⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Halen aktif spor yapan eski bir milli sporcu ve doktor olarak öncelikle fiziksel aktivite, egzersiz ve spor kavramlarını ayrıştırmak gerektiğini düşünüyorum.

Fiziksel aktivite; kasların istemli olarak kasılması ile oluşan, bir plan dahilinde olmayan ve dinlenik kalori ihtiyacının üzerine çıkan bir kalori açığı oluşturan herhangi bir vücut hareketidir.

Egzersiz; düzenli ve tekrarlı vücut hareketlerini içeren fiziksel aktivitelerdir. Fiziksel kondisyon seviyesini arttırmak veya sabit tutmak için yapılır.

Koşucular İçin 4 Nefes Egzersizi

Spor; ferdi veya toplu olarak, fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve/veya bir rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) toplum sağlığını korumak ve geliştirmek için kişilere yaş gruplarına yönelik fiziksel aktivite önerilerinde bulunmuştur. (bkz. Global Recommendations and Physical Activity for Health)

Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor Begüm Özüekren Kasapoğlu

Fiziksel aktivite yapan bireylerde koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon, inme, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, kolon ve meme kanseri, depresyon riskinin daha düşük olduğu,  kalça ve omurga kırığının daha az görüldüğü, daha sağlıklı vücut kompozisyonu olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Özet olarak; fiziksel aktivite sağlık için yararlı mıdır? Evet, peki ya spor?

O ilerideki günlerin konusu 🙂

Küçük yaşta spor yapmaya başlayan ve ilerleyen yaşlarında spora devam eden, küçük yaşta spor yapmaya başlayan ancak belli yaştan sonra hiç hareket etmeyen, hayatı boyunca hiç hareket etmeyen kişiler…

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var?

Hareket geçmişi ne olursa olsun fiziksel aktivite ya da spor yapmak sağlığımıza ve hayatımıza zarar vermemelidir. Bunun için de spora başlamadan önce ya da her sezon başında bazı tetkikler yapılması uygundur. Böylece herhangi bir hastalık varsa tespit edilmiş olur, sakatlıklar, hastalıklar hatta olası ölümlerin önüne geçilebilir.

Kan ve idrar testleri :

Kan sayımı (hemogram): Kansızlık, varsa çeşidi hakkında bilgi verir, enfeksiyon veya alerjik durumları gösterebilir.

Açlık kan şekeri: Şeker hastalığı yatkınlığını gösterebilir, çeşitli diyetler deneyen kişilerde izlenmesi anlamlıdır.

Böbrek testleri ve karaciğer testleri (bun, kreatinin, ast,alt): Çeşitli hastalıklar, suplementler ya da diyetlerde bozulabilir.

Lipid profili (total kolesterol, ldl, hdl, trigliserit): Ailevi ya da beslenme kaynaklı yükseklikleri görülebilir.

Troid fonksiyon testleri (TSH, sT3): Troid bezi hastalıkları hakkında bilgi verir.

Tam idrar tahlili: İdrar yolu hastalıkları, çeşitli metabolik hastalıklar ve beslenme ile ilgili bilgi verir.

Ekg: Nabız sayısı ve kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi verir. Çeşitli ritim bozuklukları tespit edilebilir.

Eko: Kalbin anatomisi hakkında bilgi verir. Doğuştan gelen ya da sonradan kazanılan hastalıkların tanısı konabilir.

Efor: Genç olan ve ailede kalp hastalığı ya da erken ölüm hikayesi olmayan kişilere uygulanmayabilir. Kalp damar sağlığı ile ilgili bilgi verir.

Yukarıdaki testlerden herhangi birinde anormallik olması durumunda doktora danışılmalıdır.

Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor Begüm Özüekren Kasapoğlu

Ailede ya da kişinin kendisinde bilinen herhangi bir hastalığın varlığında; aritmi, ailede herhangi bir metabolik hastalık öyküsü, ailede herhangi bir kalp hastalığı öyküsü, ailede ani ölüm, ailede genç yaşta ölüm, felç vs.. daha  ayrıntılı testler istenebilir, bu kişilerin doktora danışmadan spor yapmamaları önerilir.

Hepimizin fiziksel aktivite/spor yapmayı seçmemizin sebepleri farklı olsa da yaşadığımız hayatta sağlıklı olmanın önemini göz ardı etmeyip yalnızca yarım gününüzü alacak kontrol testlerini yaptırmanızı ve herhangi bir sorun yoksa yıllık, varsa doktorunuz tarafından önerildiği sıklıkla kontrol ettirmenizi öneririm.

Sağlık Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!
Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

    2 yorum

Yorum Yap