Bu hafta da yüzücülerden devam edelim ve omurga diyelim☺

Omuz sakatlığı kadar sık olmasa da elit yüzücülerde %10-15, amatör yüzücülerde %80’e varan oranda boyun, sırt ve bel ağrısı, sakatlığı gelişebildiği gösterilmiştir…

Omurgamız vücudumuzun çatısıdır. Dik durabilmemizde, hareket etmemizde, nefes almamızda, kalbimizin düzgün çalışmasında etkilidir. İçinden geçen spinal kord- omurilik tüm vücudumuzun hareketsel ve duysal sinirlerini taşır.

Omurgamız 33 adet omur, omurlar arasında diskler ve sinirleri taşıyan omurilikten oluşur.

7 tane servikal-boyun, 12 tane torasik-göğüs, 5 tane lumbar- bel, 5+4 tane sakral+koksiks- kuyruk sokumu omuru vardır.

Disklerin görevi omurlara binen yükü azaltmaktır. 

Omurganın çevresinde omurgayı desteklemek, korumak ve hareketlerine yardımcı olmak üzere derin ve yüzeyel birçok kas vardır

Peki yüzme gibi sırt kaslarının çok çalıştığı bir disiplinde neden sakatlanmalar olur?

Elit yüzücülerde bu tip sakatlıklar tekrarlayan geri bükülme hareketine ya da karada veya suda aşırı güç uygulamaya bağlı olarak oluşabilir. Özellikle kelebek, kurbağa gibi stillerde belin geriye bükülme hareketinin tekrarlayan kereler ve aşırı güç uygulanarak yapılması sonrası bel ağrısı, spondilolizis denen omurlarda stres kırığı, spondilolistezis denen omurun öne doğru yer değiştirmesi, disklerde aşınma gelişebilir. Bel bölgesinde genelde tek taraflı, antrenman ile artan, dinlenmekle geçen ağrı görülür.

Amatör yüzücü ve triatletlerde ise genellikle yetersiz teknik ya da orantısız kas yapısı nedeniyle boyun, sırt, bel sorunları ortaya çıkar. 

Yüzerken vücut ve kafa pozisyonunun doğru olmaması, vücut rotasyonunun doğru teknikte yapılmaması, kalça fleksörleri denen kas grubunun güçlü, gövde-core ve kalça kaslarının güçsüz olması sonucu boyun, sırt, bel ağrıları gelişebilir. 

Uzun süre tahta-board kullanarak yüzmek, sadece tek taraftan nefes almak da boyun ağrısına neden olabilir.

Omurgada herhangi bir ağrı duyulması durumunda konunun uzmanı bir doktor veya fizyoterapist ile görüşmeli, varsa sakatlığın ilerlememesi için önlem alınmalı çünkü omurga sakatlıklarının ilerlemesi sinir hasarlarına, ameliyatlara hatta sporu bırakmak zorunda kalmaya kadar varabilir!

Esas amaç her zaman sakatlıklardan korunmak olduğu için yaptığımız spora uygun esneklik, daha doğrusu mobilite egzersizleri ve güç egzersizlerini bilmeli ve uygulamalıyız…

Yüzücülerde boyun, sırt ve bel ağrıları her zaman omurga rahatsızlığı da olmayabilir. Eski bir yüzücü olarak sırtımın ağrımadığı tek bir gün hatırlamıyorum… Omurga boyunca yerleşen kasların aşırı kullanımı, soğuk, duruş bozukları gibi birçok sebebe bağlı olarak da ağrı duyulabilir. Masaj, kupa tedavisi, kızıl ötesi ışık, akupunktur gibi tedavilerle kas spazmlarının dolayısıyla da ağrıların azaltılması sağlanabilir. 

Boyun, sırt, bel ağrılarının tedavisi için yüzme önerilirken yüzücülerde bu ağrıların görülmesi çelişki olarak gözükse de mekanik ciddi bir hasar olmadığı sürece doğru teknik, doğru esneklik, mobilite ve doğru güç egzersizleri kullanılarak, yeri geldiğinde de kas spazmları için yardım alarak ağrısız ve sağlıklı bir hayat sürdürebiliriz☺

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap