Bu sene 15. kez düzenlenecek olan Runatolia’nın Yarış Direktörü Esma İlteray, Yarış Bul’a açıklamalarda bulundu.

2006 yılından bu yana Runatolia’da görev alan İlteray, ‘’İlk başladığımızda 750 katılımcımız vardı ve bugün 10.000 kişi ile yolumuza devam ediyoruz. O dönemler seyahat acentesi olarak maraton hakkında pek bilgimiz yoktu. Kemer’de tatil yapan bir çift bizlere gelerek, ‘Antalya güzel bir şehir. Neden burada maraton düzenlemiyorsunuz?’ dediler. Onlarla birlikte müdürümüze sunduk ve konuya sıcak bakıldı. İncelemelere başladık. Biliyorsunuz, Antalya’da kış turizmi zayıf. Sezonun ölü olduğu Mart ayında bu organizasyonu yaparsak şehre katkımızın olacağını düşündük.’’ dedi.

Runatolia’nın hazırlık sürecinden bahseden İlteray, ‘’8 aylık bir çalışma süreci söz konusu. Haziran gibi kayıtları açmaya başlıyoruz. Sonrasında sponsor görüşmelerine başlıyoruz. Sponsorlara göre internet sitemizi güncelliyoruz. Koşu sonrası gelen olumlu, olumsuz bütün eleştirileri değerlendiriyoruz. Amacımız her sene bir üst noktaya çıkmak. Hakemlerin ayarlanması, güzergahların belirlenmesi, parkur ihtiyaçlarının çıkarılması, gönüllü ihtiyaçlarının oluşturulması ve daha birçok iş mevcut. 10.000 kişiye verilecek göğüs numaralarının ayarlanması, makarna kuponlarının hazırlanması, bunların tek tek zarflanması kısacası bunların hepsi 8 ayımızı alıyor.’’ dedi.

‘’Yarışa elit sporcu davet etmiyoruz. Bizim amacımız herkes yarıştan faydalansın, herkes derece yapmaya çalışsın ve herkes mutlu bitirsin.’’

Esma İlteray

‘’Runatolia’da 400 kişilik bir ekip, 1000 polis, 120 hakem çalışıyor. Madalyadan, billboardlara kadar ayrı ayrı tasarımlar yapılıyor. Öncesinde sponsorlarımızla görüşüp, hepsinden onay almadan ‘Hadi paylaşalım.’ diyemiyoruz.’’

‘’Çarşamba günü başlayıp Işıklar Caddesi’nde yolun kapanacağını, araçların park edilmemesi gerektiğini bildirmek adına apartmanların hepsine broşür dağıtıyoruz. Billboard ve megalight reklamlarında yer alıyoruz. Şehrin belli bölgelerine bannerler yapıyoruz. Emniyetimiz de bizi her konuda destekliyor.’’

15. yıla özel katılımcıları bir sürprizin beklediğini söyleyen İlteray, ‘’Parkurda ciddi etkinlikler olacak. Bu sene madalyalarımızı çok farklı tasarladık. Her sene çıtayı bir tık yukarıya taşımak için çalışıyoruz. Yarış sonu Cam Piramit’te konserimiz olacak.’’ dedi.

Antalya halkının organizasyona ilgisinin daha fazla olabileceğini belirten İlteray, ‘’Ben yurt dışında da organizasyonlara katıldım. Mesela bir Hamburg Maratonu’nda bütün şehir ayakta. Evet, eskisi gibi değil. Eskiden insanlar, bizlere tepki gösterirdi. Bizzat duymuşluğum var. Fakat bugün geldiğimiz noktada insanlar destekliyor. Bunun çok daha iyi olması gerekiyor mu? Gerekiyor. Koşucuların finişe gelip, o alkışı duymaları o kadar motive edici bir şey ki, bu konuda biraz daha halktan destek bekliyoruz.’’ dedi.

Runatolia ana sponsorlarından bahseden İlteray, ‘’İki gün Terracity AVM’nin üst katında yarış kiti dağıtımlarını yapıyoruz. Fraport TAV Havalimanı, Anadolu Hastanesi yıllardır sponsorlarımız arasında. Garmin ve Hayat Su da ana sponsorlarımızdan.’’ dedi.

10.000 katılımcıyla sınırlı kalmalarından bahseden İlteray, ‘’10K parkurunu eskiden Işıklar Caddesi’nde koşturuyorduk. Orada tramvay yapıldığından dolayı yol çok dar. İnsanları artık oraya sığdıramıyoruz. Elbette daha fazla katılımcı bizler açısından da iyi olur fakat doğru bir şey yapma gayretindeyiz. Bu yüzden Kaleiçi bölümüne geçtik. İnsanların Kaleiçi’ni görmeleri gerekiyor. Hem tanıtım açısından hem de koşucular açısından daha güzel.’’ dedi.

Sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yeterli olduklarını söyleyen İlteray, ‘’Anadolu Hastanesi yaklaşık 10 ambulansıyla beraber parkurda oluyor. Finişte sağlık ekipleri mevcut. Yarış esnasında 1000 polisimiz bizimle oluyor. Ayrıca UMKE de yarış sırasında bizleri destekliyor.’’ dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap