⏱ Tahmini Okuma Süresi: 3,5 dakika ⏱

Hava, sporda performansı etkiler mi? Tabii ki etkiler! Hava, sporcuların performanslarını etkileyen birçok dış faktörden sadece biridir. Herkesin aklında olan soru ise, soğuklar sporcuları nasıl etkileyecek?

Birçok sporcu, soğuk havalarda antrenman yapmaya alışırlar. Ancak bu, soğuktan etkilenmediğimiz ya da hava durumunun hep normal seyredeceği anlamına gelmez. Peki sporcular bu durumdan ne bekleyebilir?

SIKI KASLAR

Kış sporu yapanlar üzerinde en belirgin hava etkilerinden biri kaslardaki gerginliktir. Sporcular, herhangi bir kas hasarına maruz kalmadıklarından emin olmak için ısınırken ekstra önlem almalıdır. 10 dakikadan daha kısa bir ısınmanın bile performansı iyileştirdiği ve yaralanma riskini azalttığı görülmesine rağmen daha kapsamlı bir ısınma işi sağlama alacaktır. Örneğin, sporcular germe yapmadan önce bazı hafif aktivitelerle ısınmaya başlamalıdır. Çünkü soğuk bir kasın gerilmesi, onu çekmeye veya zorlamaya neden olabilir. Aerobik hafif bir ısınma, gerekli kasları, bağları ve tendonları uyarmak için biçilmiş kaftandır.

Peki olimpik kış sporcuları nasıl uygun biçimde ısınır? ABD’li kayakçı Elena High, gün boyunca omuzlarını silkmenin kan akışını parmaklarına getirmeye yardımcı olduğunu, kollarını sıcak tuttuğunu ve ısındıktan sonra sıcak kalmaya devam etmek için hareketi tekrarlamanın anahtar rolünde olduğunu dile getiriyor. Bunu yaparken ne kadar aptal gibi göründüğünüz ise önemli değil…

ASTIM

Kış sporcuları ve seyirciler arasında iyi bilinmese de bu doğrudur. Evet, soğuk hava astımı tetikleyebilir! Egzersize bağlı astım soğuk iklimlerde çalışan insanlar arasında son derece yaygındır. Jogging yapmanız veya olimpiyat kros kayakçısı olmanızın bir önemi yok. Kış sporuna bağlı astım son derece yaygındır.

Açık havada, herhangi bir iklimde yapılan herhangi bir egzersiz, en deneyimli sporcular için bile astım riski oluşturabilirken, kış aylarındaki soğuk ve kuruluk riski daha da arttırır. Nitekim düzenli astımı olan birçok kişi için, soğuk havalarda sadece dışarı çıkmak bile öksürük, hırıltılı solunum ve göğüs sıkışmasına neden olabilmektedir.

Tabi kış sporcularının bu sorunla savaşması için bazı yollar mevcut. Albuterol gibi bronkodilatörler veren kurtarma inhalerleri, akciğerlerdeki hava yolları boyunca uzanan kasları gevşeterek semptomlarla savaşır. Sporcular ayrıca düzgün ısınma ve burundan nefes alma gibi önlemler alabilirler. Ağzınızı bir eşarp gibi doğru ekipmanla kapatmak da semptomları önlemeye de yardımcı olabilir.

SUSUZLUK

İnsan vücudunun, kışın dehidrasyona daha yatkın olduğunu biliyor muydunuz? Evet, mantıklı görünmüyor! Şöyle açıklayalım:

Soğukta susuzluk çeker misiniz? Cevap büyük ihtimalle hayırdır. Çünkü üşüdüğümüz zaman daralan kan damarlarımızdan ötürü soğuk, vücudun susuzluk tepkisini azaltır. Bu da vücudun, merkezindeki sıcaklığı korumasını sağlar ve uzuvlara kan akışının kesilmesine sebep olur.

Temel olarak, bedenlerimiz bize düzgün bir şekilde su aldığımızı düşündürür. Yani yeteri kadar su aldığımızı hissederiz ama yeteri kadar su almamışızdır. Daha az su içen sporcular, vücudumuzun develer gibi suyu depolamadığı gerçeğiyle birleştiğinde, kaçınılmaz olarak karşımıza çok sayıda dehidre olmuş kış sporcusu çıkarır.

Sporcular birkaç kat daha kıyafet giydiklerinde, daha fazla su içtiklerinde ve kaybedilen sıvı miktarını sınırladıklarında bu konuda tedbir almışlar demektir. Bu sebeple ne kadar susuz kaldıklarını fark etmeyebilecek sporcuların, yanlarında su taşımaları gerçekten oldukça önemlidir.

ODAKLANMA

Bu seferki iyi bir etki: İster inanın ister inanmayın, soğuk hava, odaklanma kabiliyetini artırır. Bunun nedeni ise vücudu, harici bir yardım olmadan sıcak bir ortamda soğutmanın, soğuk bir ortamda ısıtmaktan daha zor oluşudur.

Daha önce bir spor veya antrenörlük yaptıysanız, yarış sırasında odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Kış sporcuları, donmalarına rağmen söz konusu odaklanmak olduğunda kesinlikle en iyilerdendir. Tabi ayaklarındaki hissizliğe odaklanmadıkları sürece!

Bu yazı Earth Networks sayfasındaki yazısından çevrilmiştir.

Yorum Yap