Eğer doğuştan bir balık değilseniz yüzme triatlonun en ürkütücü tarafı olabilir. Hatırlayacak bir sürü şey vardır. Hem suyun içinde hareket edip, hem de bütün bu şeyleri nasıl hatırlayabiliriz ki?

İşte siz yeni başlayanlar için yüzmeye başlamayı kolaylaştıracak püf noktalar. Yüzme jargonu ve tekniğinizi düzeltme çalışmaları tabiki her zaman gerekli olacak ancak bir yerden başlamak zorundasınız. En iyi başlangıç noktası da yüzme dersleridir. Böyleyken eğer serbest yüzme konusunda becerikliyseniz aşağıdaki 8 tavsiye yüzgeçlerinizin keskinleşmesine yardımcı olacaktır.

Göz kamaştırıcı bir deniz canlısı olun

Suyun içinde kaydığınızı gözlerinizin önüne getirin. Suyun içinde çırpınıp, batıp çıktığınızda bile zerafeti, kuğuları ve diğer harika su canlılarını hayal edin ve zihninizde onlardan biri olun.

Ayrıca ördek gibi olun

Kollarınız serbest ve ördek ayakları gibi olsun (ya da ördek kolları gibi, eğer ördeklerin kolları olsaydı) Elleriniz suya girdikten sonra (önce orta parmak girecek ve fazla da su sıçratmamaya çalışın) parmaklarınızın doğru açıyla durduğundan ve ellerinizin (maksimum alanı yaratmak için) mümkün olduğunca açık olduğundan emin olun. Andy Potts’un dev ellerini düşünün. Onlar gibi olsun!

Ayrıca, saat gibi olun

Ellerinizin hayali bir saatte saat 11 ve 1 pozisyonunda suya girmesini uygundur. 10:45 ve 1:15 de kabul edilebilir. Elleriniz omuz hizasında, parmaklarınız serbest, geniş ve gevşek bir şekilde suya girmeli. Bir surf tahtasında yatarken kulaçladığınızı düşünün. Sık yapılan bir yanlış kolların vücudunuzun ortasından geçen hayali bir çizginin karşı tarafına geçmesidir. Her ne kadar surf tahtasında kulaçlamak kadar geniş olması gerekmese de eğer kulaçlarınızı çapraz tarafa atma sonununuz varsa bu zihinsel egzersiz doğal bir şekilde omuz genişliğinde atmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, yel değirmeni gibi olun

Kollarınızı bir yel değirmeni gibi çevirmeye çalışın. Çılgınlar gibi döndürmenizde gerek yok (yel değirmenleri yumuşak bir şekilde dönerler) ancak yumuşak ve hızlı bir şekilde uygulamak başlangıç için harikadır.

Yakalamayı unutmayın

Doğru bir şekilde ve erkenden yakalayın: Eliniz suya girerken öptürmek için uzattığınızı hayal edin. Parmaklarınız ileri doğru ve bileğiniz aşağı yönde olmalı. Suyu erkenden yakalayın. Yakalamayı tam olarak kavramak için el paletleri kullanabilirsiniz. Ancak onları driller dışında yüzerken kullanmak başlangıç aşamasında doğru değildir.

Nefes almayı unutmayın

İki yönlü nefes almalısınız. Diğer bir deyişle her iki taraftan da nefes alma alıştırması yapmalısınız. Hafif setlerde iki tarafta nefes alırım fakat sprint efor sırasında yarış günündeki gibi tek taraftan ve her iki kolda bir nefes alırım. Bir diğer alternatif ise havuzda bir yöne giderken bir tarafta, gelirken de diğer taraftan nefes almaktır. Ironman gibi uzun mesafelerde hem yarışta hem de antrenmanda boyun incinmelerine engel olmak için iki taraftan nefes alırım. Herkes farklıdır ve sizin için en doğru olanı bulmalısınız. Fakat her durumda iki taraftan de nefes almayı bilmelisiniz.

Çıkış aşaması

Yakalama ve çekme aşamalarından sonra ideal olarak eliniz kalçanızın hizasında veya biraz daha aşağıda (benimkiler gibi uzun ve maymunvari kollarınız varsa) olmalı. Bazı setlerde baş parmağınızın kalçanıza sürttüğünü ve bu şekilde elinizin doğru pozisyonda olduğunu kontrol edin. Parmağınızı her kulaçta sürtmeyin, aksi halde kolunuz kulacın çıkış aşamasında vücudunuza istemediğiniz kadar yakın olur ve toparlanmayı zorlaştırır.

Nefes vermeyi unutmayın

Nefes verirken ciğerlrinizi tam olarak boşalttığınızdan emin olun. Nefes alırken kısa nefes çekip verme aşamasında tam olarak suyun içine boşaltmama alışkanlı kazanmak çok kolaydır. Hafif ve kontrollü nefes almaya odaklanın ve baloncukların keyfini çıkartın.

Yüzme ciddi teknik ve zerafet içeren bir spordur. Bu yüzden kendinize karşı sabırlı ve nazik olmalısınız. 

Her ne kadar yukarıdaki sekiz tavsiye bile suyun içindeyken hatırlamak için çok fazla olsa da, en azından Ördek, Saat, Yel Değirmeni ve Nefes’i unutmayın. Doğru yolda olacaksınız.  

Bu yazı Meredith Atwood’un Triathlete.com daki yazısından tercüme edilmiştir. Orjinaline şuradan ulaşabilirsiniz.

    2 yorum

Yorum Yap