlük yaşamdaki duruş bozuklukları (en az 2 saat, en çok 8 saat aynı yanlış pozisyonda kalmanın fasyaya çok büyük zararı vardır.)
 2. Biyoritmi olumsuz etkileyen her durum (başta uykusuzluk, barsak düzensizliği, kronik yorgunluk sendromu, premenstrual=adet öncesi sendromlar,…)
 3. Her türlü tekrarlayan ve kendini hissettiren ağrı (bel, boyun, sırt, çene-diş gıcırdatma, migren, spor performansını etkileyen ağrılar, eski bir ameliyatın güncel ağrısı…)
 4. Ortopedik, nörolojik, psikolojik… normalden sapmaların sonucu kişide ortaya çıkan sinyaller.

Fasyal terapilerin faydaları nelerdir ?

 1. Vücuda bütünsel yaklaşımla, tek noktanın tedavisi değil, tüm etkenlerin tedavisi ile, kaynağı bulunamayan veya kaynağı belli çözülemeyen kronik ağrıların kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmesi
 2. Omurgaya binen fazla yüklenme ve gerilim azaltılması,
 3. Beden, zihin, vücut bütünlüğü, biyoritmin kişiye özel yenilenmesinin sağlanması,
 4. Vücuttaki enerji akışının bozulması dediğimiz fasyal tıkanıklıkların giderilmesiyle, kan dolaşımı, sıvı akışı, eklem sıvılarının kayganlığı, organların çalışmasının düzelmesi, sinirsel iletiminin sağlıklı ve olması gereken ritme getirilmesi,
 5. Vücudun gündüz enerjisinin doğru kullanılması ile kronik yorgunluk sendromunun önlenmesi, sporda maksimum performans, spor sonrası toparlanma fazının kendiliğinden vücutta gerçekleşmesi, hormonların düzgün çalışması, vücut tamirinin arttırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kaliteli uyku ve farkındalıklı bir berrak zihinle yaşama devam mümkün olur.
What makes up the fascia and how it connects the mind & body ...

Fasyal Terapi Yöntemleri şöyledir:

 1. MYOFASCIAL RELEASE THERAPY (Myofasiyal Gevşetme Terapisi); El ile, roller ile, yoga ile… fasyayı tekrar sıvı haline getirmeyi amaçlamaktadır. Cranio-sakral ve diğer yöntemlerin bir arada kullanılması ile uzman kişiler tarafından ellerle de doğru bölgelere uygulanan bir yöntemdir.
 2. ACUPRESURE (Akupresür): El ile akupuntur noktalarına basınç uygulanması
 3. MELT METHOD: Kendi kendinize uygulayabileceğiniz hareket serileri içeren tedavi tekniğidir. MELT ile fasya tetiklenir, hücreler sıvı üretmek için içtiğimiz suyu kullanırlar, oluşan sağlıklı yeni sıvı, aynı an da vücudun tamir sırasında çıkardığı kimyasal atıkları uzaklaştırırlar.
http://www.fasciabalanceacademy.com/wp-content/uploads/IMG_2316-e1542967588410.jpg
 1. FASCIAL MANIPULATION: Uzman kişi eşliğinde uygulanır.
 2. STRUCTURAL INTEGRATION –ROLFING (Rolfing® Yapısal Bütünleştirme Yöntemi): İda Rolf tarafından geliştirilmiş Rolfing, tüm vücudu serbest bırakmak, yeniden hizalamak ve dengelemek için fasya üzerinde çalışır. Bu, yapıdaki değişikliklerin tüm kişiyi fiziksel, duygusal ve enerjik düzeyde etkileyebileceği bütünsel bir tekniktir. Rolfing dizisi genellikle on ila on iki seanstan oluşur.
http://www.rolfingmidlands.co.uk/wp-content/uploads/2011/09/Ida_with_Client_md.jpg
 1. VISCERAL MANIPULATION: Uzun süre eğitim almış Osteopatlar tarafından iç organlara, elle, bilinçlice uygulanan bir yöntemdir.
 2. MYOFASCIAL SELF TREATMENT: Kendi kendinize iş yerinizde, evde, spor alanınızda, seyahatte uygulayabileceğiniz basit tekniklerdir.
 3. FASCİAL FİTNESS: 4 çalışma prensibi vardır.

-REBOUND: Catapult Training (Dışardan bir bağ ile germe yöntemi)

-STRETCH: Flexibility Training (Esneklik)

-STIMULATE: Metabolic Training (Lenf drenaj ve diğer drenaj)

-REFINE: Awareness Training (Vücut parçalarının ve işleyişinin farkındalığı- Sensorimotor Eğitim)

Birçok egzersiz eğitim programında esas olarak kas gücünü arttırmaya ve kardiovasküler duruma odaklanılır. Ancak fasyal dokunun bu programlara nasıl dahil edilebileceği üzerinde durulmaz. Son zamanlarda yapılan birçok bilimsel araştırma göstermektedir ki fasyanın, yapılan her harekette etkisi vardır ve fasya sayesinde hareketler daha kolay ve az enerji ile gerçekleşmektedir. Bu bakış açısıyla uygulanan egzersiz programlarının daha etkili olduğu  gözlenmiştir. Dr.Robert Schleip (Fascia Research Group, University of  Ulm, Germany) öncülüğünde kurulan Fascial Fitness Associaton (FFA)’da birçok fasyal egzersiz eğitim metodları geliştirilmekte ve bu alanda eğitmenler yetiştirilmektedir.

“Kişiye özel tedavi yöntemi” kavramı çok önemlidir. Çünkü her hastalık, ağrı, normalden sapma, genellenemez. Her birey farklıdır, terapisi de kişiye ve o ana özeldir. Yani değişen duruma göre değişen terapiler mevcuttur. Aynı fasyanın her an değiştiği, dönüştüğü gibi ☺

Ağrının terapiler sırasında artması veya ağrı tipini değiştirmesi gözlenebilir. Bunu McGill Melzak ağrı anketinde (McGill Melzak Pain Questionarrie) ağrının en az 40 çeşit tanımından (yanıcı, batıcı, delici, kesici…) veya yaşadığınız ağrı deneyimlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Terapiler sırasındaki bu iyileşme sinyalleri vücut doğal ritmini bulurken olabilir, geçicidir. Önemli olan sizlerin vücudunuzdan gelen sinyalleri daha farkında olarak tanımlayabilmenizdir. Hem sizin günlük yaşamınızdaki negatif etkenleri anlar, çözer hem de fasya terapisi için destek aldığınız manuel terapistinize, osteopatınıza veya fizyoterapistinize verdiğiniz bilgilerle ile vücudunuzun tepkilerini doğru şekilde analiz edilmesini sağlarsınız. Böylece tedavinizi daha etkin kılarsınız.

Kişilere bu teknikler öğretilir ve sonrasında kendilerine uygun zaman ve ortamlarda nasıl uygulayabilecekleri detaylı ve kişiye özel olarak programlanır. Bu da fasya konusunda yıllarca eğitim almış, uzman kişiler ile birlikte gerçekleşir.

Sonuç olarak bütün fasya terapilerinde amaç:

 1. Vücudun parçalarının birbiriyle tekrar etkili iletişim kurmasına izin vermek,
 2. Vücudun gerginliğini serbest bırakmak,
 3. Zihni özgürleştirmek
 4. Vücudun artık taşınması gerekmeyen depolanmış travma kalıntıları (geçirilmiş operasyon, iç organ rahatsızlığı, kas-iskelet sistemi rahatsızlığı vs.) ve kısıtlamalarını gevşetmesine olanak tanımaktır.

Dünyada ve ülkemizde fasya terapi uygulayan pek çok başarılı osteopat, eğitmen, doktor ve fizyoterapist bulunmaktadır. Manuel terapi teknikleri ve diğer teknikler, uzun süren eğitimlerin yanı sıra mesleğini ve insanları seven, çok sayıda vaka çeşidi görmüş, bizzat uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Kişiye özel terapi yönteminin değerlendirilip kişiye ve o anki durumuna özel uygulanması ekstra bir beceri gerektirir. 

Dünyada bu konuda en başarılı kişilerden biri de Hamburg’da Osteopati Okulunun başındaki, konuyla ilgili pek çok kitabı bulunan Torsten Liem’dir. Kendisi ülkemizde de Medikurs vasıtası ile osteopati eğitimi vermektedir. https://www.osteopathie-liem.de/osteopathie-praxis-hamburg/

Torsten Liem fasya terapiye bakışını şu sözlerle ifade etmektedir:

“Kendimi özveriyle, pratikte osteopatik prensiplerin uygulanmasına adadım ve onları klasik Çin tıbbı ve yoga prensipleri ile psikolojik ve enerjik yönleriyle birleştiriyorum.”

Ayrıca Stefan Duell spor fizyoterapisinde fasya tekniklerini mesleğini severek uygulayan başarılı bir fizyoterapisttir.

Ülkemizde derneği de bulunan ve aşağıdaki kaynaklardan kolayca ulaşabileceğiniz sınıf arkadaşlarım İlbilge Cebeci Yılmaz ve Erdem Yörükoğlu, fasya konusunda yurtdışından da eğitimler alarak kurslar vermekte, çok başarılı bütünsel terapiler uygulamaktadırlar.

“Fasya uzay gibidir. Doğru bakarsanız muhakkak bir şeyler görebilirsiniz”

Deniz Alkan

KAYNAKLAR :

 1. https://fizyoyoga.com/
 2. https://www.erdemyorukoglu.com/tr/
 3. https://aktiffiziktedavi.com/
 4. https://www.medikurs.com.tr/egitmen/torstein_liem/
 5. https://www.osteopathie-liem.de/osteopathie-praxis-hamburg/
 6. https://www.myofascialrelease.com/
 7. http://rothsi.com/
 8. www.stefanduell.de
 9. https://fasciaguide.com/fascia-guide/how-to-keep-your-fascia-healthy-and-balanced/
 10. http://www.osteopatidernegi.org/
Deniz Alkan
Master Physiotherapist | Website

Having graduated from Hacettepe University in 2000, MSc. PT. Deniz Alkan has been actively working on everything regarding physiotherapy for over 20 years. In particular, the training of healthy life coaching in sports physiotherapy studies. The ability to use test and exercise systems, which are rare in Turkey, and the organising of many specific training courses can be applied. Research on sports are continuing with all manner of interest, and love. Deniz, from Antalya, is also an open water swimmer who crossed the strait in the Intercontinental Bosphorus swimming race. She is currently working as a consultant physiotherapist with the Turkish Ministry of Health.

Yorum Yap