Atletizm Federasyonu’ndan Uğur Mumcu Yol Koşusu Yarış Direktörü Süha Günermengi, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Günermengi, Uğur Mumcu Yol Koşusu’nu dinleyenlere anlattı.

2009 yılında Kartal Belediyesi tarafından başlatılan ve bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek organizasyonda, iki günde kayıtlar tükendi. Yarışta, Türkiye’nin farklı noktalarından gelen bin sporcu ter dökecek.

Uğur Mumcu Yol Koşusu’nda ‘Gençler, Büyükler, Masterler’ olmak üzere üç kategorinin bulunduğunu belirten Günermengi, ‘’Katılımcıların %60’ı erkek %40’ı bayan olması bekleniyor. Ayrıca takım koşusu kategorimizde 3+1 kişi olarak da yarışabiliyorsunuz. Takımların daha önceden üç sporcu bir yedek olarak bize beyan etmeleri gerekiyor. Yarış sonunda da en fazla puan alan takım sıralamaya giriyor. Bu kategoride yarışan sporculara ayrı ödül veriliyor.’’ dedi.

Uğur Mumcu Koşusu’nun rağbet görme nedenini açıklayan Günermengi, ‘’İstanbul’da 5-10 km yol koşusu olarak çok fazla yarış olmadığından ve Uğur Mumcu Mahallesi’nde yapıldığı için rağbet görüyor.’’ dedi.

Yarışa katılım ücreti olmadığını belirten Süha Günermengi, ‘’Kartal Belediyesi tarafından yapıldığı için herhangi bir ücret alınmıyor. Sembolik olarak her kategoride 2000, 1500, 1000 TL ödüller veriyoruz. Ayrıca yarışı bitirenlere kitap, madalya veriyoruz.’’ dedi.

Yorum Yap