⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Triatlon Antrenörü ve Sporcu Mert Onaran, Yarışbul‘a konuk oldu.

Spora başlama sürecinden bahseden Mert Onaran, ”Babamın, ‘İstersen seni yüzmeye yazdıralım.’ demesiyle başlıyor. O dönemler Eskişehir’den İzmir’e tayinimiz çıktı. Okullar arası bir yarışta kısa mesafede birinci olmam bu spora başlamamda etkin oldu.” dedi.

Antalya’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri kamp sürecini anlatan Onaran, ”2011 Balkan Şampiyonu olduktan sonra bırakma kararı aldım. Dört sene boyunca spor yapmadım. Kız kardeşim ve eşimin ısrarıyla yeniden başladım. Alanya’da düzenlenen yarışta lisans konusunda sıkıntımız oldu. Uluslararası yarışta Half Ironman’a girdik ve 2018’de ikincilik aldık. Hafta içi üç gün koşuyorum. Kampta, kendi kişisel rekorumu kırarak 200k mesafelik bisiklet antrenmanı yaptık. Alanya’da yaşamak, triatlon yapacak birisi için çok iyi bir imkân.” dedi.

Takviye gıdalar ve sporcu beslenmesi hakkında yorumlarını paylaşan Onaran, ”Takviye gıda kullanmıyorum. Çok yoğun antrenman dönemlerinde gulutamin kullanıyorum. Kan eksiği varsa buna bağlı olarak vitamin eksikliği vardır. Genelde domates ve makarna yiyorum. Yemek konusunda katı kurallarım yok. Diyet yapmıyorum. Et yiyorum. Çok et yiyorum hatta hiç ot yemiyorum. Kilo fazlalığım var. Haftada iki gün et yemeniz lazım, tabağın 3’te biri ot olmalı.” dedi.

”EHLİYETLİ BİRİSİNİ SEÇTİK”

2020 Triatlon Sezonu hakkında görüşlerini paylaşan Mert Onaran, ”Seçim oldukça önemli. Ehliyetli birisini seçerek branşın gelişmesi için önemli adımlar attık. Düzenlenecek uluslararası yarışlarla prestiji artırıp, ilerleyen dönemlerde daha güzel işler yapacağız.” yorumunda bulundu.

”DUATLONLAR SEZONU CANLI TUTUYOR”

Duatlonların öneminden bahseden başarılı antrenör, ”Duatlonların sezonu canlı tutma özelliği var. Yarış hedefleri sporcular için önemli kaynak olmaya devam ediyor. Ana hedefimiz duatlon yarışları olmasa da triatlon yarışları için oldukça iyi.” dedi.

Ülkemizde elit ve yaş grupları sporcularına verilen önemi vurgulayan Onaran, ”İki grup da bizler için çok önemli. Federasyonun varlığı elit, genç, yıldız kategorideki sporcuları olimpiyatlara hazırlamak, onları en üst noktalara getirmektir. Diğer taraftan yaş grupları bizim branşımızın lokomotifi. Yaş gruplarında branşımızın tanıtımı daha iyi oluyor. Bu durum olimpiyatlara hazırladığımız sporculara oldukça katkı sağlıyor.” dedi.

”HER ŞEYLE BEN İLGİLENİYORUM”

Performans sporcularının daima yanında olduğunu belirten Onaran, ”Benim asıl çalışma alanım performans sporcularına yönelik. Onların sürekli yanlarındayım. Her antrenman başlarındayım. Okullarına kadar her şeyiyle ben ilgileniyorum. Bu yüzden benim için öncelikli grup performans sporcuları oluyor.” dedi.

Sosyal medyada sporla olmayı sevmediğini belirten Mert Onaran, ”Aile daima öncelikli geliyor. Sosyal medya benim biraz daha eğlence yerim. Bununla alakalı tepki alıyorum, ‘Hocam niye triatlonla ilgili bilgilendirici şeyler yazmıyorsun? Antrenmanlarını paylaşmıyorsun?’ Bu sene kendim de yarışacağım için bir iki paylaşım yapmaya başladım.” dedi.

Sponsor olarak bu sene sadece Transmer Green firmasıyla ilerleyeceğini söyleyen başarılı sporcu, ”Sponsorum vasıtasıyla 25 Nisan’da Teksas’da gerçekleştirilecek olan Ironman yarışı ve Ekim ayında yapılacak olan Kona Dünya Şampiyonası’na katılacağım. Bunlarla ilgili masraflarımı tamamen sponsorum karşılıyor.” dedi.

”ORGANİZASYON KALİTEMİZ OLDUKÇA İYİ”

Ülkemizdeki yarış kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyleyen Onaran, ”Yarış standartları diğer yarışlara kıyasla iyi durumda. Tek eksiğimiz seyirci sorunu. İnsanların sporu bilmemesinden kaynaklı böyle bir durum olsa da organizasyonlarda daha önce yaşanan olumsuz durumlar şu an yaşanmıyor.” dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon konulu diğer yazıları okumak için tıkla…
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap