⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Türk tecrübesi Rus disiplini mottosuyla faaliyetlerine başlayan Team Tria’nın kurucuları Oleg Astanin ve Erdoğan Gündüz Yarışbul‘a konuk oldu.

Tria Team’ın zorunluluktan çıktığını belirten Erdoğan Gündüz, ”Eski takımda bir ekip olamadık. Bir senedir var olan alt yapı çalışmalarına oldukça değer verdik, inanılmaz yol katettik. İki tane milli sporcu çıkardık ve birisi Balkan Şampiyonu oldu. Türkiye’deki triatlonu belli bir seviyeye getirmeliyiz. Yaş grubu sporcuları için klişeleşmiş antrenman modellerinin dışına çıkıp, triatlonda gelişmiş ülke yaş grubu sporcuları standartlarına çıkmak öncelikli hedefimiz.” dedi.

Alt yapıya verdikleri değerden dolayı yetişkinlerden tepki çektiklerini belirten Oleg Astanin, ”Bizim sadece alt yapıyla ilgilendiğimizi düşünüp yaş gruplarından bu konuda tepki aldık. Biz alt yapıyla çalıştığımız gibi yaş gruplarıyla da çalıştık. Team Tria’da da bu aynı şekilde devam etmektedir.” ifadesinde bulundu.

HEDEFİMİZ AVRUPA

Alt yapı sporcularının hayal dünyasının genişliğine değinen Astanin, ”Hedeflerimiz arasında sadece Türkiye Şampiyonluğu yok. Erdoğan hoca ve ben uluslararası yarışlardan geldiğimiz için daha büyük düşünüyoruz. Biz hem Avrupa hem dünyada yarışabilecek olimpik sporcular yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’DE GELİŞEN TREND: TRİATLON

Türkiye’de triatlonun gelişen bir trend olduğunu vurgulayan Erdoğan Gündüz, ”Triatlon, Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya’dan sonra çok iyi bir ivme kazandı. Alt yapı, yıldızlar, elitlerde ne kadar iyi sporcu olursa yaş gruplarında da o kadar kalite artacaktır. Bizim yapmamız gereken ilk şey, tabandaki, alt yapıdaki sporculara doğru antrenman yaptırarak, onların gelişimini sağlayarak, Türkiye’de ki triatlonu belli bir seviyeye getirmeliyiz.” dedi.

İlk triatlonunuz için nasıl antrenman yapmalısınız?

”KALİTEMİZ DİĞER ÜLKELERE GÖRE DÜŞÜK!”

Özellikle Avrupa ve diğer ülkelere kıyasla ülkemizde triatlonun düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Gündüz, ”Bizde sadece yaş grupları ön planda. Alt yapılar Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya’dan sonra öne çıkmaya başladı. Başkanın akademisyen kişiliği, Fransa modelini baz alması ve alt yapıya önem vermesi triatlona çok daha fazla ivme kazandırdı. Sanırım önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gelişme göstereceğiz. Bizde çocuklarımızın başarılarının Türkiye ve Balkanlar ile sınırlı kalmayıp, Avrupa ve dünya düzeyinde atletler olmasını istiyoruz. O yüzden tek yönlü antrenmanlar yaptırmıyoruz. Bu sayede öz güvenleri yüksek ve bütün becerileri gelişmiş sporcular yaratmak istiyoruz.” dedi.

”ETKİLEŞİM OLURSA TRİATLON GELİŞİR”

Kulüpler arası etkileşimin önemine vurgu yapan Gündüz, ”Diğer kulüplerden öğrenecek çok şeyimiz olduğu gibi onların da bizden öğrenecek çok şeyleri var. Kulüpler arası etkileşim olduğu sürece ülke triatlonunu geliştirebiliriz. Sürekli beraber ‘Neler yapabiliriz?’ sorusuna cevap arıyoruz. Her çocuk özelinde bunu konuşup en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

TRİATLON YAPMAK İSTEYENLER İÇİN TAVSİYELER

Triatlonun özgür bir spor dalı olduğuna da değinen Erdoğan Gündüz, ”Triatlon, diğer spor dallarına göre daha zevkli. Yüzen bir çocuk sadece havuzda yüzüyor. Karada da antrenman yapıyor fakat hayatının büyük bir kısmı havuzda geçiyor. Koşan kişi kuvvet antrenmanlarının dışında sadece koşuyor. Burada dünyanın en büyük özgürlüğü olan bisikleti kullanıyor, açık suda yüzüyor, doğayla iç içe koşuyor. Gelişmekte olan bir spor dalı olduğu için birçok kişinin hedeflerini daha kolay yakalayabileceğini düşünüyorum.”

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon konulu diğer yazıları okumak için tıklayınız…

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap