⏱ Tahmini Okuma Süresi: 1,5 dakika ⏱

Amacınızın hızlanmak mı kilo kaybı mı olduğuna göre değişir. Son araştırmalara göre;

“Gündüz mü antrenman yapmak daha iyidir gece mi?” Bu, defalarca kez maruz kaldığım bir soru. Genellikle buna cevabım ise şu: “Antrenman yapmak için en iyi zaman, antrenman yapabileceğin zamandır.” Çünkü gerçekten de hepimiz oldukça meşgulüz ve zaman bulabilmek bir artıdır. 

Tabi böyle söyledik ama eğer hedefiniz en yüksek performans ve zaman kısıtlamanız yok ise akşam çalışmalarının gündüz çalışmalarına göre ufak bir farkı vardır. PLos One’da yayınlanan bir çalışmaya göre, akşam saatleri en iyi sınırlarınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bisiklet antrenmanından sonra ne yemelisiniz?

Sebebi, hormonlarımızın ve metabolizmalarımızın sabahtan akşama kadar ki doğal dalgalanmasında yatmaktadır.

Brezilyalı araştırmacıların çalıştığı bir grup bisikletçinin, sabah 8 veya akşam 6’da yaptıkları 1000 metrelik zaman denemelerinde, sabahları yapılan antrenmanlarda glikoz seviyesi %11 daha düşük çıkmıştır. Ayrıca kortizol(stres hormonu) ve performansa zarar veren diğer kimyasalların seviyesi ise daha yüksek bulunmuştur.

Sonuç: Bisikletçiler, akşamları daha çok güç üreterek denemeleri 6.5 saniye (%7) daha hızlı bitirdirler.

Tabi eğer amacınız ağırlık kaybıysa, erken kalkıp sürmeye devam edin. Şayet uzun veya zorlu bir sürüşe çıkmıyorsanız öncesinde yemenize bile gerek yok. British Jourmal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışma gösteriyor ki kahvaltıdan önce antrenman yapan kişiler, yalnızca %20 daha fazla yağ yakmakla kalmayıp ayrıca günün geri kalanında da sabahları önce kahvaltı yapanlara göre daha az acıktılar.

Dolayısıyla günün tüm zamanlarının farklı kazançları vardır. Siz en iyisi çıkıp antrenman yaptığınızdan emin olun.

Bisiklet konulu diğer yazıları okumak için tıklayınız…

Bu yazı Bicycling adresinden çevrilmiştir.

Yorum Yap