Piriformis Sendromu her koşucunun başına gelmiş bir sendromdur. Piriformis Kası, bacağın gluteal bölgesinde bulunan küçük üçgen biçimli derin bir kastır . Alt omurgayı veya sakrumu femura (büyük bacak kemiğine) bağlar. Piriformis kasının bazı görevleri vardır. Femurun lateral rotasyonundan ve kalça fleksiyonunun abdüksiyonundan sorumludur. Yürüme, koşma veya oturma gibi günlük eylemler sırasında önemli bir fonksiyonel kastır. Bütün gün ofiste çalışan bir koşucuysanız bu konu sizi özellikle ilgilendirir.

Sıklıkla siyatik sinirin sıkışması nedeniyle siyatik ağrı ile karıştırılır. Bunun nedeni, piriformis’in siyatik siniri çevrelemesi ve piriformis kasındaki patolojik değişiklik ile sinir kılıfına baskı yaparak ağrıya neden olmasıdır.

Piriformis Sendromunda, bacak veya hamstringleri de içerebilen kalçalarada yayılan ağrı, kalçada hareket açıklığında azalma ve belin alt kısmına çekilebilen siyatik ağrısı bulunur.

Yani kalça içinde tenis topu büyüklüğünde veya çekme tarzında bir ağrınız var ve bu ağrı alt omurgaya doğru ilerliyor ise, ayırd edici tanı ve tam tedavi olabilmeniz için spor dostu hekiminiz ve spor fizyoterapistinize görünmenizi öneririm.

Bazen kambur oturuş ile bu ağrıyı hafiflettiğinizi hissediyor olsanızda, devamlı bir tür darbe ya da travma yaşadığınız sürece, tam tedavi etmezseniz bu ağrıyı yaratan Piriformis sendromu iyileşmeyecektir. O yüzden bu ağrılı kısır döngüyü haydi aşağıdaki öneriler, egzersizler ve germelerle kıralım.

Tüm spor temelli yaralanmalarda olduğu gibi, piriformis sendromunda da dinlenme ve aktivite kısıtlaması ile sakatlanmanın tetiklenmesi azaltılabilir. Sakatlanmanın ciddiyeti, fizyoterapinin etkinliğini ve türünü belirleyecektir, bu nedenle vücudunuzu dinlemek en büyük önceliktir. Ülkemizde doktorlarımızın yaptığı nöral terapiler de piriformis sendromunda Ağrı-Spazm-Ağrı kısır döngüsünü kırdığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Yine de, tek başına bir tedavi yeterli değildir ve düzenli olarak önerilen egzersiz ve germeler spor hayatına eklenmelidir.

Piriformis sendromu yaşamamış olsanız bile bu sakatlanmadan korunmak için, antrenman öncesi ve sonrası bu egzersiz ve germeleri yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Aşağıdaki egzersizleri ve germeleri antrenmanlarınızın şiddetini de ayarlayarak, ağrının ve kas içindeki gerilimin azalması/artmasını da hesaba katarak yapmanız önerilir.

Daha önceki blog yazılarımdan birinde bahsettiğim gibi ;

Piriformis’i Güçlendirmek ve Esnetmek İçin Egzersizler :

 • Yerde, sağ bacağınızı sola çaprazlayın. 
 • Sağ ayak bileğiniz sol dizinizin hemen üzerinde olmalıdır. 
 • Sol ayağınızı yerden kaldırın ve bükülü halde sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. 3 derin nefes kadar bekleyin ve içerden dışarıya doğru olan gerilme ve rahatlamayı hissedin. Diğer tarafta tekrar edin. 
 • Yerde, resimdeki gibi yüzüstü pozisyonda iken, bir bacak önde, diğeri arkada , öndeki diz 90 derece bükülü, ellerle yerden destek alarak, arkadaki ayağı geriye uzatın. Eller üzerinde durmak kolaylaştığında dirsekler üzerine doğru esneyin. (Bu hareketi yaparken kalçanızda büyük bir sorun olup olmadığını bir uzmana göstermenizde ve onaylarsa yapmanızda fayda vardır)
Açıklama: C:\Users\Deniz\Pictures\kalça 8.jpg
 • Priformis kasını gevşetmek için metodlar :
 • Tenis topu/bilardo topu veya foam roller ile, bir ayak diğer dizin üzerine konmuş iken, kalça içinde ağrılı-sert bölge bulunup, vücut ağırlığı ile 3-5 dakika sağa-sola, öne-arkaya hareketlerle, priformis kasına nazikçe masaj yapılabilir.

Ayrıca piriformis ve kalça kasları için bazı düzenli güçlendirme hareketleri : 

 • Kalça köprü kurma egzersizleri ve kombinasyonları,
 • Yan yatış pozisyonunda kalça çevresi dirençli kuvvetlendirme egzersizleri 
 • Yüzüstü pozisyonda geriye tekmeler (egzersiz bandı ile yapılabilir)
 • Bir bankta otururken bacaklarınızın etrafına dizlerin hemen altına bir direnç bandı koyun. Bacaklar omuz genişliğinde açıkken dizleri dışarı doğru hareket ettirin ve bekleyin. 
 • Yanal adımlar. Bacaklarınızın etrafındaki direnç bandı varken, tekrar yana doğru adım atın. Buna bir çömelme dahil edebilirsiniz, ancak gluteus medius ve piriformis kasını hedefleyen, dışa doğru adımlama hareketidir. Bunu emekleme pozisyonunda da yapabilirsiniz.

Spor dolu yaşamın hayatımıza kattıklarına ithafen, sağlıkla birlikte başarılar dilerim.

Kaynaklar :

1-) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448172/

2-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26995801/

sadece piriformis sendromu değildir

3-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32349600/

nöral terapi etkileri ülkemizde araştırılmıştır,… sonuçlar bulunmuştur

4-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30010101/

Deniz Alkan
Master Physiotherapist | Website

Having graduated from Hacettepe University in 2000, MSc. PT. Deniz Alkan has been actively working on everything regarding physiotherapy for over 20 years. In particular, the training of healthy life coaching in sports physiotherapy studies. The ability to use test and exercise systems, which are rare in Turkey, and the organising of many specific training courses can be applied. Research on sports are continuing with all manner of interest, and love. Deniz, from Antalya, is also an open water swimmer who crossed the strait in the Intercontinental Bosphorus swimming race. She is currently working as a consultant physiotherapist with the Turkish Ministry of Health.

Yorum Yap