Geçtiğimiz haftalarda Koşu Tutkunları İçin 10 Film Önerisi yapmıştık. Bu hafta ise serimize devam ediyor ve 10 film önerisi daha paylaşıyoruz.

Bhaag Milkha Bhaag (8,2/10 · IMDb)

“Bhaag Milkha Bhaag” yani “Koş Milkha Koş”… Film “Uçan Sih (The Flying Sikh)” olarak bilinen Milkha Singh’in hayatını anlatıyor. Filmde, 1947’de Hindistan ve Pakistan bağımsızlıklarını kazanıp birbirinden ayrılınca, Pakistan’dan çok acı hatıralarla Hindistan’a gitmek zorunda kalan Milkha Singh’in, başarılı bir 400 metre koşucusu olma hikayesi anlatılıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Desert Runners (7,6/10 · IMDb)

2013 yılı Amerikan yapımı olan belgeselimizin yönetmen koltuğunda Jennifer Steinman oturuyor. Dünyanın en zorlu ultramarathon yarışlarından olan 4 Deserts’e katılan bir grup koşucuyu takip eden belgesel filmini mutlaka izlemelisiniz.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Marathon Man (7,5/10 · IMDb)

Politik suç filmi denince akla gelen ilk isimlerden William Goldman’ın yazıp John Schlesinger’in yönettiği bu aksiyon macera efsanesi, yeni mezun bir tarih öğrencisi olan Babe’in (Dustin Hoffman) kendisini uluslararası bir komplonun ortasında bulmasıyla başlayan, heyecan verici olaylar silsilesini konu ediyor. İzleyicisini amansız bir maceraya ortak ederken, kahramanı Babe’i de oradan oraya delilerce koşturan bu başyapıtta, sinema tarihinin eşsiz oyuncularından Laurence Olivier de son perfomanslarından birini vermiş ve Oscar adaylığı ile Altın Küre ödülünün sahibi olmuştu.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Breaking the Limits (7,5/10 · IMDb)

2017 yılı Polonya yapımı olan filmimizde, uyuşturucu bağımlısı Jerzy Gorski, iyice batağa saplanıp sağlığını kaybetmeye başlayınca bir rehabilitasyon tesisine alınır. Burada zamanla triatlona doğal bir yeteneği olduğu fark edilen Jerzy, bir süre sonra şampiyon bir Ironman sporcusu haline gelecektir.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Bridge to Terabithia (7,1/10 · IMDb)

Jess (Josh Hutcherson) okulundaki tüm koşu yarışlarının birincisidir. Fakat bu birinciliği Leslie (AnnaSophia Robb) isimli bir öğrencinin okula gelmesiyle son bulacaktır. Çünkü okula yeni kaydolan Leslie’nin sadece erkek çocuklara özgü olan bu yarışa katılıp beklenmedik şekilde birinci olması Jess’i birazcık hayal kırıklığına uğratır.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Brittany Runs a Marathon (6,8/10 · IMDb)

Brittany (Jillian Bell) yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar. Fazla kilolarıyla barışık olmayan ve 20’li yaşlarının sonunda hayatının bir yere ilerlemediğini düşünen Brittany, komşusunun etkisiyle hayatında pozitif değişiklikler yapmaya karar verir. Bunun ilk adımı olarak da bir koşu grubuna katılır. Hayatında yaptığı değişikliklerin iyi hissettirdiğini gören Brittany, New York Şehir Maratonu’nu koşmayı düşünür fakat, bir anda büyük değişikliklere kalkışmak kolay bir süreç değildir ve bunun sancılarını görecektir. Gerçek hayat hikayesine dayanan bu film, karakterlerin samimiyeti ve gerçekçiliğiyle sizi içine çekecek türden bir komedi diyebiliriz.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

The Robber (6,8/10 · IMDb)

Johann, bildiğiniz maraton koşucularına benzemez. Hapishanedeki hücresinde tekniğini kendi kendine geliştirmiş, mükemmel bir sporcu, profesyonel bir banka hırsızıdır. Tahliye edildikten sonra Viyana’da, kız arkadaşıyla kendine bir hayat kurar, bir taraftan maratonlara katılırken diğer taraftan da düzenli olarak banka soyar. Adrenalinin verdiği hazla sürekli hareket halindedir, ama eninde sonunda yetkililer peşine düşer. Avusturya tarihinde görülmemiş bir insan avından maraton ustalığıyla kaçabildiği kadar kaçacaktır…

Gerçek bir olaydan uyarlanan Hırsız, 2010 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Personal Best (6,3/10 · IMDb)

1982 yapımı Personal Best filmi bir grup kadını temel alıyor. 1980 Olimpiyat Oyunları için çalışan 3 kadın da hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken politik sebeplerle oyunlar boykot ediliyor. Hayalleri ellerinden alınan genç sporcuların ellerinde “kişisel en iyi” rekorları kalıyor.⠀

Fragmanı izlemek için tıklayın!

One Square Mile (6,3/10 · IMDb)

Drew Jacobs koşu alanında doğuştan yetenekli, umut vaat eden bir sporcudur. Ancak ailesi ve yaşadığı çevre yeteneğini geliştirmesine izin vermez. Zira annesi ve babasının ölümünü bir türlü atlatamamış, ağabeyi ise uyuşturucu batağına saplanmış sorunlu bir gençtir. Bir türlü huzur bulamayan Drew’in komşusu Coleman ise dünyaya küsmüş, eski bir atlet koçudur. Coleman, genç Drew’e yardımcı olup ondan başarılı bir atlet yaratmaya karar verir. Böylece ikisi arasında sorunlara karşı birlikte hareket edecekleri bir ilişki başlar. ⠀

Charles-Olivier Michaud’un yönetmenliğini üstlendiği 2014 yılı Amerikan yapımı olan filmin başlıca rollerinde Analeigh Tipton, Cam Gigandet ve Kim Basinger yer alıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Fast Girls (6,2/10 · IMDb)

2012 yılı İngiliz yapımı olan filmimizde, Shania tam bir hız tutkunudur. Başarılı bir atlet olan Shania, İngiltere’deki şampiyona için oldukça iddialıdır. Ancak çalışmaları sırasında başka bir genç sporcu ile iş birliği yapmak zorundadır. Aralarındaki bu ilişki giderek büyük bir rekabete, kıskançlığa dönüşür ve son sprinte kadar bu devam etmektedir. Yönetmenliğini Regan Hall’ın üstlendiği filmin başrollerini Lily James ve Lenora Crichlow paylaşıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Lütfen filmleri izlerken etrafa mısır dökmeyin 🙂 İyi seyirler.

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap