⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2,5 dakika ⏱

Nabız bileklikleri gerçekten geleceğin ürünü mü?

Birçok sporcu için geleneksel nabız monitörleri gerçekten sıkıntı vericidir. Çünkü şık tasarımlarını bir kenara bırakırsak, göğüs kemerli monitörleri kullanan çoğu sporcu, göğüs kemiğinin hemen alt kısmında, bolca tahrişten kaynaklı yaralar taşırlar.

Göğüs elektrotları değerli antrenman bilgileri sağlasa da -kolay koşuların gerçekten kolay olduğundan ya da zorlu çalışmaların doğru seviyede eforla yapıldığından emin olmak gibi- göğüs kemeri giymekten kaynaklanan rahatsızlık çoğu sporcu için olayı bitirebilir. Yani nabız bilgisi, çekilen rahatsızlığa değmeyebilir.

Bazı fitness tutkunları -özellikle bileğe takılarak göğüs kemerli elektrotları oyun dışı bırakan cihazlar. Garmin, kayışsız nabız monitörü sunan ilklerden biriydi.- saatin arka yüzeyinde nabzı ölçmek için LED sensörleri barındıran, yeni teknoloji The Forerunner 225, 2015’i denediler. Diğer markalar da Polar, Apple ve Fitbit dahil olmak üzere hemen arkasından gelerek göğüs tahrişinden kurtulmanın reklamını yaptılar.

Bu durum gerçek olamayacak kadar kulağa harika geliyordu. Ve son verilere göre muhtemelen de öyle: Wisconsin Üniversitesinden çıkan bir araştırmaya göre bilekten nabız monitörleri çoğu insanın sandığı kadar güvenilir değil.

Denekleri elektrokardiyograf (ECG) teknolojisine ve bilekten nabız monitörlerine tabi tuttuktan sonra, Dr. Lisa Cadmus-Bertram ve ekibi dinlenme sürecinde ve egzersiz sırasında nabızları kaydetti. Buldukları ise: Dinlenme halindeyken mabız monitörleri ECG sonuçlarının 5 nabızlık bir ranjla içerisindeydi. Ancak egzersiz sırasında nabız monitörleri dakikada 20-40 nabızlık bir ranj kadar dalgalanma göstermişti.

“Herhangi bir anda, sonuçlar mükemmel, oldukça düşük veya oldukça yüksek olabiliyor.” diyor Cadmus-Bertram “Triatletler ve diğer dayanıklılık sporcuları için bu çok önemli çünkü yarışırken sürekli sonuçlara göz atarsınız. Ve siz baktığınız sırada sonuçlar tutarlı değilse bu durum gerçekten kafanızı karıştırabilir.”

Atletizm Kardiyovasküler Bakım Merkezi tıp direktörü Dr. Michael Emery’nin söylediğine göre bu hatalar en ılımlı tabirle sakıncalıdır. “Objektif testlerle ölçülmüş nabız aralıklarında antrenman yapmaya çalışan sprorcular için eğer monitör, bu aralıkları yakalamaya yardım etmiyorsa bu durumda bir sporcunun gerek duyduğu antrenmanı da tam anlamıyla yapmasına yardımcı olmuyor demektir.” diyor Emery.

En kötü açıdansa, bu hatalı nabız sonuçları kalp sorunları olan bazı sporcular için ölümcül olabilir. “Tıbbi açıdan; empirik kaynaklı ya da stres testi sırasındaki ölçümler dayanarak bir hastaya kalp ritmini belli bir aralıkta tutmasını söylediğimizde, potansiyel olarak sağlık durumlarına uygun olmayan bir nabız aralığında, sırf monitör tutarlı olmadığı için çalışıyor olabilirler. 

Yarışların Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!

Peki sporcular ne yapacak? 

Duruma göre değişir: Günlük kullanımda bir Fitbit veya Apple Watch gayet iyi olabilir. Dinlenme sırasında elde edilen ritim sonuçları hala aşırı antrenmanın (overtraining) veya dinlenme sürecinin işaretlerini genel haftalık eğilimleri göstererek ortaya çıkarabilir. Ama iş egzersiz yapmaya geldiğinde hem Emery hem Cadmus-Bertram’ın da dediği gibi en iyisi elektrotlara bağlı kalmaktır.

“Kesinlik ve tutarlılığı gerçekten umursayanlar için eski usul göğüs kemerlerini kullanmaya değer.” diyor Cadmus-Bertram.

Eğik Veri 

En tutarlı nabız okumaları bile size tüm olan biteni anlatmaz. Birçok farklı sebep monitördeki sonucu etkileyebilir.

Yükseklik 

Nabız daha yüksek yerlerde artabilir. Özellikle yüksek irtifa koşullarında antrenman yapmadıysanız.

Core Bölgesi Sıcaklığı 

Core sıcaklığı arttıkça, nabız artışı da beraberinde gelecektir.

Yorgunluk 

Düşük nabız formda olmanın bir sinyali olabildiği gibi yorgunluğun sinyali de olabilir. Halsizseniz antrenman sırasında nabız yavaş yükselecektir.

Kafein 

Sabahları bir fincan kahve uykunuzu açmaktan fazlasını yapar: Kardiyovasküler sisteminiz de bundan payını alır.

Duygular

Sinirler, heyecan, hayal kırıklığı, öfke… Siz bu duyguları hissederken, nabzınız da durumdan etkilenir. 

Antrenman Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!

Bu yazı triathlete.com adresinden çevrilmiştir.

Yorum Yap