⏱ Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika ⏱

‘Big Guy’ lakaplı ultra maraton koşucusu ve antrenör Özgür Tetik, Yarış Bul’a konuk oldu.

Spora başlama dönemlerinden bahseden Özgür Tetik, ”Spora okul yıllarında oynadığım basketbolla başladım. Çoklu sporların nasıl yapıldığını merak edip 2001 yılında triatlona başladım ve bir sene sonra yarışlarına katıldım. 2003 itibariyle sadece koşuya yöneldim. Uzun bir süre 10k, yarı maraton ve maraton yarışlarına katıldım. 2008 yılından beri ultra maraton ve arazi yarışlarıyla devam ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

24 SAAT BOYUNCA KOŞMAK

Geçtiğimiz Ekim ayında koşu bandında 24 saat koşarak ülkemizde bir ilki gerçekleştiren Tetik, ”Yurt dışında bu etkinlik TechnoGym koşu bantlarında yapılıyor. Ben de TechnoGym firmasının antrenörüyüm ve beraber böyle bir etkinliği ülkemizde hayata geçirmek istedik. Burada asıl hedef, 24 saat boyunca koşu bandı üstünde koşmak değil, ‘Bir insan bedeni 24 saat boyunca koşabiliyorsa sen de bir yarım saat koş.’ demekti aslında. Beklediğimden daha farklı yerlere ulaştı. Avrupa’nın çeşitli yerlerinden birçok mesaj aldım. Böyle bir girişimi değerli bulup koşuya başlayan insanlardan mesaj almak, beni çok mutlu etti.” dedi.

24 saat koşu sırasında mental olarak hiçbir zaman kırılmadığını belirten Tetik, ”Yaklaşık 192 km. mesafe katettim. Fiziksel olarak insan ister istemez yıpranıyor. Mide sorunu haricinde herhangi bir olumsuz durum yaşamadım. Etkinlik öncesi ve sonrası vücudumda negatif bir olguya rastlamadık.” dedi.

”ORGANİZASYONLARDA ARTI YANIMIZ YOK”

Yurt dışı organizasyonlarına kıyasla ülkemizdeki organizasyonları karşılaştıran Tetik, ”Onların yanında çok artımız yok. Ülkemizde bulunan doğal güzellikleri artı olarak söyleyebilirim. Kapadokya, Karadeniz, Didim, İstanbul gibi örnekleri verebilirim. Fakat organizasyon dediğiniz zaman teknik çok önemli. Yaptığınız işe gerçekten hakim olmak çok önemlidir. Organizasyonu yapan şirket olarak bir maddi gücünüzün olması gerekir. Avrupa’da çoğu organizasyonlar güçlü ekip ve güçlü markalarla ilerliyor. Ülkemizde bu alanda organizasyon yapmamış firmalar, spor organizasyonu yapıyor. Elbette ülkemizde bu işi doğru yapan firmalar da mevcut fakat denge çok önemlidir. Bir yarışa gidip gerçekten mutsuz olabilirsiniz.” dedi.

Likya Yolu’nda koştuğu ilk yarışı unutamadığını belirten Tetik, ”Fizik olarak farklı bir insanım. Koşucu gibi değilim. Yarışa 65, 70 kiloluk insanların yanında 95 kiloyla katıldım. Bu yarışla birlikte bana ‘Big Guy’ lakabı takıldı. Kampta her şeyi siz tedarik ediyorsunuz. Çantanızı sırtınızda taşıyorsunuz. Organizasyon konsept olarak sizlere sadece su veriyor. Şartların ağır olmasından dolayı oldukça zorlandım.” dedi.

”İKİ SENE HEDEF KOYMAMALISINIZ”

Spora başlarken ve başladıktan sonra herkes için değişik faktörlerin olduğunu belirten Özgür Tetik, ”Ailede bulunan genetik özelliklerden tutun, çocukluğunuzda yapmış olduğunuz sporla bile ilişkilidir. Benim gibi basketboldan da gelebilirsiniz, kürek branşından da gelebilirsiniz. Hiçbir şey yapmayıp, koşu branşına da başlamış olabilirsiniz. İlk olarak alt yapıyı oluşturmanız gerekir. Benim dozajlarda, benim mesafelerde branşı, fiziksel ve mental açıdan kendinize öğretmeniz iki senedir. İki sene içerisinde sert hedeflerin koyulması taraftarı değilim. Fakat iki sene insanlara uzun geliyor. Koşunun içerisinde birçok kategori mevcut. Spora başlayacaklar önce neyi istediğinin kararına varmalı. Örneğin, eşim benimle birlikte koşmaya başladı. Yol yarışına gittik ve ‘Ben koşmak istemiyorum.’ dedi. Daha sonra arazi yarışına gittik ve aşık oldu. Altı senedir araziden çıkmıyor. Koşuyu nerede ve nasıl yaptığınız çok önemlidir.” dedi.

”HER ŞEYDE KİMYASAL MEVCUT”

Takviye gıda alımı hakkında görüşlerini belirten Tetik, ”Bu büyük bir sektör. Ne olduğu bilinmeyenden tutun da çok iyi markalara kadar her şey mevcut. Gençlik dönemlerimde kuvvet antrenmanı yaparken supplement kullandım. Şu anda kullandığım supplementleri, ortopedist eşliğinde alıyorum. Uzun mesafe yarıştığımdan dolayı dolayı eklem sağlığım için kullanıyorum. Beslenmedeki yetersizliklerden dolayı takviye almam gerekli. Örneğin, sizden 3-4 kat fazla süre antrenman yapıyorumdur ve takviye gıda almam gerekir. Bu takviyeyi illa supplement olarak düşünmeyelim. Ekstra bir öğün de olabilir. Ben tamamen kimyasal olan maddelere, halka bilip bilmeden önerilerde bulunanlara karşıyım. Bugün markette bile hemen hemen her şeyde kimyasal mevcut.” dedi.

Sporcu kişiliği, antrenörlük kariyeri ve aile hayatı arasındaki tempodan bahseden Özgür Tetik, ”Ben planlamalarımı öğrencilerime göre yapıyorum. Çünkü gelen öğrencilerin de bir işi var ve benim onlara uymam gerekiyor. Hafta sonu bir gün mutlaka çalışmam. İki köpeğim, eşim ve ben 24 saat beraber yaşıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı yaklaşık 15 yarışa katılıyoruz ve sürekli seyahat ederek geçirdiğimiz renkli bir hayatımız var.” dedi.

Gelecek hedeflerinden bahseden Özgür Tetik, ”İki senedir kurada çıkmadığım UTMB yarışına katılma hedefim var. Kurada çıkmanız için başka yarışlara katılıp, puan toplamanız gerekiyor. İki sene kura çıkmayınca üçüncü sene otomatik olarak çıkıyorsunuz. Bu yüzden Ağustos sonu oraya katılma hedefim var. Önümüzdeki senelerde Spartathlon koşma hedefim mevcut. Koşmak istediğim özellikle bu iki yarış var diyebilirim. Elbette diğer yandan katılacağımız yarışlar, hayata geçirmek istediğimiz başka projeler mevcut. Bunlar için doğru zamanı bekleyeceğiz.” dedi.

”EN GÜZEL HEDİYE AYAKKABI”

Sevgililer günüyle alakalı yorumlarda bulunan Tetik, ”Bizim aramızda en güzel hediye ayakkabıdır. Biz doğum günü kutlamıyoruz. Onun yerine eşim ve ben birbirimize sportif seyahatler alıyoruz. Bir sporcu için hediye almak istiyorsanız, yaptığı spor dalıyla ilgili hediye almanızda fayda var.” dedi.

SAĞLIK, KEYİF, PERFORMANS

Yarış Bul takipçilerine de mesaj gönderen Özgür Tetik, ”Benim üç basamağım vardı. Öncelikle ne yapıyorsanız sağlığınıza dikkat edin. Daha sonra neyle uğraşıyorsanız ondan keyif almaya çalışın. Doğru işte sağlıklıysanız ve keyifliyseniz performansınız artacaktır.” dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap