⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2,5 dakika ⏱

Çoğu zaman çocuklar bir sporu sevdiklerinde ve o branşta iyi olduklarında yaptığımız şey, onlara daha fazla bu sporu yaptırmaktır. Kışın futbol, baharda futbol, oradan yaz aylarında futbol kampları… Ancak çocuklarınızı farklı branşlardan sporlara ve çeşitli fiziksel aktivitelere dahil etmenin uzun vadede onlar için daha iyi olabileceğini biliyor muydunuz?

Andy Grant (Birleşik Krallık Antrenör Eğitim Danışmanı), Birleşik Krallık’taki antrenörlerin, erken yaşta çocuklara koşma, atlama, fırlatma ve yakalama gibi temel hareket becerilerinin öğretilmesinin faydalarını bildiklerinden emin olduğunu belirtir.

Bu, İngiltere’de spor yapan çocuklar için süper bir haber. Çünkü bu hareketler, spor ve fiziksel aktiviteler sırasında koordinasyon ve denge üzerine odaklanır ve bu hareketlerin çalışılmasının çocuğun fiziksel ve atletik gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu çeşitli spor ve aktivitelere dahil ederek siz de kendi üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Ve nasıl eğitildiklerine dikkat edin, çünkü çok sporlu bir yaklaşımın çocuklar için mutlak faydaları vardır. Bu yaklaşım, çocuğunuzun yaşam boyu aktif olmasına şu şekilde yardımcı olmaktadır:

Sağlam bir temel oluşturmak: Fiziksel aktivite için çeşitli fırsatlar sağlandığında, çocuklar çeşitli sporlara da aktarılabilecek bir ton hareket becerisini öğrenme şansına sahip olurlar. Bu da onların aktif kalmalarını sağlayacak ve farklı branşlarda yer alma olasılıklarını arttıracaktır.

Fiziksel faydalar kazanmak: Farklı sporlar yaparak çocuklar, esneklikte, core kaslarında, dayanıklılıkta, kuvvet ve hızda, aynı zamanda diğer birçok fiziksel koşullarında gelişimi sağlarlar.

Yaralanmaları önlemek: Çocuklar küçük yaşlardan itibaren tek bir sporla ilgilendikleri zaman, aynı hareketlerin tekrarı vücudun aynı bölgelerini zorlanmakta ve bu durum çocukların kas gelişimini etkilemekte ve sakatlık riskini arttırmaktadır. Çocuklarınıza yaptıkları sporlarda ve oynadıkları oyunlarda çeşitlilik sunmanız onların vücut gelişimlerine yardımcı olacak ve maruz kalabilecekleri ağrı ve zorlanmaları azaltacaktır.

Spor ve yaşam becerilerini geliştirmek: Çocuklar, problem çözme, iletişim, takım çalışması ve bağımsız çalışma gibi hepsi de hem spor hem yaşamda çok değerli olan beceriler geliştireceklerdir. Ayrıca bu durum yetkinlik, özgüven, bağlantı kurabilme, yaratıcılık, karakter ve yardımseverlik gibi konularda gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Dolayısıyla, çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkilemek istiyorsanız, denedikleri spor ve fiziksel aktivite çeşitliliğini artırın. İzin verin, geleceğin futbol yıldızı olmaya odaklanmadan önce temel hareketleri geliştirebilsinler. 

Bu yazı ActiveforLife sayfasındaki yazısından çevrilmiştir.

Yarışların Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!

    1 Yorum

Yorum Yap