⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Engelleri ortadan kaldıran Milli Paratriatlet Abdülkadir Özoğul, YarışBul.com’un bu haftaki konuğu oldu.

2006-2007 yılları arasında ampute futbolla spor kariyerine başlangıç yapan Özoğul, ”Takımların olmamasından dolayı günleri sadece antrenman yaparak geçiriyorduk.” dedi.

Bugün bile takıma çağrıldığını belirten Özoğul, ”Kulüp yöneticilerinin üstümüzden para kazanıp, hakkımızı yediklerini öğrendikten sonra futbolu bırakma kararı alıp eğitimlerle birlikte kariyerime triatlet olarak devam etmeyi tercih ettim.” dedi.

”BİZLERE DAHA FAZLA DEĞER VAR!”

Eskiye oranla günümüzde paralimpik sporculara daha fazla değer verildiğini kaydeden Özoğul, ”İlk zamanlar bizim gibi sporculara değer hiç yoktu. Şu an çok iyi diyemem ama kıyaslama yaptığımızda günümüzdeki durumun oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Carraro bana sahip çıkmasaydı belki de diğer sporcular gibi iyi yerlere gelemeyecektim.” dedi.

”TRİATLON ORTAMI DAHA SAMİMİ”

Triatlonun diğer sporlara oranla daha iyi bir ortamının olduğunu söyleyen milli triatlet, ”Triatlonda arkadaş ortamı yüzmeye, bisiklete göre daha samimi. İnsanlar sizi dinliyor ve sizi anlıyorlar. İstediğiniz kişiyle muhattap olabiliyorsunuz.” dedi.

”PROTEZE ALIŞMA EVREM SÜRÜYOR”

Sponsor olarak Carraro’nun kendisini desteklediğini belirten Abdülkadir Özoğul, ”Koşu protezi konusunda alışma evrem sürüyor. Össur ismindeki protez firması bana bu konuda destek olacak. En son yarışlara doğru bile olsa koşmak istiyorum. Koşabilir miyim koşamaz mıyım bu konuda kesin bir cevap veremem.” dedi.

”DEĞNEKLERDEN UZAKLAŞMAK İSTİYORUM”

Yarışlara hazırlanış süreçlerinden bahseden Özoğul, ”Benim bir antrenörüm yok. Bizzat ikinci kademe bisiklet antrenörüyüm. Diğer sporculara nazaran bisiklette daha iyiyim. Her gün olmasa bile haftada en az üç gün bisiklet antrenmanı yapıyorum. Haftada en az iki gün yüzme antrenmanı yapıyorum. Normalde iki gün de koşu antrenmanı yapmam gerekiyor fakat değneklerden uzaklaşmak istediğim için koşu antrenmanlarını şu an yapmıyorum.” dedi.

İlk triatlonun için nasıl antrenman yapmalısın?

Spor yaparken çevresindekilerin şaşırdığını belirten Milli Paratriatlet, ”Bazen ‘Zaten engellisin.’ diyenler oluyor. ‘Spor yapmak senin için daha kötü. Bisiklete biniyorsun ya kaza yapsan?’ diyenler oluyor. Olabilir. Bu sadece bisiklet sürerken değil, bir araçla giderken bile kaza yapabilirsiniz.” ifadelerinde bulundu.

”2024’TE BİR KİŞİYİ GÖNDERECEĞİZ”

2020 Tokyo Olimpiyatları’yla ilgili görüşlerini paylaşan Özoğul, ”Malesef biz olimpiyatlara gidemiyoruz. Bununla ilgili senelerdir serzenişte bulunuyoruz. ‘Bizleri uluslararası yarışların bari bir veya ikisine alın ki puan alalım ve aramızdan bir kişi bile olsa gidebilsin.’ dedik ama maalesef triatlon camiasında bunu yapamadık. Fakat şu an olduğumuz yere baktığımızda 2024’te bir kişiyi kesin gönderebileceğiz.” dedi.

”BAŞARILI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”

2020 sezonundaki beklentilerini sadece yarisbul.com’a açıklayan Özoğul, ”2020 sezonu benim için genel olarak proteze alışmakla geçecek. Türkiye’de derece elde etsem de uluslararası kategoride çok iyi bir başarı elde ederim dersem yalan olur. Rakipler kaç senedir yarışıyor ve ben daha ilk defa ülkemi Alanya’da yapılan uluslararası bir organizasyonda temsil ettim. Başarılı olduğumu da düşünüyorum. Bu sene de bir şeyler olmasa da kürsü görmek için elimden geleni yapacağım.” dedi.

”ORTADA KALMIŞ DURUMDAYIZ”

Hangi kategoriye ait olduklarının belirsiz olduğunu belirten Milli Sporcu, ”Triatlon Federasyonu’na mı yoksa Bedensel Engelliler Federasyonu’na mı bağlanacağız henüz bunun akıbetini bilmiyoruz. Alınacak karar sonrası yolumuzu ona göre belirlemek istiyoruz. Şu an açıkçası ortada kalmış durumdayız.” dedi.


”Son bir senedir yönetim güzel işler başarıyor. Önceki senelere göre oldukça iyi iş çıkartıyorlar. Özellikle Alanya yarışından sonra daha güzel şeyler olacağını gördüm.”

Abdülkadir Özoğul

”BAHANELERİ GERİDE BIRAKIN”

En büyük hedefinin ülke bayrağını yurt dışında dalgalandırmak olduğunu belirten Abdülkadir Özoğul, son olarak yarisbul.com takipçilerine, ”Her zaman bahanelerinizi geride bırakın. Sporla barışık olarak sosyal hayata tutunun.” mesajını gönderdi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon konulu diğer yazıları okumak için tıkla…
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap