‘Triatlona nasıl başlanır?’ serimize bisikletle devam ediyoruz. Eğer yüzme konulu yazımızı okumadıysanız hemen tıklayın! 👇

Triatlona Nasıl Başlanır? (Yüzme)

Bisiklet branşı oldukça teknik bilgi ister. Triatlona başlamadan önce, bilgi sahibi olmadan dağ bisikleti alan bile var. O halde yine antrenörümüze danışıyoruz, antrenörünüz yok mu? Muhakkak bu sporu yapan bir tanıdığınız vardır? O da mı yok? O halde hemen bir bisiklet mağazasına gidip derdimizi anlatıyoruz. 

Malzemeler:

* Bisiklet 
* Kask 
* Bisiklet ayakkabısı 
* Alt-üst forma 
* Gözlük 
* Eldiven

Şunu unutmayın! Hangi marka bisiklet olursa olsun siz yarış koşacağınız için, bisiklette önemli olan rijit ve hafif olmasıdır. Kadro ve maşa, karbon ya da alüminyum benzeri hafif alaşımlardan olmalı, üstündeki donanım ise yarış komponentleri olmalı. Kadro ölçüsü boyunuza göre olmalı. Jantlar, hafif alüminyum veya Carbon tercih edilmelidir.

Biliyoruz ki herkes kendi bütçesine göre bisiklet bakar, eğer ayıracağımız düşük bir bütçe varsa, ikinci el, az kullanılmış ve malzemesinin darbe almadığından emin olarak almamız gerekmektedir. 

Bisiklet için gerekli olan malzemelerin en önemlisi kaskınızdır. Kaskın görüntüsünün size hoş görünmesi yetmez, en önemlisi darbeye karşı başınızı koruyabilmesidir. Ayakkabınızı bisiklet üstünde giymek istiyorsanız, alırken 2 cırtlı olmasına dikkat edin, aksi halde sadece antrenmanlık olur. Bu yüzden triatlon/bisiklet ayakkabısı olarak alın. 

Ayakkabınızı aldınız ve kilitli pedala geçtiniz, kilitli pedala geçen sporcuların %90’ı ilk ayakkabı ile binişinde düştüğünü söyler. Bunun sebebi normal ayakkabı ile binerken ayağımızı pedaldan rahatça indirmemiz. Ama kilitli pedalla ilk deneyim maalesef aynı değil. 😁 Hemen başlamanızı tavsiye ederim. 😉

Bisiklet Yarışlarını Görüntülemek İçin Hemen Tıklayın!

Bisiklet forması ve bisiklet taytının fosforlu ve dikkat çekici bir özelliği olmasına dikkat edin. Malum ülkemizde sürücüler bizi pek fark etmiyor. Gelelim gözlüğünüze; en önemlisi gözlerinizi sineklerden ve havada uçuşan tozdan korur, gündüz ve gece sürüşüne uygun gözlükler mevcut, tarzı şekli size kalmış. Gidonu (direksiyon) tutarken elinizin uyuşmaması ve yerden gelen darbeleri en aza indirmesi için eldiven takmalısınız. Eğer bisikletten düşerseniz avuç içini en az yara ile kurtarırsınız.

Daha bitmedi!!

Triatlon branşında kullanılan iki çeşit bisiklet vardır; 

* Time Trial: (TT) (Ironman yarışlarında ve draftın yasak olduğu triatlon yarışlarında kullanılır.) 

* Yol bisikleti: Sprint, olimpik ve bisiklet yol yarışlarında kullanılır. Triatlon branşında Aero kadro kullananlar da mevcuttur. Gidonu değiştirerek yarış  için yasal (legal) hale getirebilirsiniz. 

Haydi sürelim!!  

Aaa lastiğiniz mi patladı? Antrenmana çıkarken yanınızda iç lastik, pompa ve levye almayı unutmayın!!😉

Sıradaki yazımızı mutlaka okuyun! 👇

Zülfü Karabulut
Antalya GSİ Antrenörü

Triatlona Nasıl Başlanır? (Koşu)

    1 Yorum

Yorum Yap