Sabah koşucusu ol! 

Hayal ettiğiniz koşu hedeflerinize ulaşmanın anahtarı, antrenmanlarda devamlılığı sağlamaktır. Aynı zamanda yoğun bir iş programı, aile ve sosyal sorumluluklar arasında kısa bir koşu için bile vakit zor ayırıyoruz. Öğlen veya akşam saatlerinde koşu için ayırdığınız zaman ise hep kısıtlı olur. Beklenmeyen durumlar ya da sadece yorgunluk, rahatsızlıktan dolayı koşu gecikebilir veya planladığınız gibi gerçekleşmeyebilir. Bu da tüm antrenman programınızı ve moralinizi olumsuz etkiler. Peki antrenmanınızı sabah ilk saatlerine planlamak buna çözüm olabilir mi?

Neden sabah koşmalıyım?

  • Güne aktif başlamak vücudunuzda olumlu etki yaratır, sindiriminizi hızlandırır, koşu esnasında endorfin salgılamasından dolayı gün içinde kendininizi fiziksel ve zihinsel olarak iyi ve enerji dolu hissetmenizi sağlar.
  • Sabah ilk iş olarak koşu antrenmanızı yaparsanız, bu konuyu aklınızdan çıkartmış olursunuz ve gün boyunca diğer işlerinize daha iyi odaklanabilirsiniz. O erken saatte, insanların çoğu hala uykudayken,  günün spor hedefinize ulaşmış olmanız sizi tatmin eder ve motivasyon verir. Güne başarı duygusuyla başlamak kadar güzel şey olabilir mi?
  • Gün ağırırken, güneşin doğuşuna şahit olmak, yeni bir günü koşarak karşılamak ayrıca çok ilham vericidir. Bu değerli anlarda günlük sorunlardan, düşüncelerden, yoğunluktan serbestsiniz; doğanın veya şehrin boş ve sakin yolları ile ve kendiniz ile baş başasınız.
Falezlerde Gün Doğumu

Nasıl sabah koşucusu olabilirim?

  • Sabahları erken uyanma alışkanlığınız yoksa, küçük değişikliklerle başlayın. İlk gün alarm saatinizi normalinden 20-30 dakika daha erkene alın. Ertesi gün 20 dakika daha ekleyin ve böylece birkaç gün içinde sabah koşusu için ideal saatte uyanmaya başlarsınız. Uyanma saatiniz aydınlıksa, hemen perdelerinizi açın ve uyanır uyanmaz odanız doğal gün ışığı ile dolsun. Sabah saatlerinde vücudunuz gün ışığı gördüğü zaman daha hızlı ayılır ve koşuya hazırlanır.
  • ‘Daha erken kalkabilmek için, daha erken yatmak yeterlidir’ – bu basit mantığa rağmen birçok insan yine de akşamları bilgisayar, televizyon vb. başında oyalanıp, duydukları yorgunluk ve uyku isteğine karşı direniyor. Yorulduğunuzu hissediğinizde yatağa girme alışkanlığı, sabahleyin alarm saati ile kavganızı önleyebilir. Sadece uyanma saatine değil, akşam yatma saatinden bir saat öncesine de alarm kurmayı deneyin.
  • Yatmadan önceki bu 60 dakika boyunca televizyon, bilgisayar, tablet, telefon ve diğer tüm parlak ekrandan uzak durun. En iyisi tüm kullandığınız cihazları kapatın ve uzaklaştırın. Bu zamanı ise, ertesi sabahki koşu kıyafetlerinizi, ayakkabınızı, saatinizi, su şişenizi ve diğer malzemelerinizi hazırlamak için kullanın ve onları yatağınızın yanına bırakın. Böylece uyandığınızda hiç zaman kaybetmeden, en hızlı bir şekilde dışarı çıkarsınız. (Bazı koşucular koşu kıyafetlerini akşamdan giyip, böyle uyumayı tercih ediyorlar…)
  • Sabah koşusu için, arkadaşlarla bir araya gelin ve buluşma saati ve yerini belirleyin. Sabahları buluşan bir koşu grubuna katılın. Pozitif ve aktif insanlarla sohbet etmek uyku, karanlık ve en kötü hava şartlarını unutturur ve gün boyu motivasyon verir. Bunu Antalya Runners olarak biz iyi biliyoruz 🙂
Antalya Runners sabah koşusu

Kaynakça:
http://www.runnersworld.com/motivation/the-12-habits-of-highly-motivated-runners/slide/1
http://running.competitor.com/2014/06/nutrition/how-to-fuel-for-a-morning-run_50043
http://running.competitor.com/2013/10/training/rise-and-run-how-to-become-a-morning-runner_43936

Yorum Yap