Bu hafta koşu sporunda karşılaşabileceğimiz sakatlıklarla ilgili yazı dizimize başlıyoruz😊

Koşu sporu herhangi bir tesis, ekipman ya da partner gerektirmediği için en kolay yapılabilecek sporlardan biridir. İyi bir koşu ayakkabınız varsa rahatlıkla koşu sporuna başlayabilir ve iyi bir planlama ile yarışlara hazırlanabilirsiniz.

Koşu sporu kalp damar sağlığı ve kilo vermek için faydalı olmasının yanında kişinin kendisini daha enerjik ve iyi hissetmesini de sağlar.

Ülkemizde her geçen gün koşan kişi sayısı artmakta, farklı koşu grupları oluşturulmaktadır. Bu sayede kişiler sosyalleşme imkanı da bulabilmektedir… Buyrun koşunun bir faydası daha😊

Fakat yapacağımız her spor için unutmamamız gereken; Elit sporcu değilsek, öncelikle sağlık için spor yapmamız gerektiğidir!

Her sporda olduğu gibi koşuda da ısınma, soğuma, doğru teknik, doğru malzeme, sağlıklı ve kişiye uygun bir antrenman planı çok önemlidir. Aksi halde sakatlanmalar, yaralanmalar ve hatta ölümler görülebilir!…

Bu hafta koşuda en sık görülen sakatlanmalardan biri olan ayak bileği burkulmalarını anlatmaya çalışacağım:

Ayak bileği üst üste 2 eklemden oluşur; biri kaval kemiği-tibia ile fibulanın talus ile yaptığı eklem, diğeri topuk kemiği-kalkaneusun talus ile yaptığı eklemdir.

Ayak bileğinde de çok sayıda tendon, ligament ve kas dokusu bulunur.

Ayak bileğimizdeki kas, tendon ve ligamentler ayak bileğinin sabitliğinden sorumludur. Ligamentler ayak bileği kemiklerini ve eklemlerini belli bir pozisyonda tutmaya çalışır, özellikle sağa sola dönme gibi anormal hareketlerden korur.

Ligamentler esnek yapılardır, dolayısıyla zorlandıklarında önce esnerler ve sonra normal pozisyonlarına dönerler. Eğer bozuk yüzey ya da yanlış basış sonucu aşırı bir zorlanma ile karşılaşırlarsa burkulma gelişebilir. Şiddetli bir burkulma ile ligament kopabilir hatta kemik kırıkları oluşabilir.

Burkulmanın dereceleri vardır:

  1. Derece: Küçük bir burkulma ve ligamentlerde biraz hasar
  2. Derece: Ligamentte kısmi yırtık
  3. Derece: Ligamentte kopma

Eğer koşu anında bilek burkulması yaşadıysanız lütfen durun, koşmaya devam etmeyin.

Hafif bir burkulma olduğunu düşünüyorsanız RICE uygulayın:

Rest: dinlenme

Ice: buz

Compression: baskı

Elevation: yükseltme

Daha kötü bir durumda iseniz lütfen bir ortopedi ya da fizik tedavi doktoruna başvurun, film ya da daha ileri durumda MR çekilmesi gerekebilir…

Hep dediğimiz gibi, sakatlıklardan korunmamız en önemlidir. Peki bunun için ne yapmalıyız?

Doğru ısınma ve soğuma, doğru teknik, doğru malzeme, doğru antrenman planının gerekliliğini unutmamalı,

Koştuğumuz yüzeye, koşarken hissettiğimiz yorgunluk, ağrıya karşı uyanık olmalı,

Kuvvet, kas dengesi ve esnekliğin her sporda olduğu gibi koşu sporu için de çok önemli olduğunu bilmeli ve haftalık çalışma planımıza eklemeliyiz.

Sağlıklı koşular😊

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap