⏱ Tahmini Okuma Süresi: 1,5 dakika ⏱

Karaciğer birçok farklı görevi olan ve vücudumuzda kendini yenileyebilme yeteneği olan organdır.

İlaç, alkol ve kimyasal maddelerin uzaklaştırılması, safra üretimi ile yağ sindirimi, demir, vitamin, yağ ve şeker depolanması, amino asit üretimi, protein ve yağların taşınması, kanama pıhtılaşma ve bağışıklık sisteminde önemli görevleri vardır.

Son zamanlarda özellikle spor yapan kişiler arasında popüler olan yüksek protein içeren, yüksek bitkisel veya hayvansal yağ içeren diyetler, diyet içecekler, bazı supplementlerin kontrolsüz kullanımı karaciğer sağlığını negatif yönde etkileyebilir.

Kan değerlerinde karaciğere özel bir test mevcut değildir. Bakılan parametreler karaciğer, safra kesesi, pankreas gibi karın içi organları birlikte ilgilendirir. 

Kan Sayımı Nedir? Neden Yapılır? Öğrenmek İçin Tıkla!

Aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) karaciğer yağlanması, uzun süreli ilaç kullanımı, gereksiz veya fazla supplement kullanımı, hepatitler ve bazı metabolik hastalıklarda yüksek çıkabilir. 

Laktat dehidrogenaz (LDH) ve AST hücre içinden yıkım ile kana karışabildiği için spor yapan kişilerde, kas hücre yıkımına bağlı ılımlı yükseklikleri görülebilir.

Amilaz ve lipaz pankreas hastalıklarında, gama glutamil transferaz (GGT) ve billurbinler genel olarak safra kesesi hastalıklarında yüksek çıkar.

Bilinen karaciğer hastalığı olmadığı halde AST, ALT’si yüksek olan, kolesterol, LDL, trigliserit değerleri yüksek, HDL değeri düşük olan, ultrasonda karaciğer yağlanması görülmüş olan kişilerin spor yaparken zone 1-2’den ılımlı olarak başlaması kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.

Her test için geçerli olduğu gibi herhangi bir testte anormallik çıkması durumunda doktora başvurulması gerektiğini söylemeden geçmeyeyim☺

Sağlık Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap