İki yıl önce yüzme ve sağlığımız  konulu çok ilginç bir konferansa katıldım. Konuşmacı, Teksas Üniversitesi Kardiyovasküler Yaşlanma Araştırmaları Laboratuarı direktörü Dr. Hirofumi Tanaka idi. Saygı değer bir araştırmacı olan Tanaka’ya göre yüzmenin sağlığa yararlı olduğuna dair çok az, hatta hiçbir bilimsel kanıt yok.

Yüzücüler, özellikle de ultra mesafe yüzücüleri, diğer sporculara göre daha yağlı olma eğilimindedirler. Yüzmek kan basıncını düşürür, fakat bisiklet ya da koşu kadar düşürmez. Yüzücüler, kandaki insülin seviyesi miktarına göre sedanterler ve koşucuların arasında yer alır, fakat detaylı araştırmalara göre neredeyse fark hiç yoktur. Koşucuların HDL (iyi huylu kolestrol) seviyeleri oldukça yüksekken yüzücülerin HDL seviyeleri sedanterlere yakındır. (Tanaka, 2010) Mevcut araştırmalara göre yüzme tembeller için bir spor, fakat ben öyle düşünmüyorum.

Deneklerin gerçek iş yükünü bir egzersiz bisikleti ya da koşu bandındaki gibi kontrol etmek mümkün olmadığı ve bilimsel ölçümleri yapmak zor olduğu için yüzme konusunda yeterli araştıma yok. Ortalama bir sporcu GPS ve nabız bantları yardımıyla görece eforunu ölçebilirken havuzdaki bir sporcunun bilimsel ölçümlerini yapacak teknoloji oldukça az tesiste mevcut.

Yüzücüler ve Vücut yağı

Neden yüzücülerin diğer sporculardan daha fazla yağ dokusu (adipose) vardır? Evet, yağ yüzerlilik ve izolasyon için iyidir, fakat tipik bir yaş grubu sporcusu “Biraz daha kalın bir yağ dokusuna sahip olup yüzme verimliliğimi arttırayım” diye düşünmez. Belki de cevap beynimizin daha derinlerinde gizlidir. Bir teoriye göre vücudunuzu soğuk suya daldırmak (20C ve altı) açlık hissini tetikliyor. Beyniniz bunun geçici bir durum olduğunu algılamıyor ve çeşitli hormonlar salgılayıp dokulara daha fazla yağ depolaması emrini veriyor. Bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duymanıza sebep oluyor. Aslında yüzme sırasında harcanan kalori miktarı koşu veya bisiklet sırasında harcanana yakınken, soğuk su sebebiyle öğünümüzün miktarı artıyor ve buna bağlı olarak da yüzme sonrası aldığımız kalori gerçekte ihtiyacımız olandan daha fazla oluyor.  

Koşu ve bisikletten daha düşük şiddette/yoğunlukta olmasına rağmen yüzmenin neden kurt gibi acıkmama sebep olduğunu sıklıkla düşünürdüm. Ne kadar kısa veya uzun antrenman yaptığıma bakmaksızın havuzu hep çok aç bir şekilde terk ederim. Kısacası eğer sizin de fazladan izolasyona ihtiyacınız yoksa yüzme sonrası beslenmenizi iyi planlayın ve planınıza uyun. Eğer orta-yüksek şiddette 90 dk ve üzeri antrenman yapmıyorsanız ve 24 saat içinde başka antrenmanınınz yoksa günlük dengeli besinleriniz boşalan glikojen veya yağ depolarınızı doldurmanız için yeterlidir. Eğer bir öğünden hemen önce yüzmüyorsanız, yüzme sonrası açlığınızı bastırmak için yanınızda protein ve iyi yağlardan oluşan sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilir ve kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Eğer açlığınız devam ediyorsa yüzme antrenmanlarınızın sonuna koşu antrenmanı ekleyebilirsiniz. Zira koşu hormonel yanıtlarla açlığı bastırır ve vücut ısısını yükseltir. (Russell, Willis, Ravussin, & Larson-Meyer, 2009).

Siz yüzme antrenmanlarından sonra neler yiyorsunuz? Cevaplarınızı yorum olarak paylaşır mısınız?

  • Tanaka, Hirofumi. “Swimming and Cardiovascular Risks”. McCraw Lecture at The University of Texas at Austin. February 26, 2010.
  • Russell RR, Willis KS, Ravussin E, & Larson-Meyer ED. (2009). Effects of endurance running and dietary fat on cirbulating ghrelin and peptide YY. J Sports Sci Med. 8(4):574-583.

Bu yazı Tammy Metzger ‘in trainingpeaks.com sayfasındaki yazısından tercüme edilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışların Güncel Tarihleri İçin Tıklayın!

Yorum Yap