Yarış organizatörü Polat Dede, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki konuğu oldu.  Yarış organizasyonlarındaki son durum hakkında bilgiler veren Dede, yarışlardaki kayıt ücretlerinin yüksekliği tartışmalarına da değindi.

‘1000 ÜZERİ ÖN KAYIT’

Bu sene Kazdağları’nda üçüncüsü düzenlenecek olan İda Ultra Maratonu’nun organizatörlüğünü yürüten Polat Dede, yarışa 1000 üzeri ön kayıt olduğunu ve bu sayıdan 800 koşucunun kaydını onayladığını belirtti. 

‘GÖNÜLLÜ OLMAK KONUSU HASSAS BİR KONU’

Yarışlardaki gönüllü olarak ekipte çalışma konusuna da değinen Polat Dede, ‘’Gönüllü olmak çok hassas bir konu. Gönüllü olarak çalışmak içten gelen bir şey. Biz İda Ultra için gönüllü konusunda bu güne kadar bir sıkıntı yaşamadık. Biz de çeşitli yarışlara gönüllü olarak gidiyoruz. Bundan keyif alıyoruz ve insanları da eğlendiriyoruz. Yetiştirdiğimiz ekiplere de böyle olmaları gerektiğini söylüyoruz. Şu an İda Ultra’da 60’a yakın gönüllümüz var.’’ dedi.

‘KAYIT ÜCRETLERİ KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ’

Yarışlardaki yüksek kayıt ücretleri hakkında yorumlarda bulunan Polat Dede, ‘’Yarışlar için taban fiyat uygulaması koyamayız, bunu belirlememiz imkânsız. Organizatörler olarak bu konuyu kendi aramızda tartışmaya devam ediyoruz. Tabii ki bizde ticari işletmeleriz. Bizim de geçim kaynağımız bu organizasyonlar ve diğer işler. Biz organizatörler olarak masaya elimizi koyuyoruz ve ‘Bizim bir organizasyon için birim maliyetimiz nedir?’ diye soruyoruz. Daha sonra bu verileri çıkartıyoruz.’’ dedi. 

Konunun daha iyi anlaşılması için örneklerine devam eden Dede, ‘’En kötü patika yarışlarında her yarışmacıya birer tişört verirsin. Birer çanta ve drop back verirsiniz. Her yarışı bitiren yarışmacıya madalya verirken kürsüye çıkan yarışmacılar için ödül madalyası verirsiniz. Fotoğraflar için ekip çağırırsınız ve bu ekip 6-7 kişi olur. Zamanlamaların tutulması için bir ekip çağırırsınız. Bu ekip de 5-6 kişi olur. Gönüllü ekip çağırınca onlara transfer, konaklama ve yiyecek tedarik etmeniz gerek. Federasyona ödediğiniz ücretler. Bizde bu sene 8 tane kontrol noktası var ve her noktanın kendine ait bir gideri mevcut. Bizim 1. Kontrol noktamızın minimum maliyeti 5bin tl. Bunların hepsi üst üste konur ve üstüne vergiler eklenir.’’ dedi.

Yorum Yap