Son dönemde adını sıkça duyduğumuz Milli Triatlet Gültiğin Er, Yarışbul‘a konuk oldu.

Spora ‘hiperaktivite bozukluğu’ tanısı koyulduktan sonra başladığını belirten Gültiğin Er, ”Bu tanı koyulduktan sonra ‘Bu çocuk enerjisini sporla atsın.’ denilmesi üzerine spor maceram başladı. Babamın spordan anlaması nedeniyle de bu yerlere geldik.” dedi.

İlk Triatlon Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Triatlona lise öğretmeni sayesinde başladığını söyleyen Er, ”Lisede koşu yarışmaları yapılıyordu. Yarışlarda ben birince gelince lise öğretmenim triatlondan bahsetti ve denememi istediğini söyledi. Heves edip başladım. Başarılar da elde etmeye başlayınca devamı geldi.” yorumunda bulundu.

”BAŞARILI OLMAMI HASTALIĞA BORÇLUYUM”

Başarılı olmasını hiperaktivite bozukluğuna borçlu olduğunu söyleyen Milli Triatlet, ”Doktorlar eğer bu teşhisi koymasaydı, belki de ailem beni spora vermeyecekti veya belki de bu kadar başarılı olamayacaktım.” dedi.

”HEDEFİM 2024”

Bu sene Tokyo’da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyatları hakkında görüşlerini belirten Gültiğin Er, ”Bu sezon bizim 2020 Olimpiyatları’nı hedeflediğimiz bir sezondu fakat puan konusunda sıkıntılarımız olduğu için olimpiyatlara üzülerek gidemeyeceğiz. 2020 Olimpiyatları’nda biraz sığ kaldık. Tam yapmamız gerekenleri yapmadık. Bizim hedefimiz triatlonu daha ileri yaşlarda daha fazla zirveye taşıyacağız. Benim yaşım diğer sporlara göre büyük olsa da triatlon sporu için oldukça genç. Çünkü Dünya Şampiyonu bile 32 yaşında. Hedefimi 2024 Olimpiyatları için belirledim.” dedi.

”GÜNDE 4 SAATE YAKIN ANTRENMAN YAPTIĞIM OLUYOR”

Haftalık 20-25 saat arası antrenman programının olduğunu belirten Milli Triatlet, ”Günde iki antrenmanım var. Birisi iki diğeri bir buçuk saatten oluşuyor. Bazen günde üç antrenman yaptığım oluyor.” dedi.

Bir Saatlik Antrenman: Yokuş Yukarı Tempo Koşusu

”ÖZEL UYGULADIĞIM BİR DİYET YOK”

Beslenme sürecinden de bahseden Er, ”20-25 saatlik antrenman yapan sporcular olarak harcadığımız kalorinin haddi hesabı yok. O kaloriyi dışarıdan besinlerle, yemeklerle almanıza imkan yok! Günde altı saat çalışan bir adamın, 10 kilo et yemesi gerekiyor. Bunu vücut anatomisi kaldıramaz. Bu yüzden elbette dışarıdan takviyeler alıyoruz. Bunlar doping olarak değil, WADA tarafından onaylanmış ek gıdalar, vitaminler… Benim ‘şunu yemem, tatlı yemem.’ gibi bir kısıtlamam yok. En önemlisi sabah, öğle, akşam beslenmelerini asla kaçırmam. Beslenme öğünlerimin yanında kesinlikle salatalık ve bu gibi sebzeler olur. Ara öğünlerim vardır, bu ara öğünlerde meyve, badem, ceviz gibi kuru yemişleri tüketmeye çalışıyorum. Özel olarak uyguladığım bir program yok.” yorumunda bulundu.

Bisiklet Antrenmanından Sonra Ne Yemelisiniz?

Önümüzdeki triatlon sezonu için planlarından bahseden Er, ”Geçen sene Balkan Şampiyonu olduğum için üstüne daha fazla hedefler koymam gerekiyor. Bu sene Avrupa şampiyonalarında daha iyi dereceler, olabilirse kürsü veya dünya şampiyonalarına, kupalarına katılma gibi hedeflerim var. Derecelerimizi geliştirip, daha iyi sonuçlar elde edeceğiz.” dedi.

”ELİT SPORCULAR HATA YAPAR”

Elit sporcuların izlenmesi gerektiğini söyleyen Gültiğin Er, ”Hiçbir yabancı sporcu gelip ilk yarışında şampiyon olamıyor. Bu adamlar yarışa yarışa, hata yapa yapa zirveye oturuyor. Triatlon sporu oldukça zor bir spor. Tabii ki sporcu yarışı da bırakacak, sakatlanacak. ‘Benim elit sporcum kötü, benim elit sporcum puan alamadı, devlet tarafından desteklenmiyor.’ gibi bahanelerin olmaması gerekiyor. ‘Sen gittin bu yarışta kötü yarıştın, senden bunu beklemiyorduk.’ gibi cümlelerin kullanılmaması gerekiyor. Biz robot değiliz, biz de insanız. Kısacası bu işte önce kötü, sonra kötünün iyisi, en son en iyisi olacaksın.” yorumunda bulundu.

”SPORDAN ANLAYAN BİR BAŞKANIMIZ VAR”

Elitler kategorisindeki sporculara verilen önemi değerlendiren Milli Triatlet, ”Bizim 1,5 senedir görev yapan yeni bir başkanımız var. Ben Bayram hocayı yüzme sporundan beri tanıyorum. Yüzmede çok iyi sporcular yetiştirdi ve bu sporcular olimpiyat yolunda sağlam adımlarla gidiyor. Kısacası spordan anlayan bir başkanımız var. Elitler konusunda bizlere gerçekten değer veriyor.” dedi.

2017 İstanbul ETU Triathlon European Cup – Gültiğin Er

”BİRBİRİMİZİ GEÇMEYE ÇALIŞMAYALIM”

Rakiplerine sürekli kendi derecelerini geçmelerini tavsiye eden Er, ”Arkadaşlar, ben Türkiye’nin iyi bir sporcusu olabilirim. Birbirimizi geçmeye çalışmayalım. Biz kendi derecelerimizi geçmeye çalışalım. Yurt dışındaki kişilere yetişebiliyor muyuz? Bizim için önemli olan aslında bu.” dedi.

”ANTRENÖRLERDE PARA KAZANMA HIRSI VAR…”

Türkiye’deki antrenörler hakkında fikirlerini paylaşan başarılı triatlet, ”Türk antrenörlerin iyi olduğunu düşünüyorum fakat şu konuda bir kıtlık var: Ben bu işi yapayım, şunu da yapayım, bundan da para kazanayım… Sen o zaman git başka iş yap. Senin bir sporcun olsun ve o sporcuyu olimpiyat yoluna taşı. Benim her zaman bir sözüm vardır, ‘Bir antrenör sporcusu kadar yorulmuyorsa, o antrenör iyi bir antrenör değildir.’ Sabah beşte kalkacak, sporcusunun başında duracak, yaz, kış, tatil, aile demeyecek. Yurt dışındaki antrenörler sporcuların bir dakikalık yemesinden, içmesine kadar yanından ayrılmıyor. Çünkü o adamlar bu yüzden başarılı. Bizim antrenörler bilgi konusunda iyi fakat sporcunun başında durmuyor.” dedi.

yarisbul.com takipçilerine de mesaj gönderen Gültiğin Er, ”2020 sezonunda yarışmaktan zevk alarak, kendinizle yarışarak güzel bir sezon geçirmenizi diliyorum. İlk önce amaç rakipleri değil, kendinizi geçmek olsun.” dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap