⏱ Tahmini Okuma Süresi: 1,5 dakika ⏱

Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından düzenlenen, 2019 sezonu Yaş Grupları Erkekler Kategorisi’nde birinci olan başarılı Triatlet Barış İlhan, yarisbul.com’a konuk oldu.

Spora başlama dönemlerinden bahseden İlhan, ”5 yaşında yüzmeye başladım. Üniversite sonrasına kadar yüzme hayatım devam etti. Ağırlık yaparken sakatlandım ve yüzemez hale geldim. Bu esnada koşuya başladım ve amatör olarak yarışlara katıldım. İlk olarak Bodrum Global Run yarışına katıldım. Koşunun yanına bisikleti de ekleyince triatlon yapmaya başladım. 2015 yılında ilk kez Budapeşte’de Half Ironman yarışına katıldım ve sonrasında gerek yurt dışı gerekse yurt içi yarışlara katılarak daha profesyonel çalışmaya başladım.” dedi.

İlk Triatlon Nasıl Yapılır?

Kamp dönemi ve antrenman süreçlerine değinen başarılı triatlet, ”7 gün antrenman yapıyorum. Çalıştığımdan dolayı sadece iş çıkışı antrenmana vakit ayırabiliyorum. Antrenmana başlamam saat 8 gibi oluyor. Günlük 1 – 1,5 saat antrenman yapıyorum. Hafta sonları antrenman süresi daha uzun oluyor. Haftalık 8 – 9 saat antrenman yapıyorum.” dedi.

”YOĞUN ÇALIŞANLARA TAKVİYE GEREKİYOR”

Takviye gıda hakkında olumlu yorumlar yapan İlhan, ”Bizler gibi hem çalışıp hem de hobiden hallice spor yapanlara takviye gerekiyor. Biliyoruz ki pazardan aldığımız sebze ve meyveler doğal değil. Sağlıklı beslendiğini sanan bir insan bile yeteri kadar sağlıklı beslenemiyor. Sarf edilen efor düşünüldüğünde bir sporcunun aylık diyet programının olması gerekiyor. Takviye ürünlerin kullanılması antrenmanın kalitesini de belirliyor. Antrenman sonrası toparlanacak şekilde beslenirsek bir sonraki antrenmanda ona göre gelişim oluyor. Herbalife destek ürünlerini kullanıyorum. Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında aldığım ürünler var. Bu sayede antrenmanlarım hem istediğim gibi oluyor hem de her yaptığım antrenman sonrası bir sonraki antrenmanım için hazırlık sürecine başlamış oluyorum.” dedi.

Dinlenmenin de antrenman sürecine katkılarının oldukça büyük olduğunu belirten İlhan, ”Düzenli uyku ve dinlenme ne kadar iyi olursa gelecek antrenmanlarda yüklenmeler ona göre oluyor. Maalesef dinlenme konusunda yaşadığım sıkıntılar yüzünden yoğun antrenmanlar sonrası sakatlanmalar yaşadım. Antrenman ne kadar önemli olsa da beslenme ve dinlenme bir o kadar da önemlidir.” dedi.

2020 sezonu beklentilerinden bahseden Barış İlhan, ”Federasyon yarışlarını yine takip etmeye devam edeceğim. Duatlon ve triatlon yarışlarının yanında bu sene ilk kez Ağustos ayında Kopenhag’da Full Ironman yarışı koşacağım. Şu anda bunun hazırlıkları devam ediyor.” dedi.

YARIŞ ATMOSFERİ İÇİN DUATLON!

Duatlon yarışlarının öneminden bahseden İlhan, ”Duatlon yarışları yüzmesi çok iyi seviyede olmayan ama triatlon yapmak isteyenler için bir başlangıç olabilir. Herhangi bir yaş grubu sporcusu, koşu ve bisikleti bir arada götürebilse de yüzme konusunda çekinebiliyor. Duatlonlar, bu konuda yarış atmosferini görmek açısından oldukça önemli. Aynı şekilde aquatlon içinde aynılarını söyleyebilirim. Bisikleti olmayan birisinin yüzme ve koşu ile triatlona bağlanabilir.” dedi.

”ORGANİZASYONLARDAKİ KALİTE ARTIYOR”

Organizasyonların kalitesinden övgüyle bahseden İlhan, ”Organizasyonlarda ki kalitenin artması yaş grubu sporcularını çeken bir etken. Yaş gruplarında farklı bir beklenti olabiliyor. Organizasyonların içeriği, trafik kuralları, beslenmesi, sonuçların açıklanması, ufak bir detay bile yaş grubu sporcusunda negatif bir ortam oluşturabiliyor. Organizasyonda olan ufak bir sıkıntıyı büyütüp reklamını kötü yapabiliyor. Geçtiğimiz sezon organizasyonlarda kendi adıma en ufak bir sıkıntı yaşamadım.” dedi.

Geçtiğimiz sezon yakaladığı başarıdan söz eden İlhan, ”Aldığım sonuçları ve o sonuçlardan gelen puanları topladığımda sakatlık durumu olmadığı takdirde final yarışı sonrası kürsüde olacağımı biliyordum. İtalya’da ilk kez olimpik mesafe Ironman koştum. Beni sene içerisinde en çok mutlu eden olay bu yarışda 3. olup kürsüye çıkmaktı. Polonya ve Türkiye’de Half Ironman yarışına katıldım. Buralarda da yarış bazlı olarak koyduğum hedeflere ulaştım.” dedi.

”KURAL VARSA UYULMASI GEREKİYOR”

Yurt dışı ve yurt içi organizasyonları kıyaslayan İlhan, ”Yurt dışındaki yarışlar Türkiye’deki yarışlardan pek farklı değil. Antalya’da yapılan Ironman yarışının da yurt dışında yapılanlardan farkı yok. Draft konusundan bahsedecek olursak yurt dışındaki yarışlarda da vardı. Yarışlara verilebilecek hakem sayısı belli. Büyük parkurlarda binlerce sporcu oluyor. İllaki o yarışlarda hakemler yetersiz kalacaktır. Burada sorumluluk sporcuda olmalı. Öyle bir kural varsa uyulması gerekiyor.” dedi.

İki sene önce Almanya’da yaşayan Can Adıgüzel ile başlattıkları We Love Tri oluşumunu anlatan İlhan, ”İkimiz de spor geçmişine sahibiz. Can, Nesta adında koçluk programını tamamladı ve triatlon koçu oldu. Ben de benzer bir eğitim olan Ironman sertifika programını tamamladım. ‘Ironman Sertifikalı Koç’ unvanını almış oldum. Bizim tecrübeli kısmımıza akademik kısmı da ekledik. Eğitim sırasında aldığımız bilgileri kendimizde de uygulayarak daha doğru yola ulaşıyoruz. İlk defa triatlon yarışına hazırlanan, ilk defa Antalya’da Half Ironman yarışına hazırlanan sporcularımız oldu bu sene. Herkesin kendince bir hedefi oluyor. Kimisinin hedefi yarışı tamamlamakken, kimi daha agresif hedefler koyabiliyor. Bu anlamda sporla uğraşan sayısının artmasına katkımız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Triatlonun oldukça maliyetli olduğundan ve sponsorlarından söz eden İlhan, ”Kullandığım yol bisikletini Herbalife ve Aktif Pedal aracılığıyla aldık. Aynı zamanda Vestel’in bir çalışanıyım ve iki senedir yarışma sponsorum Vestel oluyor. Umarım 2020 yılında da bu anlaşmalar devam eder. Çünkü herkesin bildiği gibi yurt dışında yarışlara katılmak oldukça maliyetli. Bisikletle ilgili tüm sorunlarıma Aktif Pedal koşuyor. Ayrıca gözlük sponsorum olarak Oakley de mevcut.” dedi.

yarisbul.com takipçileri için de mesaj yollayan Barış İlhan, ”YarışBul, yüzme, bisiklet ve koşu kategorilerinde planlanan yarışları göstermesi ve tarihleri de paylaşıyor olması sezon planlaması yapan sporcu ve antrenörler için işi kolaylaştıran bir arayüz oluyor. Ufak bir araştırmayla aylık planlama, yarış seçimi gibi aksiyonları alabiliyoruz.” dedi.

Röportaj: Gürsel Üzal

Triatlon Konulu Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın!
Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap