⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Akra Gran Fondo Yarış Koordinatörü ve Tour of Antalya Organizasyon Komitesi Üyesi Hakan Bayraktar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tour of Antalya’nın yola çıkış serüveninden bahseden Hakan Bayraktar, ‘’Bu üç, dört kişinin bir hayaliydi. Antalya’ya bir şeyler verme hayaliydi. Bunu da yapmak için UCI takvimine girerken bayağı zorlandık. Çünkü sezonun ilk kategorisi ve ilk yarışı olacaktı. Doğrusunu isterseniz bir şeyleri hayal ediyorduk ama bu kadar kısa sürede çok yükseğe çıkacağımızı düşünmemiştik. Sadece süreç hızlandı ve Antalyamız için çok daha iyi oldu. Bir tek eksiğimiz var, eğer gelecek sene canlı yayınları da oyuna dahil edebilirsek, tamamen istediğimiz düzeye gelmiş olacağız.’’ dedi.

Tour of Antalya’nın bir diğer adı olarak bilinen Tour of Heaven (Cennet Turu) isminin neden koyulduğuna da değinen Bayraktar, ‘’Antalya’da sadece güneş ve deniz yok. Doğal güzelliklerimiz çok ön planda. Cenneti de kendi tanımımızda, doğal güzellikleri, denizi ve kumu bir araya getirdik ve bunları yaparken de ulaşabildiğimiz en üst noktaya çıkmak istedik. Bunlardan bir tanesi de; Termessos. Dolayısıyla, gökyüzüne çıkabileceğimiz her şey de sanki aşağıdan başlayıp yukarı çıkışın arefesi olarak Cennet’e gidiş gibi bir hayal kurduk.’’ dedi. 

Bu sene üçüncü kez düzenlenecek olan Tour of Antalya’nın 2.2 kategorisinden 2.1 kategorisine yükseldiğini belirten Bayraktar, ‘’Geçen sene UCI tarafından yapılan en iyi üç organizasyondan birisi seçildik. Biz de bu organizasyonun büyümesinden ve bu şehre değerler katmasından oldukça mutluyuz.’’ dedi.

2.1 kategorisinde yer almanın farklılıklarına değinen Bayraktar, ‘’Bu sene sporcu sayımızda bir değişiklik yok. 174 sporcu ile organizasyonu gerçekleştireceğiz. Sadece profesyonel takımlarımızın sayısı arttı. Ülkede en çok konuşulan spor olan futboldan örnek verecek olursak, ikinci ligden süper lige çıktık diyebiliriz.’’ dedi.

‘’ANTALYA’YA GELMEYEN TAKIMLARI DAVET ETTİK’’

Davet edilen takımların özelliklerinden bahseden Bayraktar, ‘’Özellikle Yönetim Kurulu Başkanımız Haydar Barut’un isteği üzerine Antalya’ya gelmeyen ya da daha az gelen ülkelerin sporcuları ve takımları davet edildi. Dolayısıyla bu sene her ülkeden karma takımlar göreceğiz. Bazı ülkeler de milli takımlarıyla gelecek. Oyuna milli takımlarıyla iştirak edecekler.’’

‘’DIŞ BASIN ÜLKE BASININDAN DAHA FAZLA KONUŞTU’’

Geçen sene dış basında ülke basınından daha fazla yer aldıklarını kaydeden Bayraktar, ‘’Ne olursa olsun Antalya’da herşey turizm. Bizim ülkemizi görüp, bilmeyen, emniyetsiz olduğunu düşünen ya da deniz, kum her tarafta var diyen sporcuları bu ülkeye getirmenin yolu arkadaşlarının, yurttaşlarının bu ülkeye bakış açısıyla değişiyor. Geçen sene yaptığımız yarışlardan sonra dış basında kendi basınımızdan daha çok yer aldık. Çünkü gelenler arasında Ivan Basso’ da vardı. Onun verdiği bir demeç, tüm İtalya’nın Antalya’yı konuşmasını sağladı. Sonuçta İtalya’da bizlerin bir rakibi ve kendi pazarı var.’’ şeklinde konuştu.

Uluslararası yarış yapmanın zorluklarından bahseden Bayraktar, ‘’Kendi organizasyonlarımızda bizim kendi hakemlerimiz ve standartlarımız mevcut. Fakat UCI takvimine girdiğiniz zaman uluslararası hakemler ve standartları devreye giriyor. O uluslararası standartlar içerisinde bizden beklentiler de ona göre oluyor. Ülkemizde maalesef bisiklet sporu yeni yeni gelişiyor. Tour de France dediğiniz zaman 117 yıllık bir mazisi var. Bizler Antalya’da sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkılarıyla bayağı bir misafir toplamaya çalışıyoruz. Fakat Tour de France’de dağın başındaki start bile 400 bin kişi ile alınıyor. Bizim de hedefimiz uzun vadede bir noktaya gelmek. İnşallah üçüncü yılımızdan sonra daha güzel günler bizleri bekliyor.‘’ dedi.

Bu sene World Tour olarak ilk kez İsrail’den bir takımın katılacağını belirten Bayraktar, ‘’Oradan gelecek bir takımın İsrail’de yaşayanların bize bakış açısını değiştirecektir. Örneğin, Belçika’da çocuklar evlerine bisiklet fotoğraflarını daha çok asıyor. Belçika halkının Antalya’ya gelmesini sağlamak, sporcularının buraya gelmesiyle olacaktır.’’ dedi.

Tour of Antalya’da etapların belirlenme sürecini anlatan Bayraktar, ‘’Etapları belirlerken şehrin dinamiklerini göstermek istiyoruz. Sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın ısrarlarıyla yarışın bir tanesine Antalya Yat Limanı’ndan başlayacağız. Dolayısıyla yat limanının tamamını göstermek istiyoruz çünkü bir tarih yatıyor. Diğer yandan tarihi eserlerimizi göstermek adına Termessos ve Aspendos sürüşlerimiz olacak. Yarışın klasmanı Şubat ayında ilk yarış olmasıyla tek yorucu olan parkur Antalya Olimpos – Çıralı ve Mavi Kent olan bir yarış. Orada rampalarımız sporcularımızı bayağı yoracak ama genelde düz bir yarış yapıyoruz. Bunu da trafiği aksatmayacak, yol güzergahlarının geniş ana arterlerden geçtiği şekilde yapıyoruz.’’ dedi.

Partnerlerinin desteğiyle ülke basının da geniş yer bulduklarını ifade eden Bayraktar, ‘’Geçen sene TRT 2 ve Saran Medya’nın katkılarıyla bayağı yayınlar çıktı. Bu yayınların çıkmasıyla insanların ilgisi arttı. İnsanların ilgisinin arttığını nasıl öğreniyoruz? Bireysel olarak bu araştırmaya girmesek de Antalya’da bisiklet satan arkadaşlarımızın sayısı ve satılan bisiklet sayısı arttı. Demek ki ‘Şehre düzgün şeyler veriyoruz.‘ diyoruz.’’ dedi.

Bisiklet turizminin gelirinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Bayraktar, ‘’‘’Herkesin kruvaziyer liman olarak belirttiği gelir Mallorca’da bisiklet gelirinin yarısı kadar. Eğer biz de bu işten yararlanacaksak, evet bir golf turizmi var, bir futbol turizmi var ama bisiklet turizmi diğerlerinden farklı. Çünkü bisiklete gelen insan, bir günlüğüne antrenman için gelmiyor. Minimum kalış süreleri 15 gün veya daha fazla. Şu an Alanya’da Kemal Can Fedai, takımlara kamp sağlıyor ve yarışlar yapıyor. Kemal bey gibi bizim Akra gibi sayılar ne kadar çok artarsa, oyuna ne kadar çok oyuncu girerse, şehrin bilinirliği o kadar artacaktır.’’ dedi.

Halkın yarışa bakış açısına değinen Bayraktar, ‘’İlk başlarda oldukça zorlandık çünkü trafiği kapattığımız zaman halk aşırı reaksiyon gösteriyor. Yine bir örnek vermek gerekirse Tour de France yapılırken Paris bir günlüğüne bütün trafiği kapatıyor. Fakat Tour de France’ın getirisi Paris’e ve Paris halkına inanılmaz. Tour de France’yi bırakın ben Çeşme’yi geçersem çok daha mutlu olacağım. Çünkü geçen sene Arda Türkmen’in Çeşme’de düzenlediği organizasyonda 1800 kişi vardı. Bu 1800 kişi arkadaşı, eşi, dostu ile birlikte 2500 kişi olarak Ekim ayında Çeşme’yi doldurdu. Çeşme’de inanın esnaf bisikletleri dışarıda bırakmıyor ve içeri alıyor.’’ dedi. 

Tour of Antalya ve Akra Gran Fondo’nun tamamen oturduğunu söyleyen Bayraktar, ‘’Dördüncü gün Side yarışını başlatmadan önce buradaki turu başlatmış oluyoruz. Side yarışı 12:00’de başlayıp 15:30 civarında bitiyor. Bizim o sırada Akra Gran Fondo’nun uzun ve kısa paruku finişlemiş oluyor. Bir taraftan da ne olursa olsun hem profesyonel hem de amatör yarışçılar için olsun seyirci potansiyeli çok önemlidir. Dolayısıyla üç aktiviteleri aynı anda yapınca olay farklılaşıyor.’’ dedi.

23 Şubat’ta Antalya Terracity’de başlayacak olan ‘Kadına Şiddete Son Farkındalık Sürüşü’ gerçekleştirileceğini söyleyen Bayraktar, ‘’Bu sürüşe bütün kadınlarımızı bekliyoruz. Çünkü hem Antalya’ya hem Türkiye’ye hem de Dünyaya bizim bu konuda duyarsız olmadığımızı göstereceğiz. Bizim her şeyimiz kadınlarımız, onlar olduğu zaman her şeyin güllük gülistan olacağına inanıyoruz.’’ dedi.

Tour of Antalya’yı yarış günü resmi Youtube kanalından canlı yayınla izleyebilirsiniz.

Parkur detaylarına Tour of Antalya ve Akra Gran Fondo’nun resmi internet sitelerinden erişebilirsiniz.

Bisiklet Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap