Havalar fazlasıyla sıcak peki bu antrenman yapmanıza engel mi? Strese gitmeyin. Vücudunuzun sıcağın ilk günlerinden itibaren yavaşlamasının biyolojik bir sebebi var.

Eğer düzenli olarak antrenman yapıyorsanız vücudunuz çalışan kaslarınıza oksijen ve kan göndermeye alışıktır. Fakat sıcak günlerde bu görevin yanı sıra cildinize de kan gönderip tel yaratmasını ve buna bağlı olarak vücudun doğal soğutma sistemini çalıştırmasını istediğinizde bu çoklu görev ağır geliyor ve “dur bakalım, biraz yavaşla” diyor. Bu yeni duruma alışmanız bir kaç haftayı alabilir.

Antrenmanlarınıza devam etmek ve bu yeni duruma daha çabuk uyum sağlamak istiyorsanız aşağıdaki kuralla dikkatlice uygulayın.

Vücudunuzu Serin Tutun!

Doğru kıyafetler giyin !

Gögüs kısmı hafif gevşek bir teknik- tişört koşarken yarattığınız hafif esinti sayesinde terinizi daha çabuk buharlaştıracağı için tercih edeceğiniz kumaş olmalı. Eğer yeni nesil serin tutma özelli olan yüksek teknoloji ürünü uzun kollu kıyafetlere sahipseniz teri çabuk kurutacakları için bunları da tercih edebilirsiniz.

Suyu kafanıza boşaltmak yerine içmeyi tercih edin !

Spor salonuyla ya da sabah erken kalkmakla dost olun !

Sıcakta hız antrenmanı yapmak eğer yeterince hızlanamazsanız anlamsızdır. Bunun yerine kapalı alanları tercih ederek ya da günün en serin saatleri olan sabah saatlerinde koşularınızı yapabilirsiniz.

Harcadığınız eforu dikkate alın !

Sıcakta vücudunuzun harcadığı yüksek efor miktarı nabzınızın yükselmesine sebep olur. Bu sebeple normalde 5:40 pace de koştuğunuz bir antremanda 6:00 pace de aynı eforu harcadığınızı görürsünüz. Beklentilerinizi düzenlemelisiniz. Saatinize değil hislerinize odaklanın.

Antrenmanınızı parçalara ayırın !

Eğer önemli bir yarışa hazırlanıyorsanız ve süre sizin için önemliyse birim antrenmanınızı parçalara bölebilirsiniz. Örneğin 5*1000 m koşmanız gerekiyorsa 10*500 yapıp vücudunuza toparlanmak için daha fazla zaman verebilirsiniz. Gölgede durup, bul sıvı alın. Araştırmalar %3-19 arasında yavaşlamının normal olduğunu gösteriyor.

Sıcak çarpmasının belirtilerini  iyi öğrenin !

Çok terliyorsanız fakat cildiniz soğuksa, halsis hissediyorsanız, hızlı fakat zayıf bir nabzınız varsa baş dönmesi veya mide bulantısı hissediyorsanız sıcak etkilenmişsiniz demektir. Hemen gölge bir yer bulup uzanın. Kıyafetlerinizi gevşetin ve mümkünse ıslak bezlerle cildinizi soğutun. Eğer vücut sıcaklığınız süper yüksekse (39C ve üzeri), kırmızı ve en önemlisi kuruysa sıcak çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Hemen 112’yi arayın.

Bu yazı competitor.com dan alınmıştır. Orjinaline şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap