⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Yurt içi ve yurt dışı birçok başarılara imza atan Milli Triatlet Ece Bakıcı Calp, Yarışbul‘a konuk oldu.

Spora başladığı dönemlerden bahseden Ece Bakıcı Calp, ”Amcamın madalyalarını görüp, onlardan istediğimi aileme söylediğimde beni yüzmeye yazdırdılar. Yüzme alanında milli takım dönemini de geçirdikten sonra artık ilerleme olasılığının olmadığını düşündüm. Önümde iki seçenek vardı: Ya İstanbul’a veya yurt dışına gidecektim ya da branş değişikliğine gidecektim. Ailemle oturup konuştuktan sonra İzmir’de kalma kararı aldım ve branş değişikliğine giderek triatlonu seçtim.” ifadelerinde bulundu.

”EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM OLDU”

Yüzmeden triatlon branşına geçerken en büyük destekçisinin eşi olduğunu kaydeden Calp, ”Bir sporcunun 18 yaşında başka bir branşa geçmesi oldukça zor. Şimdi birçok arkadaşım 12 yaşında branş değişikliğine gidiyor. O zaman takımla başlandığında her şey daha kolay oluyor. Bizim zamanımızda genel olarak sporcular ferdi ilerliyordu. Eşimin bana ‘Yapabilirsin!’ demesi, beni bisiklete başlatması bana oldukça katkı sağladı.” dedi.

Triatlona çok şey borçlu olduğunu kaydeden Calp, ”İstediğim bütün büyük başarıları triatlon sayesinde yakaladım.” dedi.

Photo Credit: redbull.com © Mahmut Cinci

”2015 YILINI UNUTAMIYORUM!”

2015 Avrupa Oyunları’nda yaşadığı sakatlıktan bahseden Calp, ”Birçok maddi – manevi bariyeri aşarak gitmeye hak kazandığım organizasyon döneminde performansım inanılmaz müthiş noktadaydı. O yarışta benimle bisiklet süren çoğu arkadaşım 2016 Olimpiyatları’na gitme hakkını kazandı. Ben yarış esnasında bitişe son bir kilometre kala kalça kemiğimi kırdım. Yarış esnasında fark etmedim ve yürüyemez hale geldim. Bu sakatlık hayatımdaki inanılmaz bir dönüm noktasıdır. Hiçbir zaman keşke dediğim bir nokta olmadı.” dedi.

”YENİ YILA İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIM.”

Geçtiğimiz Ironman Turkey 70.3 yarışında sakatlık yaşayan ve son durumu hakkında bilgi veren Ece Bakıcı Calp, ”Sakatlığımın 7. haftasındayım. Şu an bir sıkıntım yok ve sakatlığım iyi bir evreye geldi. En azından sezon sonuydu. İkinci hafta yüzmeye başladım, üçüncü hafta bisiklet sürmeye başladım, şimdi ise koşu için sekizinci haftayı bekliyoruz. Haftaya bir röntgen çektireceğiz. Yeni yıla iyi bir başlangıç yapacağım.” dedi.

Sakatlık döneminde daha önce sakatlanan biriyle konuşmanın faydalı olduğunu söyleyen Calp, ”Artık sakatlık oldu, tamam, şimdi nasıl iyileşiyoruz? diyorum. Birkaç arkadaşımın bu tarz kalça kemiği kırıkları oldu. Hepsiyle bağlantım oldu. ‘Ece iyi ki seninle konuştuk.’ diyorlar. Olay olduktan sonra onun için yapacak bir şey yok. Önünüze bakmalısınız.” dedi.

İlk triatlonunuz için nasıl antrenman yapmalısınız?

”BABAM TRİATLONA BAŞLAMAMA TEPKİ GÖSTERDİ”

Triatlon sporunun maliyetli olduğuna değinen milli triatlet, ”Şu an bir bisiklet için 1500 TL verilecek bir rakam olarak gözükse de o dönemde bu oldukça zordu. Eşim o dönemler bana bisiklet almak için ‘1500 TL bulmamız gerek.’ dedi ve ben bunu babama söyleyemeyeceğimi ilettim. Bir süre sonra konuyu babama söyledim ve ‘Bu parayı veririm. Bundan sonra başka bir bisiklet alırken bana söyleme.’ dedi. İşin esprisi bir kenara triatlon ilk başlayanlar için gerçekten bir yıkım. Fakat bu spora gönül verdik ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bazen sorguluyorum ‘Kazandığından çok kaybettiklerin var. Değiyor mu?’ diye.” ifadelerinde bulundu.


”Velilerin, ‘Çocuğum milli takıma girsin, bursunu kazansın.’ mantığıyla düşünmesini anlayamıyorum. Ben hala benim için bu kadar harcama yapan federasyona yeteri kadar katkı yaptım mı diye sorguluyorum.”

Ece Bakıcı Calp

”KESİNLİKLE ANTRENMAN PROGRAMINIZ OLSUN”

Triatlon sporcuları için deneyimlerini de paylaşan Calp, ”Kesinlikle antrenman programınız olsun. Şimdi antrenman yapayım yarın yapmayayım gibi bir şey olmasın. Başka birisinden aldığınız veya kendi yazdığınız program olur. En önemli şey en azından haftalık veya aylık periyotlarınız olsun.” dedi.

”BESLENME KONUSUNDA HALA DENEYİMLİYORUM”

Antrenmanlarda olduğu gibi beslenme konusunda da fikirlerini beyan eden Calp, ”Bu konuda hala deneyimliyorum. Beslenme kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. İnsanlar tek bir şeye körü körüne inanmamalı. ‘Biz şuradan gördük.’ demeyin. Deneyerek sizin için en doğrusunu seçin. Bir süre vegan beslenmeyi deneyin. Bir süre etle ketejonik beslenmeyi deneyin.. Geçen sezon bende bu şekilde deneyerek fikir sahibi oldum.” dedi.


”Ne yaparsanız yapın, hareket edin. Gerisi zaten geliyor.”

Ece Bakıcı Calp

Olimpiyatlar hedefini artık koruyamadığını söyleyen Calp, ”Bu sene puan toplamayı çok denedim, istediğim performansa ulaşmıştım ama görülen o ki puanlarımız yeterli olmayacak seviyede. 2024 için uzun bir süre var. Kaldırabilir miyim bilmiyorum.” dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon konulu diğer yazıları okumak için tıklayınız…
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap