Spor filmleri serimizde geçtiğimiz hafta bisiklet konulu filmleri siz değerli takipçilerimize sunmuştuk. Bisiklet Tutkunları İçin 10 Film Önerisi

Bu haftaki önerilerimiz yüzme tutkunlarını ilgilendiriyor. Güzel bir haftayı bolca spor filmi izleyerek kapatmaya ne dersiniz?

Welcome (7,5/10 · IMDb)

Bilal, 17 yaşında Irak’lı bir gençtir. Ülkesinden göç ederek Fransa’ya gelir ve buradan da İngiltere’ye geçmek amacındadır. Çünkü orada tanıdığı bir kız onu bekler. Fakat yasal yollarla geçiş yapamayacağını anlayan Bilal, şimdiye kadar kimsenin aklından geçirmediği bir yöntemi deneyecektir. Berlin ve Cesar film ödüllerine layık görülen yapım, Irak’tan yola çıkan bir gencin yaşadığı dramatik yol öyküsünü aktarıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Swimming Upstream (7,1/10 · IMDb)

Avustralyalı olimpik yüzücü Tony Fingleton’un gerçek hayatını anlatan filmde; sorunlu bir ailede büyüyen Tony Fingleton, küçük yaştan itibaren Avustralya’nın en iyi yüzücüsü olmak için çalışmaktadır. Ancak önünde, kendi kardeşini ona karşı daha çok destekleyen bir baba ve onun bitmek bilmeyen alkol sorunları durmaktadır… Akıntıya karşı mücadele eden Tony Fingleton; başarının zor şartlar altında kalınsa da, yılmadan çalışmakla mümkün olabileceğini kanıtlıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Soul Surfer (7/10 · IMDb)

2011 yılı Amerikan yapımı olan filmimizde sol kolunu bir köpek balığı saldırısında kaybeden sörfçü Bethany Hamilton’ın hikâyesi anlatılıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

The Guardian (6,9/10 · IMDb)

Ünlü oyuncu Kevin Costner’ın başrolünde oynadığı film, Ben Randall adındaki usta bir kurtarma yüzücüsünün hikayesini anlatıyorRandall bir gün görevli olduğu büyük bir kurtarma operasyonunda başarısız olur ve girdiği bunalımın ertesinde işinden de uzaklaştırılır. Hayatına yüzücü eğitmenliği yaparak devam eden Randall, öğrencilerinden biri olan Jake Fischer’ın yeteneğini fark eder ve onun tüm ukalalığına rağmen iyi bir kurtarma yüzücüsü olması için elinden geleni yapar. Öğrenci ve eğitmen arasındaki bu ilişki zamanla bir baba oğul seviyesine kadar gelecektir.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Children of Glory (6,9/10 · IMDb)

1956 yılında geçen filmde Sovyet bloğunun hegemonyası altında küçük ve köle bir ülke olan Macaristan’ın efsanevi su topu takımı anlatılıyordu. Takım, çok başarılı olmasına rağmen Sovyetler sürekli Macar takımının başarılarını engellemeye çalışır. Bir gün bu iki takım Melbourne’deki olimpiyatlarda karşı karşıya gelirler. Tam o sırada Macaristan halkı da Sovyetler’e baş kaldırmıştır ve sudaki bu maç da bir nevi o savaşın devamı gibidir. 

Fragmanı izlemek için tıklayın!

The Finishers (6,7/10 · IMDb)

Julien 17 yaşında , beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalye mahkum bir gençtir. Ona duydukları sevgiye rağmen, ailesi sakatlıklarıyla uğraşmanın zorlukları yüzünden giderek dağılıyor. Julien, babasıyla bağ kurmak için kendisine, daha önce babasının da yarıştığı bir triatlon olan Nice’deki Ironman yarışında (Fransız Rivierası) kendisiyle yarışmaya devam etmesini istiyor.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

No Breathing (6,5/10 · IMDb)

Yüzme yarışı dünyasının konu alındığı filmimizde, Woo-Sang (Lee Jong-Suk) milli bir yüzücüdür ve daima birinci sırada yer alır. Won-Il (Seo In-Guk) yetenekli bir yüzücüdür ama spor yapmayı bırakmıştır fakat sonradan geri döner.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

L’effet aquatique (6,2/10 · IMDb)

40 yaşındaki vinç operatörü Samir (Samir Guesmi) tesadüfen tanıştığı Agathe’dan (Florence Loiret Caille) çok hoşlanır. Yüzme öğretmeni olduğunu öğrendiği kadına yaklaşabilmek için, çok iyi bir yüzücü ve dalgıç olmasına rağmen yüzme bilmiyormuş numarası yaparak ders almaya başlar. Başlarda her şey yolunda görünmektedir, ancak Samir’in yalanı ortaya çıkınca Agathe’ın kalbini yeniden kazanması için çok çabalaması gerekecektir.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Pride (6,1/10 · IMDb)

2007 yılı ABD yapımı olan filmimiz, 1974 yılında geçiyor. Hayat, üniversite mezunu olduğu halde bir siyahi için iş bulma açısından oldukça zor bir yerdir. Kendisi için çıkış yolu ararken aniden bir yöntem keşfeder. Jim Ellis, Filedelfiya’da sorunlu gençler için yüzme takımı kurmaya karar verir. Bu işi gerçekleştireceği yerde rehabilitasyon yapılmaktadır. Ellis’in her şeyi ile adandığı bu görevde bir gün bir grup siyahi genç gelir. Bu gençler kısa süre önce bir basketbol sahasından kovulmuşlardır. Şimdi mükemmel yüzücü olmaları için bir fırsat yakalamışlardır. Ellis ise bu noktada en büyük destekçileridir.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

12 Feet Deep (5,6/10 · IMDb)

Genelde gölet ya da denizde geçen gerilim ve korku filmleri bildiğiniz gibi ya köpek balıkları saldırısı ya da çeşitli canavarların insanlara saldırmasını konu alır. 12 Feet Deep – The Deep End filmi ise iki kardeşin bir havuza giderek orda nefes tutma yarışı yapmalarını konu alıyor. Sırayla deneme yapıp hangisinin kaç dakika nefesini tutabildiği kaydedilirken geç saat olduğunun farkına varmazlar ve onlar içerideyken havuzun koruyucu örtüsü kapanır ve iki kardeş havuzun içinde kalırlar. 😱😱

Matt Eskandari’nin yönettiği filmde Testere serisinin baş kahramanı Tobin Bell’de yer almaktadır.

Fragmanı izlemek için tıklayın!

Filmleri izlerken oturduğunuz yerde yüzme hareketi yapmak serbest 🙂

Gürsel Üzal
İçerik Yöneticisi - Proje Asistanı

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü mezunu olan Gürsel Üzal, Antalya yerel radyolarında spikerlik ve TRT Antalya Radyosu'nda yapım asistanlığı yapmıştır. 5 sene boyunca Beşiktaşla Transfer'de Genel Yayın Yönetmenliği yapan Üzal'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Webrem adında deprem konulu kısa filmi de vardır.

Yorum Yap