Photo Credit: https://cdn.sportsshoes.com/product/R/RON2083/RON2083_1000_5.jpg

İnsanların çoğu, seçme şansı verildiğinde, gün içinde güneş parlarken ve hava en ılık halindeyken koşmayı tercih edebilir. Fakat hayat ve iş genelde bu en iyi senaryonun önüne geçer ve kardio antrenmanınızı gece yapmanıza sebep olabilir. Güneş ışığının eksik olmasının koşuya çıkmanıza engellemesine izin vermeyin. Fakat giderken, tetikte olun ve gece koşarken aşağıdaki beş tüyoyu takip ettiğinize emin olun.

Ve eğer koşmak için dışarı çıkamıyorsanız koşu bandının da her zaman iyi bir opsiyon olduğunu unutmayın.

Hiçbir Zaman Arkanızı Dönmeyin

Geç saatte koşanların yaptığı en büyük hatalardan biri trafikle aynı yönde koşmaktır. Potansiyel bir kazanın yaklaşmakta olduğunu görebilmek için her zaman trafik akışına karşı yönde koşmalısınız. Bu şekilde kazadan kaçınma manevrası (yoldan uzaklaşabilmek)  yapabilmek için daha büyük bir şansınız olur.

Işıklanın

Her ne kadar kulağa akl-ı selim gelse de koşucuların akşam dahil oldu kazaların çoğu koyu renk kıyafet giydikleri zaman gerçekleşir. İyi aydınlatılmış bir yolda, reflektörlü kıyafetlerle koşmak sürücüler tarafından görülme ihtimalinizi beş kat arttırır. Kafa lambası, uyarıcı kol bandı ya da ışıklandırılmış bir yelek de yılbaşı ağacı gibi görünmeden dikkat çekmeniz için iyi seçeneklerdir.

Varta 1W Led Kafa Lambası
Varta Yansıtıcılı Kol Bandı
Müziği Kapatın

Koşmak ve müzik dinlemek sizi motive ediyor olabilir gece koşarken müzik dinlemek tehlikeli bir kombo (ikili) olabilir. Görme ve görünme beceriniz halihazırda azalmışken duyma duyunuzunda eksilmesi ölümcül olabilir. Baltimore’daki University of Maryland School of Medicine ve the University of Maryland Medical Center çalışmalarına göre kulaklık takan koşucuların karıştığı kazalan oranı son altı yılda %300 artmış. Bu kazaların %70’i ise ölümle sonuçlanmış.

Bir Kimlik Görebilir miyim?

Bir kazaya karışmanız durumunda üzerinizde uygun bir kimlik bulunması çok önemlidir. Eğer tıbbi kurumlar ailenize ulaşabilir, kan grubunuzu tespit edebilir ve önceden var olan hastalığınızı (tıbbi durumunuza) öğrenebilirlerse sizi kurtarma ihtimaller artar. Bazı koşucular lisanslarını ceplerinde taşırlar fakat bunlar kolaylıkla kaybolabilir. Üzerinde adınızın, kan grubunuzun ve acil durum kontağının yazılı olduğu bir bileklik böyle bir durumda en iyi seçenek olacaktır.

Bir Şapka Takın

Siperlikli bir şapka ve şeffaf gözlükler gözleriniz gece korumak için çok önemlidir. Örümcek ağları, yapraklar ve ince dalları karanlıkta tespit etmek zordur ve gözünüze temas ederlerse soruna yol açabilirler.

Maraton Yarışlarının Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!

Bu yazı Daniel Harding, Jr. ‘in mensjournal.com sayfasındaki yazısından çevrilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap