Bu hafta Blog yazarlarımızdan çok sevdiğim Deniz Hanım’a özel; Plika Sendromu adı verilen bir sakatlanmadan bahsedeceğim😊

Ben bu sakatlanmanın varlığını Deniz Hanımdan öğrenmiş olsam da, sporcularda %10 sıklıkla görülen, menisküs ve bağ yaralanmaları ile sık karıştırılan bir rahatsızlıkmış!

Dizin anatomisini kısaca hatırlayalım;

Diz; femur (uyluk) ve tibia (kaval) kemikleri arasında, menteşe biçimli bir eklemdir. Önde patella (diz kapağı) tarafından korunur.

Femur ve tibia arasında içte ve dışta olmak üzere 2 adet, kemiklerin birbirine uyumu, eklemin sabitlenmesi, dize binen yükün orantılı dağıtılması ve emilmesinden sorumlu olan menisküs adı verilen kıkırdak yapılar bulunur.

Femur ve tibia arasında içte ve dışta olmak üzere 2 adet, kemiklerin birbirine uyumu, eklemin sabitlenmesi, dize binen yükün orantılı dağıtılması ve emilmesinden sorumlu olan menisküs adı verilen kıkırdak yapılar bulunur.

Dizin iç, dış, ön ve arkasında bulunan 4 adet bağ dizin sabitlenmesinde çok önemlidir

Dizin sabitlenmesini sağlayan diğer yapılar ise kuadriseps, hamstring, gastrokinemius kaslarıdır.

Peki plika nedir?

Dizin doğal yapısında bulunan, eklem yüzeyini temizleyen ve ekleme yüklenmeler esnasında destek veren yapılardır. Dizimizde 4 adet plika bulunur;

Suprapatellar, mediopatellar, infrapatellar, lateral plikalar.

Aralarında en sık yaralanan medial plikadır.

Plikalar tekrarlayan ve dize yük binen hareketler sonrasında ya da kaza veya düşme sonrası hasar görüp kalınlaşabilir, kalınlaştığında ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olabilmesinin dışında eklem kıkırdağına sürtünerek eklemde harabiyet de yaratabilir.

Bisiklet, koşu, yüzme, kürek, jimnastik gibi sporlarda yaralanması sık görülür.

Temel şikayet diz kapağının ön ya da üst tarafında ağrıdır. Ödem, hareket kısıtlılığı da görülebilir. Merdiven çıkarken, uzun süre araç kullanma sonrası ağrı duyulabilir, uzun süre dizler bükülü oturmak rahatsızlık verir.

Dizde kilitlenme veya gevşeklik-instabilite hissi mevcutsa menisküs yırtıkları ve bağ yaralanmaları ile karıştırılabilir.

Plika sendromu çoğunlukla iyi bir fizik tedavi ile düzelebilir, nadiren cerrahi gerekir.

Cerrahi gerektirecek sakatlıklarla karıştırılabilir olması ve fizik tedavi ile çoğunlukla iyileştirilebilir olması nedeniyle tanısı çok önemlidir!

Her zaman önerdiğim gibi; dizinizde bir sorun hissederseniz spor dostu bir ortopedist, fizik tedavi doktoru ya da fizyoterapist ile görüşün…

Bir sonraki hafta hem kendisi bu sakatlıktan nasibini almış, hem de bu sakatlığa sahip birçok hasta tedavi etmiş olan Deniz Hanım’dan bu rahatsızlıktan kurtulmanın yollarını öğreneceğiz😊

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap