Teknik kıyafetleri hangi sıcaklıkta yıkamalı, ayakkabılarınızı çamaşır makinesine koymalı mısınız? Çamaşır yıkama ile ilgili tüm soruları bir uzmana sorduk.

Koşucuların çoğu kendini lavabonun başında çamurlu ve ıslak ayakkabılarını temizlemeye çalışırken acaba makineye atmalı mıyım, diye düşünürken bulmuştur. Atmalı mısınız? Peki kötü kokmaya başlayan bir “su geçirmez” cekete nasıl müdahale etmek gerekir? Beyaz eşya üreticisi Miele’den Michaela Uzzell’e koşucuların en çok merak ettiği sorular konusunda tavsiyelerini sorduk.

Kokulu ve terli koşu malzemelerimi hangi sıcaklıkta yıkamalıyım?

Sıcaklık seçimi kıyafetlerinizin üretildiği malzemeye bağlıdır: pamuklu eşyalar kötü kokudan kurtulmak için düzenli olarak yüksek sıcaklıkta yıkanmalı iken, sentetikler ısıya daha duyarlı olduğu için en fazla 30C de yıkanmalıdır. Kafanızın rahat etmesi için ürün etiketinde belirtilen, üreticinin tavsiye ettiği değerlere uymaya çalışın.

Eğer bir tişört hafif terliyse sudan geçirmek yeterli olur mu?

Kıyafetleriniz düzgün bir şekilde yıkanmalıdır. Su tek başına vücut yağlarını ve teri arındırmaz. Ayrıca eğer kıyafetlerinizi yıkamak için ne kadar uzun beklerseniz kötü kokulardan kurtulmak o kadar zor olacaktır.

Spor kıyafetleri yıkamak için özel bir deterjan kullanmalı mıyım?

Eğer mümkünse özel deterjan kullanılmasını öneriyoruz. Bu tür deterjanlar kötü kokuları temizlemede çok başarılı olmalarının yanı sıra, Likra’nın da sarkmasına ve liflerin elektrostatik şarj olmasına engel olurlar. Yani kıyafetlerinizin ömrü uzar. Spor kıyafeti dışındaki kıyafetleriniz de aynı seferde yıkandığında zarar görmezler. Sentetik kumaşlar pamuklu kumaşlara göre daha hassas olduklarından yıkama esnasında makinenin 4kg geçmeyecek şekilde yarı dolu olmasını öneriyoruz.

Su geçirmez ya da rüzgar geçirmez bir dış katman koşu kıyafetini nasıl yıkamalıyım?

Kumaşı korumak için özel bir deterjanla birlikte makinelerimizin çoğunda bulunan dış katman programının kullanmanızı öneriyoruz. Su geçirmez kıyafetlerinizin zaman zaman yeniden yalıtılması çok önemlidir, aksi durumda suyu engellemeyi bırakır ve içten dışa doğru nem kaçmasına sebep olurlar. Yıkama ve kurutma makinenizde doğru yalıtım ürününü ve doğru programı kullandığınızdan emin olun.

Bazı koşu malzemeleri eskidikçe yıkamadan hemen sonra bile kokuyorlar. Bu konuda yapılabilecek birşey var mı?

Bu durumu engellemek için iyi kalite spor kıyafet deterjanı kullanmalısınız. Bu deterjanlar içerdiği koku emiciler sayesinde kötü kokuları engellerler. Bu özel deterjanların içerdiği enzimler yağları ve teri parçalar. Kötü kokuya sebep olan bakterilerin temizlenmesi için üretici tarafından izin verilen en yüksek sıcaklıkta yıkamaya çalışın.

Teknik kumaşlar kurutma makinesine atılabilir mi?

Bu sorunun cevabı kıyafetin etiketinde belirtilen talimata göre değişir. Zira her üretici farklı lif yapısında kumaşlar kullandığından bir markaya uygun olan diğerine uymayabilir.

Peki yumuşatıcılar?

İyi deterjanlar kumaşın sertleşmesine engel olan selüloz maddesini içerdiği için yumuşatıcı kullanmak gereksizdir. Dış katmanlarda ise kumaşın membranını bozacağı için yumuşatıcı kullanmamalısınız. Spor kıyafetler genelde sentetik liflerden üretilirler. Bu sebeple yumuşatıcılar kumaşın çoğu faydalı özelliğine zarar verirler.

Spor ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanır mı? Yıkanırsa, tabanlıkları çıkartılmalı mı?

Yine burada da üreticinin tavsiyelerine uymak gerekir. Spor ayakkabılar üretiminde kullanılan malzeme ve üretim biçimine göre makinede yıkanmaya az veya çok uygun olabilir. Bazı makinelerin yün ve ipek ayarına benzer spor ayakkabı programları da mevcut. Ayakabıların tabanlıklarını çıkartmak ise normalde gerekli değil.

Bu yazı Kate Carter’ın The Guardian’daki yazısından çevrilmiştir.

Yorum Yap