⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

Triatlon sporunda bisiklet sürmede dış etkenler (sürtünme kuvveti, yerçekimi, hız) ve materyalden kaynaklanan etkenlerin yanı sıra, iç etkenler de (vücut biyomekaniği) performansı önemli ölçüde etkiler.

Triatlon sporunda yüzmenin ardından yapılan bisiklet esnasında kas grupları, farklı şekillerde çalışmaya başlar.

Bisiklet sürerken hangi kas grupları çalışır?

Kol kasları yüzme sırasında suyu çekerek neredeyse izokinetik kasılarak dirençli hareket yaparken, bisiklet sürme sırasında eller gidonu tutarken, kapalı kinetik pozisyonda durmaktadır. Eksentrik, konsentrik veya izokinetik hareket olmamakta, çok az izometrik hareket olmaktadır. Hatta kol kaslarının bir kısmı dinlenmektedir.

Bacak ve ayak kasları ise yüzme sırasında açık kinetik zincir hareketine benzer kasılmaktayken, bisiklet sürme sırasında tamamen kapalı kinetik zincir egzersizi kas grupları kasılmaktadır. Hatta bu kas grupları agonist ve antagonist olarak, konsentrik ve eksentrik kasılırken, sırasıyla ayağa-bileğe-dize-kalçaya-bele-omurgaya yükler iletilmektedir.

bisiklet-biyomekanigi

Bisiklet sürmenin biyomekaniği ve performans arttırma, sakatlığı önleme yöntemleri üzerine araştırmalar tüm dünyada devam etmektedir.

Bazı bisikletçiler incelendiğinde yetenekli olmasalar da bazı sıkı çalışmalarla daha iyi bisiklet becerileri geliştirmek mümkündür. Pedal verimliliği söz konusu olduğunda durum budur. Vücut biyomekaniğine uygun antrenman modifikasyonları ve sakatlıktan koruma yöntemleri ile doğru toparlanma fazı ile pedal verimliliği artabilir.

bisiklet-biyomekanigi

Yüzmede açıkça görüldüğü gibi, sudaki hızın tek belirleyicisi güç ve şartlandırma değildir. Üstün yüzme strok verimliliği ve yüzme becerisine sahip bir atlet, düşük yüzme strok / becerisine sahip daha güçlü ve daha zinde bir sporcuyu geçebilir. Bisiklet sürmek de aynıdır. En verimli güç çıkışını üreten her pedal strokunda kayma, bir sporcunun mümkün olan en iyi bisiklet performansını sağlamak için güçlerini, koşullarını ve dayanıklılıklarını en üst düzeye çıkarmasına izin verir. Pedal çevirme kapalı kinetik bir beceridir. Pedal çevirme hareketi sabit ve tahmin edilebilir tekrarlardan oluşur. Çevre değişse bile, pedal çevirmenin dinamikleri ve mekaniği aynı kalır. Etkili bir pedal strokunda ayak pozisyonu önemlidir.

bisiklet-biyomekanigi
C:\Users\Deniz\Desktop\YARIŞBUL\lance_armstrong_pedal_stroke.jpg

Oklar pedala her güç uygulanmasındaki büyüklüğü gösterir. 

Bisiklet egzersizi örnekleri

Tek ayaklı pedal çevirme, ölü noktaları izole etmeye yarayan güzel egzersizlerden biridir. Bunu yapmak için, bir ayağınızı pedaldan çıkarabilir, diğer ayağınızı pedal veya ayakları pedallara koyup bırakırken, diğer bacaktan itme ve çekmeyi etkisiz hale getirerek, istediğiniz bacağın hakim olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her bacak için 3 × 30 saniyelik bir sette toplam 3 dakika yapılması, ısındıktan sonra herhangi bir bisiklet egzersizine başlamak için iyi olacaktır.

Kalça fleksörleri doğru bir şekilde gerilmeli, nörokinetik egzersizlerden izole bacak eğitimi de antrenmana eklenmelidir. Hamstringler ve Quadriceps kasları hem konsentrik, hem de eksentrik kuvvetlendirilmeli ve her antrenman sonunda, son stretching teknikleri ile gerilmelidir. Bir profesyonele (atletik trainer veya spor fizyoterapistine) danışılarak bu egzersizler öğrenilebilir.

İlk Triatlon Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Bisiklet sürme esnasında bele binen yükler ile ilgili bilimsel çalışmalar da mevcuttur. En çok yük alan en geniş yüzey bisiklet selesi ve kalça eklemleri, dolayısıyla omurgadır. Sele tipinin doğru seçilmesi, core kaslarının kalça kasları ile birlikte kombine kuvvetlendirilmesi ve gerilmesi çok faydalı olacaktır. Yardımcı egzersiz ekipmanları ile sakrum ve çevresindeki kaslar eğitilebilir. bkz. Sacrowedgy

Terapi ve toparlanma fazı destekleyicileri olarak yurt dışında da oldukça sık kullanılan kupa çekme yönteminden silikon kupalar, vibrasyonlu foam roller, metatarsal ark için ayak pedlerinin kullanılması daha etkili olacaktır. 

Her spor branşına özel performans ölçme yöntemleri vardır. Bisiklet ve triatlon sporunda INSCDY ( https://www.inscyd.com/ )  

Ayrıca zihin dinlendirme teknikleri ve farklı ortamlarda yapılan antrenmanların başarıyı arttırmada etkili olduğu bulunmuştur.

Curtis Cramblett’ın eğitici bilgiler içeren videolarını izlemenizi öneririm.

C:\Users\Deniz\Desktop\YARIŞBUL\bontrager-biodynamic-saddle-posture-comparisons.jpg
Triatlon Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!

Kaynaklar :

1-) https://practicaltriathlon.wordpress.com/2010/11/03/developing-an-elite-level-pedal-stroke/

2-) http://coachrobmuller.blogspot.com/2009_11_01_archive.html

3-) https://infograph.venngage.com/p/94187/biomechanics-of-triathlon

4-) https://www.physicscentral.com/experiment/askaphysicist/physics-answer.cfm?uid=20100126081219

5-) http://www.stillquietplace.com/still-quiet-place-athletes/

Deniz Alkan
Master Physiotherapist | Website

Having graduated from Hacettepe University in 2000, MSc. PT. Deniz Alkan has been actively working on everything regarding physiotherapy for over 20 years. In particular, the training of healthy life coaching in sports physiotherapy studies. The ability to use test and exercise systems, which are rare in Turkey, and the organising of many specific training courses can be applied. Research on sports are continuing with all manner of interest, and love. Deniz, from Antalya, is also an open water swimmer who crossed the strait in the Intercontinental Bosphorus swimming race. She is currently working as a consultant physiotherapist with the Turkish Ministry of Health.

    2 yorum

Yorum Yap