Sakatlıklar, yaralanmalar hemen her spor branşında, hemen her yaş ve seviye sporcuda izlenebilir. Sporcunun performansını çoğunlukla azaltır hatta bazı durumlarda yarışmasını bile engelleyebilir. Bu sebeple sakatlıkların gelişmeden önlenmesi çok önemlidir!

Sakatlıkları önleyebilmek için sakatlıkları tanımak gereklidir. Birkaç hafta boyunca sizlere sık görülen spor sakatlıklarından bahsetmeye çalışacağım. 

Eski bir yüzücü olarak yüzme sporunda sık görülen sakatlılardan başlamak isterim☺ 

Yüzücülerin yaklaşık %30’unda sakatlıklar gelişmekte, bu sakatlıkların 1/3’ünü omuz sakatlıkları oluşturmaktadır. 

Omuz eklemi top soket formunda, her yöne doğru hareket edebilen bir eklemdir. Çevre kaslar, ligamentler, bağlar omuz ekleminin sabitlenmesinde görev alırlar.

Omzu sabitleyen en önemli kas grubu Rotator Manşet kaslarıdır. Bu kaslar: 

Kolu dışa doğru açan Supraspinatus, kolu dışa doğru çeviren Infraspinatus ve Teres minör, kolu içe doğru çeviren Subscapularistir.

Aşırı yüklenme, yanlış teknik, aşırı esnek veya gevşek eklem, kaslar arasında güç dengesizliği gibi sebeplerden omuz sakatlanmaları gelişebilir. 

Omuzda enflamasyon, rotator manşet tendiniti veya yırtığı, impingment (=sıkışma) sendromu, biseps tendiniti, bursit görülebilen omuz sakatlıklarındandır.

Hemen hepsinde egzersizle tetiklenen noktasal veya yaygın ağrı duyulur. İstirahatle azalır. Eğer ciddiye alınıp tedavi edilmezse sporu bıraktıracak kadar ciddi ağrılara yol açabilir.

Yazının başında bahsettiğim gibi, yapmamız gereken en önemli şey, sakatlanmayı önlemek olmalıdır. Bunun için; 

  • antrenmana başlamadan uygun ısınma, 
  • doğru teknikle, spor yaşımız ve deneyimimize uygun dozda antrenman
  • antrenman sonrası uygun soğuma yapmak önemlidir. 

Omuz güçlendirme egzersizleri, core stabilizasyonu da yüzme sporunda sakatlanmamak için önemlidir.

Bazı testlerle branşa yönelik kas güçleri ölçülerek zayıf, dolayısıyla sakatlanma riski olan kaslar tespit edilerek güçlendirme ve esnetme egzersizleri eklenerek sakatlanma önlenebilmektedir.

Sakatlanma gerçekleşmesi durumunda sporcu dostu ortopedi ve fizik tedavi doktorlarına görünmek, lüzum halinde antienflamatuar ilaç ve buz kullanmak, güçlendirici fizik tedavi egzersizleri uygulamak ve ağrı oluşmasına müsaade etmeyecek antrenman planı yapmak gereklidir. 

Bazı sakatlıklar ameliyat gerektirebilmekte hatta spor hayatını sonlandırılabilmektedir!

Bir kez sakatlandıktan sonra dokular hiçbir zaman eski haline dönemediği için sakatlanmadan spor yapabilmek çok önemlidir!

Bedenimizi, sporumuzu, sınırlarımızı iyi tanıyıp düzenli ve bilinçli bir program dahilinde, aşırı ve ani yüklenmelerden kaçınarak antrenman yaparak öncelikle sağlığımızı koruyarak daha uzun yıllar, daha başarılı bir spor hayatına sahip olabiliriz!

Begüm Özüekren Kasapoğlu
Kalp Damar Cerrahı Operatör Doktor

Kocaeli doğum, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bilim Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi, Siyami Ersek Hastanesi'nde aktif olarak çalışan Begüm Özüekren Kasapoğlu aynı zamanda aktif olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları'nda Artistik Yüzme ve Triatlon Takımı Antrenörü, Artistik Yüzme ve Triatlon Hakemi ve 2012'den beri Triatlon Yaş Grubu Sporcusudur.

Yorum Yap