Sakatlıklar her spor branşında, her yaş ve seviyede görülebilir demiştik. Bunun için de sakatlıkları tanımak, engellemek için gerekeni bilmek ve yapmak, oluşmuşsa da tedavisi için ne yapabileceğimiz konusunda fikir sahibi olmak gerekir.

Yüzücülerde en sık görülen omuz sakatlığından sonra bu hafta yine sık görülen yüzücü dizi ya da kurbağacı dizi denen sakatlanmadan bahsedeceğim.

Diz eklemi vücudumuzda en çok yük taşıyan eklemlerden biridir. Bu önemli görevi nedeniyle de bir çok ligament ve doku tarafından desteklenmektedir. 

Gerek yaşam tarzımız, gerek antrenmanlarla dizlerimize gereğinden fazla ya da alışılmışın dışında yüklenmemiz sonucunda destek dokularda, ligamentlerde, eklemin kendinde sakatlıklar meydana gelebilir.

C:\Users\BOZUEKREN\Desktop\DİZ.jpg

Yüzücü dizi  daha çok kurbağa stilinde yüzenlerde, su topu ve senkronize yüzme gibi makas-eggbeater hareketini kullanan sporcularda görülür. 

Yanlış teknikle yüzmek, doğru teknikte dizi aşırı kullanmak-overuse ya da kalça eklemindeki esneklik ve güç eksikliğinin diz tarafından tamamlanma çabası sonucunda gelişebilir.

Kurbağa yüzmede diz fleksiyon ve eksternal rotasyon denilen dışa döndürme hareketini yaparken makasta fleksiyon ve internal rotasyon yani içe döndürme hareketini yapar. Dizin bu hareketleri yapmasına kalça eklemi de yardımcı olur.

Tüm bu hareketler diz ve kalça ekleminin doğal hareket yapısında olmadığı için aşırı ya da yanlış yüklenme ile iç ve dış çapraz bağlarda zorlanma ve sakatlanmaya neden olabilir.

Her zaman bahsettiğim gibi hangi branşı yapıyor olursanız olun, ısınma ve soğuma sakatlıklardan korunmada çok önemlidir.

Yüzme sporunda da karada yapılacak olan güçlenme ve esnetmeler sakatlıkları önlemede önemlidir.

Diz sakatlığını önlemek için karada özellikle kalça, uyluk ve dize yönelik güçlenme ve esnetme çalışmaları, havuzda ise uygun ısınma ve uygun soğuma antrenmanı yapmak gerekmektedir.

Sakatlanma durumunda  diz ve çevresinde ağrı olur ve ağrı dizin kullanımı ile artar. 

Ağrıdan kaçınmak, gerekli güçlenme hareketlerinin yapılması, antrenmanların sporcu dostu doktor ve fizyoterapist ile birlikte planlanması antrenman kaybı yaşamadan iyileşmek için önemlidir.

Sevgili fizyoterapistimiz Deniz Alkan esnetme ve güçlenme çalışmaları ve sakatlanma sonrası rehabilitasyon ile ilgili gerekli bilgi paylaşımını haftaya yapacaktır.☺

Sağlıkla kalın!

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap